Hlavní obsah

Zájem o sazenice z vraňanské jahodárny roste

Foto: Seznam Zprávy

Ilustrační snímek.

Reklama

22. 4. 2020 23:16

Zájem o sazenice z vraňanské jahodárny roste. Stoupla též poptávka například po cibuli a bramborách, protože nyní lidé doma více vaří z čerstvých surovin.

Článek

Kromě sazenic jahod ve Vraňanech nabízejí i sazenice různých druhů zeleniny. I pro ně v poslední době míří stále více zákazníků, řekla ČTK za Jahodárnu Vraňany Dagmar Hančová.

Vyšší zájem je nejen o klasický typ jahodových sazenic, ale také o sazenice, které je možné pěstovat v nádobách například na terase nebo na balkonu. Ročně ve Vraňanech vyprodukují zhruba dva miliony sazenic, vyvážejí je i na Slovensko. Velkoobchod pozastavila opatření spojená s epidemií covid-19. „Situace už se nyní obrátila a běží velkoobchod i maloobchod,“ uvedla Hančová.

Pokud úrodu jahod nepoškodí mrazy nebo jiné výkyvy počasí, jsou ve Vraňanech schopni sklidit až 400 tun čerstvých plodů. Část sklizně jde do prodejny a část je určena pro samosběr, který obvykle začíná zkraje června. „Věříme tomu, že samosběr bude probíhat,“ dodala Hančová.

I zde se potýkají s nedostatkem pracovníků. Situaci zkomplikovalo uzavření hranic, proto nemohou přijet zahraniční pracovníci a podle Hančové Češi už moc v oboru pracovat nechtějí. Nyní se situace mírně změnila tím, že někteří lidé přišli o práci nebo ještě nemohou kvůli opatřením vlády vykonávat své povolání. „Snad to vše zvládneme, ale nebude to jednoduché, protože lidí na sklizeň je potřeba hodně,“ dodala Hančová.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované