Hlavní obsah

To neplatí, reaguje Babiš na výzvu přerušit očkování první dávkou

Foto: vláda.cz

Andrej Babiš popírá, že by platilo jakékoliv doporučení o tom, že by se mělo přerušit očkování.

Reklama

27. 1. 14:35
aktualizováno • 27. 1. 18:00

Ministerstvo zdravotnictví doporučilo přerušit na dva týdny očkování proti covidu-19 první dávkou a pozastavit rezervace.

Článek

Přerušte očkování, zní výzva Ministerstva zdravotnictví. Ministr zdravotnictví Jan Blatný ovšem posléze tvrdí, že není tak zle a vakcíny je sice méně, ale očkovat se přece má dál. A nakonec do hry vstoupí premiér Andrej Babiš, aby přes svá média vzkázal, že žádné takové doporučení neplatí.

Takže popořadě. „Přerušení očkování první dávkou a pozastavení rezervací na očkování první dávkou doporučuje Ministerstvo zdravotnictví utlumit po dobu následujících 14 dnů,“ uvedla mluvčí zdravotnického resortu Barbora Peterová, a to i v oficiálním mailu.

Zda kraje výzvu ministra Jana Blatného vyslyší, ale bude záviset na hodnocení situace v konkrétním regionu krajským koordinátorem, upřesnila mluvčí Peterová.

Následoval vstup ministra Blatného pro ČT24: „Já si nemyslím, že by ministerstvo doporučilo přerušit vakcinaci. Já si nemyslím, že by nedostatek vakcín v ČR byl tak velký, že by se mělo přerušit očkování. Jen upozorňujeme na to, že termínů je méně.“

A další chaos do toho vnesl ministerský předseda, který pro server iDnes.cz ze svého svěřenského fondu pronesl, že o žádném takovém doporučení neví a rozhodně neplatí. „Pan Blatný jakékoliv doporučení popírá. Ptal jsem se ho, proč to tedy říká,“ cituje jej server.

Krajům nejspíš nezbyde jiná možnost než se doporučením, které ovšem premiér označuje za neplatné, řídit. Alespoň se v tomto smyslu vyjádřili krajští koordinátoři očkování po dnešním jednání s národním koordinátorem.

„Pokud nemáme vakcíny, tak nám nic jiného nezbývá. Více méně jsme na tom všichni stejně,“ řekl redakci plzeňský koordinátor Petr Pazdiora.

Podobná situace panuje i v Olomouckém kraji. Příští týden se na Olomoucku budou očkovat především druhé dávky vakcíny. „Kdo už má termín, dostane příští týden i první dávku. Nové sloty ale otevírat nebudeme,“ popsala koordinátorka Jarmila Kohoutová.

Kolik lidí už dostalo vakcínu?

Na doporučení ministerstva dnes upozornil Radiožurnál s odvoláním na středočeskou hejtmanku Petru Peckovou (STAN). Některé kraje, včetně Středočeského kraje, zrušily zarezervované termíny pro seniory, kteří se už k očkování zaregistrovali.

Do Česka v příštích třech týdnech dorazí o třetinu méně vakcín od společnosti Pfizer a BioNTech, než se původně očekávalo. Podle premiéra Andreje Babiše se v únoru neotevře registrační systém k očkování pro lidi pod 80 let, jak bylo původně v plánu.

Druhou dávku má asi 17 600 lidí

Podle zveřejněných dat o očkování bylo v ČR podáno více něž 222 000 dávek vakcíny. Kompletní i s druhou dávkou má přes 17 600 osob.

Nejvíc dávek vakcíny bylo naočkováno v Praze, zdravotníci jí tam podali téměř 60 000 dávek. Následuje Jihomoravský kraj se zhruba 30 000 dávkami a Moravskoslezský kraj s 24 000 dávkami. V šesti krajích jich bylo méně než 10 000, nejméně v Karlovarském kraji (3900).

Kraje si stěžovaly na nespravedlivé rozdělování vakcíny, nyní už má podle ministerstva vycházet z počtu seniorů registrovaných k očkování a obyvatel nad 65 let.

Firma Pfizer/BioNTech od minulého týdne zhruba o pětinu snížila počty dávek, které do Česka dodává. Chce výrobní kapacity navýšit, uzavírá smlouvy o využití jejich kapacit s dalšími farmaceutickými firmami. Omezení má trvat zhruba do poloviny února, pak firma dodávky vyrovná a v dalších měsících navýší.

Lednové dodávky proti původním plánům z vakcinační strategie omezila na čtvrtinu také firma Moderna, v příštím měsíci ale dodá 110 000 dávek místo původně avizovaných 80 000.

Kvůli úpravám složení chce dodávky zpočátku omezit i firma AstraZeneca, jejíž žádost o podmínečnou registraci pro užití ve státech EU bude Evropská léková agentura (EMA) projednávat v pátek.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované