Hlavní obsah

Železná Ruda začne budovat náměstí, které rekreačnímu centru chybí

Foto: Seznam Zprávy

Ilustrační snímek.

Reklama

5. 6. 2021 22:50

Železná Ruda začne od srpna budovat nové náměstí zhruba za 11 milionů korun, které největšímu rekreačnímu centru v Plzeňském kraji chybí. Bude hotové nejpozději do srpnových Železnorudských slavností 2022.

Článek

Na náměstí bude menší kašna, schodiště, terasy, dlažba a lavičky. Se stromy a květinami bude tvořit klidovou zónu. Vedení města doufá, že dále posílí návštěvnost, která byla už loni díky covidu rekordní. „Teď vypisujeme výběrové řízení na zhotovitele. Vítěze budeme schvalovat na červencovém zastupitelstvu a mělo by se hned začít,“ řekl místostarosta Petr Najman (Volba pro Železnorudsko). Podle starosty města s 1630 obyvateli Filipa Smoly (ČSSD) by měla stavba začít už v srpnu a příští rok bude pokračovat hned, jak sleze sníh, tedy zhruba v dubnu. Navržená cena do soutěže je necelých 11 milionů korun.

„Půjde o úpravu celého prostoru mezi hotelem Slavia, hlavní silnicí, městským úřadem a zámečkem. Kromě fontánky před zámečkem budou v celém prostoru lavičky, zeleň a stromy a úplně nové schody zespoda k zámečku. Bude to taková klidová zóna bez parkování,“ řekl Najman.

Předloni město postavilo zhruba pětinu plochy budoucího náměstí u kostela, kde mělo své pozemky. Jsou tam žulové povrchy, lavičky, veřejné LED osvětlení. „Teď se plánuje výrazně větší část za silnicí první třídy (Plzeň - státní hranice se SRN),“ uvedl Najman.

Dominantou bude menší kašna, jejíž podobu nechtěl Smola moc přibližovat, protože půjde o překvapení. "Letos bychom chtěli zvládnout veškeré terénní úpravy a práce, tedy několik teras, dlažbu, rozvody a sítě, vše zhruba za šest milionů korun. Příští rok, až sleze sníh, vydá město zbylé peníze na kašnu a parkové úpravy. Na tuto etapu požádá o krajskou dotaci na volnočasové zóny.

K úpravě této větší plochy budoucího náměstí muselo město získat od státu pozemky, následně, koncem loňského roku, zbouralo ruinu bývalé kavárny Espresso, která hyzdila centrum města desítky let.

Stavba je podle Najmana v koordinaci s nejdelší a nejsložitější etapou průtahu městem, která má začít v dubnu 2023. „Na náměstí už se nebude nic kopat, vše se napojí a připraví správných nivelet,“ uvedl. Průtah od kolejí ke kruhovému objezdu už má Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) vyprojektovaný a každý týden jedná se zástupci města. „Pokud vše dobře dopadne, tak dojde k realizaci v dubnu 2023. Jde o tři etapy rozdělené na dva roky,“ řekl Smola. Převážnou část nákladů bude platit ŘSD, město zaplatí osvětlení, chodníky a přeložky sítí. Průtah, o nějž město usiluje 15 let, vylepší frekventovanou silnici do Německa i vzhled pohraničního města. Loni v říjnu dokončilo ŘSD první část průtahu za více než 30 milionů Kč. Půl kilometru dlouhá silnice vede od mostu přes Řeznou k železničnímu přejezdu.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované