Hlavní obsah

Zeman se začne v pátek scházet s nominanty na ministry. Přijme Pocheho i Hamáčka

Foto: ČTK, ČTK

Prezident Miloš Zeman.

Reklama

21. 6. 2018 12:42

První dva kandidáty na ministry v nové vládě přijme prezident v pátek odpoledne. Budou jimi uchazeč o post ministra zahraničí Miroslav Poche a předseda ČSSD a nominant na ministra vnitra Jan Hamáček.

Článek

Prezident Miloš Zeman v pátek v 15 hodin přijme na zámku v Lánech europoslance Miroslava Pocheho (ČSSD), kterého chce žádat, aby zvážil svou kandidaturu na ministra zahraničí.

O dvě hodiny později se setká také s předsedou sociální demokracie Janem Hamáčkem, který je kandidátem na ministra vnitra, sdělil mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Jejich rozhovor se pravděpodobně bude týkat především situace kolem Pocheho.

Proti kandidátovi sociálních demokratů na ministra zahraničí se o víkendu ostře ohradili komunisté, kteří mají menšinovou vládu ANO a ČSSD ve Sněmovně tolerovat. Předseda KSČM Vojtěch Filip mu vyčítal, že spolu s dalšími 11 českými europoslanci hlasoval pro rezoluci, v níž Evropský parlament v květnu 2017 vyzval státy k dodržování kvót na přerozdělování migrantů. Poche ale ve skutečnosti hlasoval proti usnesení.

Nyní šéf komunistů upozorňuje podobně jako Zeman na případ z roku 2010, kdy se Poche musel vzdát stranických funkcí kvůli skrytému financování ČSSD. Straně dal peníze přes několik členů, kteří několikasettisícový dar vykázali jako členské příspěvky. Svůj krok zdůvodňoval tím, že tak chtěl zajistit, aby strana nemusela platit z peněz daň.

Zeman dříve uvedl, že Poche zpochybňuje odmítání migračních kvót a proizraelskou politiku. Poche i další sociální demokraté argumenty odmítají jako zástupné a věří tomu, že by výhrady mohla pomoci vyřešit páteční schůzka v Lánech. Média připomínají, že Zemanovi může vadit hlavně fakt, že Poche před prezidentskými volbami podpořil jeho protikandidáta Jiřího Drahoše.

ČSSD Pocheho kandidaturu nestáhla, ustoupit nehodlá ani sám Poche. Minulý týden avizoval, že do Lán v pátek zamíří tak, jako by se šel představit nový ministr. Diskusi o změně kandidáta veřejně navrhuje statutární místopředseda ČSSD Jiří Zimola.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované