Hlavní obsah

Země na cestě ke katastrofě. Počty mrtvých na rekordu a vláda zvažuje restrikce

Hromadné pohřbívání obětí covidu-19 (Manaus).

Reklama

4. 3. 19:27

Rekordní přírůstky nakažených i mrtvých. Nemocnice jsou na pokraji kolapsu. Koronovirová situace v Brazílii je zatím nejhorší od začátku pandemie. Vláda přesto přijetí celostátních opatření teprve zvažuje.

Článek

Brazílie se nachází v nejhorší fázi pandemie. Za úterý zaznamenala rekordní počet úmrtí za den (1910 lidí) a rekordní přírůstek nově nakažených. Přes 71 tisíc. Podle brazilských vědců má ale země stále to nejhorší před sebou. Očekávají, že dramaticky růst bude jak počet nakažených, tak počet zemřelých. Situace je více než kritická. I ty nejčernější scénáře se stávají realitou a v odborných i mediálních kruzích se hovoří „o brazilské genocidě“. Přesto tamní federální vláda o přijetí celonárodních restrikcí teprve uvažuje.

Přelomový smutný rekord si Brazílie připsala již minulý týden. Překonala totiž hranici 250 tisíc zemřelých od začátku pandemie. Za Spojenými státy se tak v úmrtí zařadila na druhé místo. Zatímco Spojené státy a další státy v řadě jako Mexiko, Indie a Velká Británie evidují pokles počtu zemřelých, v Brazílii jejich množství stále stoupá. A bude hůř.

Podle odborníků je téměř jisté, že bude v horizontu dnů a týdnů překonaná dvoutisícová, ale pravděpodobně i třítisícová hranice mrtvých denně.

V rozhovoru pro BBC Brasil uvedl biolog Atila Iamarino, že si Brazílie osvojila v boji proti covidu-19 „strategii genocidy“. Tu popisuje tak, že se lidé samovolně promořují a vzniká tím prostor i pro výskyt nebezpečnější mutace. Iamarino je jeden z mnoha odborníků, který volá po co nejrychlejším přijetí opatření a rychlému očkování. Dodává, že jinak čeká zemi katastrofa.

Za katastrofální situaci v zemi, kde se od začátku pandemii nakazilo oficiálně 10,7 milionu lidí může především výskyt a rozšíření brazilské mutace, která má svůj původ ve městě Manaus ve státě Amazonas. Studie Oxfordské univerzity ve spolupráci s Tropickým institutem v Sao Paulu uvádí, že nová varianta je 1,4 – 2,2krát nakažlivější než virus původní a navíc se jí mohou nakazit i ti, co již nakažení byli.

Mikrobioložka Natália Pasternak dodává, že za vysoký nárůst čísel může kromě nakažlivější mutace i chování lidí, kteří nijak výrazně neomezili pohyb a setkávání, ale i chování brazilské vlády. I ona je toho názoru, že aktuálně je pro zemi jediným řešením všechno zavřít, protože podle ní navíc země nemá ani dostatek vakcín.

Na neschopnost vlády upozorňuje i pneumoložka Margareth Dalcolmo. „Kromě toho, že jsme nezaznamenali solidární chování nejen občanů, ale ani našich politiků, tak navíc nevidíme růst občanského povědomí o tom, jak se v tuto chvíli chovat,“ tvrdí.

Brazilská vláda v čele s prezidentem Jairem Bolsonarem zatím žádné razantní kroky v boji proti covidu-19 nekoná. Pro Bolsonara jsou covid-19 a možné restrikce především brzdou tamní ekonomiky. Teprve v pondělí ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že má v plánu přijmout restrikce, které by pomohly zabránit kolapsu celého zdravotnického systému. V plánu je zákaz akcí, uzávěra škol, pláží a barů. Uvažuje se také o přijetí restrikcí v hromadné dopravě a omezení mezinárodní a vnitrostátní dopravy.

Podobně jako Bolsonaro, který od začátku pandemie považuje covid-19 za marginální problém, přestože ho sám prodělal, nahlíží na něj jako na možné omezování svobody v podobě restrikcí i brazilský viceprezident Hamilton Mourao. Domnívá se, že země není pod vládou diktatury a neměla by si vynucovat chování občanů. „Kdybychom byli diktatura, bylo by to snadné,“ dodává.

Kapacity v nemocnicích jsou přitom v mnoha státech na hranici svých možností. Podle BBC Brasil je v 17 státech lůžková kapacita v nemocnicích obsazená z 80 %, v dalších osmi z 90 %. Rio Grande hlásí 100procentní obsazenost a nemocnice jsou téměř plné i v brazilském Sao Paulu.

Světlo na konci tunelu v podobě vakcín je navíc v nedohlednu. Očkovací kampaň začala v zemi až na konci ledna. Zatím bylo naočkováno přes sedm milionů lidí, což je 3,3 procent populace. Bolsonaro sice uvedl, že má země v plánu nakoupit přes 33 milionů dávek vakcín od společnosti AstraZeneca, sám se již nechal slyšet, že se očkovat nenechá.

Některé státy se proto rozhodly přijmout opatření nezávisle na federální vládě. Například guvernér státu Sao Paulo Loao Doria domluvil nákup vakcín od čínské společnosti Sinovac. Další zásilka vakcíny dorazila do státu dnes.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované