Hlavní obsah

Zemřel popularizátor astronomie a kosmonautiky Marcel Grün

Foto: Astronomický institut

Marcel Grün.

Reklama

3. 11. 2020 14:58
aktualizováno • 3. 11. 2020 17:01

Grün spojil celý svůj profesní život s pražskou hvězdárnou a planetáriem. Jejím zaměstnancem byl od roku 1967, ředitelem mezi roky 2000-2017.

Článek

V pondělí 2. listopadu zemřel bývalý ředitel Hvězdárny a planetária hl. města Prahy, popularizátor astronomie a kosmonautiky Marcel Grün. Bylo mu 73 let. O jeho úmrtí informovali zástupci hvězdárny. Grün patřil k nejznámějším popularizátorům vědy v Česku. Podle jeho přátel a spolupracovníků svými aktivitami ovlivnil životy mnoha lidí.

Grün spojil s pražskou hvězdárnou a planetáriem celý svůj profesní život. Jejím zaměstnancem byl od roku 1967, ředitelem mezi roky 2000-2017. Jako popularizátor astronomie a kosmonautiky má na kontě řadu knih, tisíce přednášek, stovky článků i mnoho vystoupení v rozhlase a v televizi. V roce 2003 stál u zrodu České kosmické kanceláře, neziskové organizace usilující o rozvoj kosmonautiky v ČR. Jeho zásluhy ocenili jeho kolegové tím, že jednu z objevených planetek pojmenovali Marcelgrün. Čestnou medaili Vojtěcha Náprstka za propagaci vědy v roce 2014 udělila Grünovi Akademie věd ČR.

Jako skvělého popularizátora kosmonautiky Grüna označil také místopředseda České astronomické společnosti (ČAS) Pavel Suchan. „Znali jsme se osobně a byli jsme si blízcí. Ale to nebylo tak těžké, Marcel Grün byl velice přátelským člověkem, ochotným po svých přednáškách ještě dlouho do noci diskutovat o vesmíru a životě v něm,“ napsal ČTK Suchan.

Na své první setkání s Grünem pak zavzpomínal současný ředitel pražské hvězdárny a planetária Jakub Rozehnal. „S Marcelem jsem se potkal poprvé v roce 1993, kdy jsem s ním dělal rozhovor pro astronomický časopis Astropis. Poté jsme spolu seděli až do pozdních večerních hodin a povídali si o plánech, které s planetáriem má, i když tehdy ještě nebyl ředitel,“ řekl Rozehnal. Zdůraznil, že Grün pro planetárium téměř dýchal.

„Mám pocit, že se tam někdy cítil, nechci říci lépe než doma, ale určitě stejně dobře,“ podotkl ředitel. Také on zdůraznil Grünův přínos v popularizaci. „Měl kolem sebe poměrně široký kolektiv žáků, s kterými dělal různé kosmonautické projekty. On skutečně v mnoha ohledech úplně nezemřel, myslím, že je mnoho lidí a věcí, které tady po něm zůstanou,“ uzavřel Rozehnal.

Vstřícný v každé aktivitě

Podobně mluví i popularizátor kosmonautiky Milan Halousek, který Grüna v roce 2006 vystřídal ve vedení Astronautické sekce ČAS a řadu let s ním spolupracoval. „Marcel byl vždy strašně vstřícný, v každé aktivitě,“ uvedl Halousek. „Myslím si, že v tomto směru je strašně moc mladých lidí, kteří se dnes díky němu věnují kosmonautice a vědě, protože buď prošli kurzy, které organizoval v planetáriu, nebo je oslovil jako autor knih, článků, v rozhovorech,“ konstatoval Halousek. Zdůraznil, že Grünův odchod je strašná škoda. „I když my, kteří jsme měli možnost se s ním setkávat v poslední době, jsme viděli, že Marcel už odchází. Že už to prostě není ten ohromný ráčkující člověk plný energie. Vždy se zastavil, vždy si promluvil, ale už bylo vidět, že život byl pro něj v posledních dobách těžší.“

Grün se o astronomii začal zajímat díky svému dědečkovi, který mu v dětství v Českých Budějovicích vyprávěl o hvězdách. Na petřínské hvězdárně pak absolvoval kroužky a kurzy astronomie. V roce 1961 tam začal působit jako demonstrátor, kdy návštěvníkům ukazoval dalekohledem vesmír.

Marcel Grün se narodil 20. listopadu 1946 v Chebu. Dětství prožil střídavě v Českých Budějovicích a v Praze, kde vystudoval pražskou techniku.

Reklama

Související témata:

Doporučované