Hlavní obsah

Zemřel zachránce Fiatu a Chrysleru Sergio Marchionne. Na svérázného Itala vzpomíná nejen automobilový svět

Zemřel Sergio Marchionne. (Video: AP)

 

Reklama

25. 7. 2018 19:49

Ve věku šestašedesáti let zemřel bývalý šéf Fiatu Sergio Marchionne. Do povědomí automobilových fanoušků se zapsal záchranou italské automobilky před bankrotem, a stejně tak amerického Chrysleru, ale také neformálním vystupováním.

Článek

Bývalý generální ředitel automobilové skupiny Fiat Chrysler Automobiles (FCA) Sergio Marchionne zemřel. Ve středu to oznámila rodina Agnelliových, která ve FCA vlastní kontrolní podíl. Automobilka o víkendu oznámila, že Marchionneho stav se po nedávné operaci ramene prudce zhoršil, a proto jmenovala nového šéfa.

„To, čeho jsme se obávali, se bohužel stalo. Sergio Marchionne, muž a přítel, odešel,“ řekl předseda představenstva FCA John Elkann.

Upřímnou soustrast vyjádřili i zástupci britské automobilky Aston Martin:

Marchionne operaci podstoupil zhruba před třemi týdny. Po zákroku se však podle italského tisku objevily závažné komplikace a jeho stav se v posledních dnech zhoršil.

Marchionne se stal ředitelem italského Fiatu v roce 2004 a patřil mezi nejdéle sloužící šéfy v automobilovém průmyslu. Pod jeho vedením se Fiat sloučil s americkou automobilkou Chrysler a Marchionnemu je připisováno, že obě automobilky zachránil před bankrotem. Skupina FCA je nyní sedmou největší automobilkou na světě.

Marchionne byl také ředitelem a předsedou představenstva výrobce sportovních luxusních aut Ferrari, který se oddělil od FCA v roce 2016, a předsedou představenstva společnosti CNH Industrial, jež vyrábí zemědělské stroje, traktory, autobusy a další dopravní prostředky.

Fotbalisté Juventusu nastoupí s černými páskami na rukávu:

Při významné firemní události se Marchionne naposledy objevil na veřejnosti začátkem června, kdy představil plány FCA do roku 2022 a oznámil investice do elektrických aut. Původně chtěl své místo opustit v roce 2019, kvůli zhoršení zdravotního stavu ale byl na jeho post o víkendu jmenován Mike Manley, který byl předtím ředitelem divize Jeep.

Marchionne se narodil v Itálii, měl však italské a kanadské občanství. Kariéru zahájil v Kanadě ve společnosti Deloitte & Touche. Byl účetním a právníkem. Před nástupem do Fiatu působil na vedoucích funkcích v několika firmách a získal si pověst odborníka na návrat ztrátových firem k zisku. FCA se pod jeho vedením podle BBC podařilo smazat dluh ve výši třinácti miliard dolarů.

Sergio Marchionne na fotografii z roku 2015:

Marchionne byl známý svým přímočarým chováním a tím, že si nedělal starosti s oblečením. Jen málokdy byl vidět, že by měl na sobě něco jiného než džíny a černý svetr. Denně vypil kolem deseti italských káv a vykouřil balíček cigaret Muratti. Měl také rád rychlost a jezdil ve Ferrari, kterých měl několik.

V rudých barvách Ferrari čeřil vody také ve světě Formule 1. Kvůli blížícím se změnám, které soutěž plánuje na rok 2021 v důsledku změny v majitelských strukturách, hrozil, že slavné vozy italské značky ze série závodů stáhne, pokud se mu chystané změny líbit nebudou. „Vyzařoval velikou vášeň a energii. Pro každého byl velkou inspirací a jeho přínos pro náš svět není možné vyčíslit. Bude nám nesmírně chybět,“ uvedl ředitel F1 Chase Carey.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované