Hlavní obsah

Žena o znásilnění Izraelci lhala, tvrdí Kypr. Británie svoji občanku brání i s důkazy

Foto: AP

Usvědčená žena se svojí matkou.

Reklama

31. 12. 2019 10:50

Spojené království je „vážně znepokojeno zárukou férovosti procesu”, který na Kypru devatenáctiletou Britku usvědčil ze lhaní o hromadném znásilnění. Toho se měl podle její dřívější výpovědi dopustit tucet Izraelců. Jejich přátelé a rodinní příslušníci po propuštění mladíků otevírali šampaňské a zpívali o ženě, že je „ku*va”. Žalobci a obhajoba se přou i ve věci lékařského posudku o údajném sexuálním útoku. Do případu se chce vložit i šéf britské diplomacie.

Článek

Sporný incident se odehrál 17. července ve dvouhvězdičkovém hotelu Pambos Napa Rocks v severovýchodní kyperské obci Agia Napa. Teprve náctiletá dívka ohlásila na policii znásilnění. Policie pak zatkla dvanáct mužů izraelského původu ve věku od 15 do 18 let. Dotyční ale byli později propuštěni, protože Britka svá obvinění stáhla.

Devatenáctiletá žena byla později sama zatčena poté, co podepsala prohlášení, ve kterém své původní obvinění odvolala. Následně v říjnu proti ní začalo soudní řízení. Obžalována byla z pomluvy.

Měli ji hrozit zatčením. Obvinění stáhla, i tak ji zatkli

Nyní kyperský soud Britku, jejíž identita zůstává nezveřejněna, z pomluvy usvědčil a 7. ledna má ve městě Famagusta vyslechnout rozsudek. Hrozí jí až rok ve vězení a pokuta ve výši 1 500 eur, což je v přepočtu asi 38 100 korun.

Advokáti ženy se podle BBC hodlají proti soudnímu rozhodnutí odvolat. Britka tvrdí, že ji kyperská policie donutila právě pod hrozbou zatčení k tomu, aby svá předešlá tvrzení označila jako lživá. To zase ale odmítají strážci zákona.

Britská vláda kontaktuje Kypr

Samotný britský ministr zahraničí Dominic Raab hodlá ohledně „hluboce znepokojivého případu” kontaktovat kyperské úřady, jak uvádí deník The Times.

Zřejmě tak reaguje na informace, které pro BBC uvedl ředitel zahraničního odboru britského ministerstva spravedlnosti. Michael Polak potvrdil, že devatenáctiletá žena podepsala dokumenty o stažení svého obvinění bez přítomnosti právníka nebo překladatele, což je podle něj porušením Evropské úmluvy o ochraně lidských práv.

Bez právníka, překladatele a svědectví

Polak rovněž kritizoval kyperského soudce Michalise Papathanasioua, který podle něj odmítl vyslechnout jakékoliv svědectví ženy o znásilnění. K jejímu usvědčení o „lživém nařknutí ze znásilnění” a vyvrácení „jakéhokoliv násilí” mu měla stačit videonahrávka.

Záznam z mobilů několika dříve zatčených Izraelců podle soudce svědčí o tom, že žena s nimi měla pohlavní styk dobrovolně, přičemž o tom posléze lhala „z pocitu zostuzení”, když zjistila, že si ji muži nahrávají. Její právníci ale oponují s tím, že Britka na videu říká Izraelcům, kteří vstupují do hotelového pokoje, ať odejdou.

Oslavy Izraelců, důkazy DNA o útoku a jejich popření

Žalobci uvádí, že usvědčená sepsala odvolání svého tvrzení a podepsala jej dobrovolně po deseti dnech od původního obvinění. Následně se objevil další videozáznam, tentokrát ale z oslav rodin a přátel propuštěných mužů. Ti na něm podle The Times otevírali šampaňské a zpívali, že „Britka je ku*va”.

Žádného z Izraelců podle deníku přitom nikdo nepožádal o svědeckou výpověď.

V neprospěch kyperského soudu hovoří rovněž forenzní patolog Marios Matsakis, kterého k případu přizvali právníci Britky. Ten měl svědčit o zraněních vzniklých v důsledku znásilnění a o vzorcích DNA čtyř mužů, které našel při stěrech. Sama usvědčená pak tvrdí, že pohlavní styk měla dobrovolně s jedním z nich, načež přišli do místnosti ostatní a „přidrželi ji”, dodává deník The Times. Doktor žalobců známky sexuálního napadení vyvrací.

PTSD a nerovný přístup úřadů k Izraelcům a Britce

Obhajoba přislíbila, že s případem půjde v případě nutnosti i před nejvyšší soud ostrovního státu Kypr a v krajním případě pak i před Evropský soud pro lidská práva.

Matka teenagerky podle BBC označila soudní proces za „noční můru”. Její dcera se prý „nutně potřebuje” vrátit do Velké Británie kvůli léčbě posttraumatické stresové poruchy, kterou v létě utrpěla.

„Nemohla jsem uvěřit tomu, jaká porušování lidských práv při celém tom případu musela snášet, zvlášť pak třeba to, že jenom v sobotu v noci strávila u výslechu hodiny bez přístupu ke svým právníkům,” uvedla matka dívky. Naproti tomu původně obvinění Izraelci se prý „s administrativními záležitostmi vypořádali za pár hodin”.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované