Hlavní obsah

Zesnulého McCaina nahradil republikán Kyl a jeho strana opět získává většinu v Senátu

Foto: Flickr

Jon Kyl.

Reklama

4. 9. 2018 21:23

Zesnulého amerického senátora Johna McCaina nahradí v senátní lavici jeho dlouholetý republikánský kolega Jon Kyl. Kylovo jmenování vrací republikánům většinu 51 křesel ve stočlenné komoře Kongresu. Pro stranu tak bude snazší prosadit kandidáta na post soudce amerického nejvyššího soudu.

Článek

Arizonský guvernér Doug Ducey naznačil, že jeho rychlé rozhodnutí jmenovat Jona Kyla senátorem místo zesnulého Johna McCaina souvisí se senátním schvalováním kandidáta na soudce amerického nejvyššího soudu Bretta Kavanaugha.

Ducey o jménu McCainova náhradníka rozhodl deset dní poté, co senátor a někdejší prezidentský kandidát podlehl rakovině mozku. Republikánský guvernér na Twitteru uvedl, že Kyl bude připraven hlasovat pro schválení Kavanaughovy nominace.

Šestasedmdesátiletý Kyl byl více než čtvrt století federálním zákonodárcem ve Sněmovně reprezentantů a v Senátu, kde působil společně s McCainem. V letech 2007 až 2013 zastával druhou nejdůležitější pozici v republikánské senátní menšině.

Ke své nové nominaci podle agentury AP uvedl, že se ji rozhodl přijmout proto, že má „smysl pro povinnost“. Senátorem však nehodlá zůstat dlouho, neboť neměl vůbec v úmyslu vracet se do zákonodárného sboru. Podle Duceye Kyl přislíbil, že bude mandát vykonávat do konce současného volebního období třetiny Senátu, tedy do ledna příštího roku.

Jeho jmenování zvyšuje šance konzervativního soudce Kavanaugha na úspěch při hlasování senátního pléna. To chtějí republikáni stihnout ještě před listopadovými volbami do Kongresu, které mohou změnit poměr sil v Senátu a připravit je o nynější těsnou většinu.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované