Hlavní obsah

Tip na výlet: Procházka po stopách moderní architektury, město Baťovo

Foto: Neznámý, ČTK

Zlínský architektonický manuál (ZAM) je odborně popularizační databáze architektonických a uměleckých objektů, souborů staveb a veřejných prostranství vzniklých v letech 1894-2018.

17. 7. 2020 16:00

Město Zlín je urbanistický unikát. Užijte si procházku naučné stezky po stopách moderní architektury. Letní tip Lenky Glisníkové, fotoeditorky redakce Seznam Zpráv.

Článek

Kromě audioprůvodce architektonický manuál nabízí také databázi textů, fotek, plánů a dalších archivních materiálů. Některá hesla jsou doplněná o dobové materiály, které dosud nebyly zveřejněny. Architektura Zlína je díky tomuto manuálu uvedena do kontextu historického i sociologického.

Foto: zam.zlin.eu

Pět naučných stezek představujících proměnu Zlína z malého rolnického města v moderní Zlín úzce spojený s růstem firmy Baťa a zároveň jeho stavebně historický vývoj, který se odehrál od konce 2. světové války do současnosti.

Celkem si můžete projít pět stezek, které jsou koncipovány tematicky, například „Okruh baťovských mladých žen a mladých mužů“, další naučné trasy se věnují továrnímu komplexu nebo baťovské koncepci bydlení, které je opět provázáno se sociální politikou firmy Baťa.

Zlín

Krajské město Zlín leží v údolí říčky Dřevnice, v mírné teplé klimatické oblasti jihovýchodní Moravy, na rozhraní Valašska, Hané a Moravského Slovácka. Kromě moderní architektury najdeme ve městě třeba zoologickou zahradu nebo hrad Malenovice. V okolí města je hustá síť cyklostezek.

Nejbližší parkoviště: Velké kino

Nejbližší vlak: Zlín střed

Restaurace: Restaurace U Johana

Samostatná procházka je věnována technologickým experimentům vycházejícím ze stavebního oddělení, které po roce 1945 vyústily v první montované panelové domy série G. Jednalo se o první celostěnný betonový panel vůbec. (Od cihly k panelu).

Foto: zam.zlin.eu

Doplňující studie k naučné procházce na webových stránkách ZAMu.

Foto: zam.zlin.eu

Na webu je kromě trasy dostupná i popularizační databáze architektonických a uměleckých objektů, souborů staveb a veřejných prostranství vzniklých v letech 1894-2018.

Celkem je zpracováno 90 hesel, mezi nimiž jsou zastoupeny také životopisy nejdůležitějších architektů a stavitelů. Autorkami architektonického manuálu jsou historičky umění Lucie Šmardová a Klára Eliášová.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučené