Hlavní obsah

Ztracené miliardy rozproudily pochybnosti o Velké čtyřce

Foto: SZ Wikimedia

V podvodu figuruje i auditorská společnost Ernst & Young.

2. 7. 8:47

Neexistující miliardy společnosti Wirecard jsou asi největším německým účetním skandálem. Obvinění auditorské společnosti Ernst & Young rozpoutalo pochybnosti o účetnictví Velké čtyřky.

Článek

Kauza kolem auditorů firmy Wirecard otřásla finančním světem. Jedná se o problém, který nezahrnuje jen Ernst & Young, ale i zbytek takzvané Velké čtyřky, kam patří ještě firmy PricewaterhouseCoopers, KPMG a Deloitte.

V úterý byla auditorská společnost Ernst & Young připojena do soudního procesu se společností Wirecard. Je obviněna z podílení se na ztrátě neexistující 1,9 miliardy eur (51 miliard korun) v hotovosti. Někteří pak viní za nedostatečný dohled i německého finančního regulátora BaFin.

Oddělit účetní od poradců

Role společnosti Ernst & Young v účetnictví Wirecardu přiměla německé politiky, aby se připojili ke svým britským protějškům a usilovali o rozdělení Velké čtyřky a poradních složek.

Německý europoslanec Sven Giegold žádá Evropskou komisi, aby prozkoumala pravidla auditů. „Auditorské firmy musí být zcela odděleny od poradenských činností,“ uvedl Giegold.

Podle listu Financial Times má profese auditorů vnitřní problém. Manažeři a investoři obvykle chtějí audity provádět rychle a levně, s minimálním rozruchem, aby společnost mohla zveřejnit své výsledky a přesunout se dál. „Velká čtyřka považuje za úspěšný takový audit, kde mohou provést některé kontroly a odejít. Nechtějí najít žádné problémy. Své auditorské postupy označují jako ujištění,“ tvrdí daňový inspektor a investigativní novinář Richard Brooks.

Auditorské firmy jsou většinou najímány a placeny společnostmi, kterým auditují. Oproti tomu investoři nebo regulátoři by mohli dávat přednost nedůvěřivějšímu přístupu. Velká čtyřka poskytuje konzultační a daňové služby stejným společnostem, které jsou jejími potenciálními klienty i v případě auditů.

Od auditů k dohledu

Oblast auditů má však i jiný problém. „Regulační prostředí auditu má málo neutrálních hlasů,“ řekl Karthik Ramanna, profesor z Oxfordu, čímž narážel na bývalé účetní Velké čtyřky, kteří se ujímají role regulačních orgánů. Řada bývalých zaměstnanců velkých auditorských firem totiž zasedá ve výborech Rady pro účetní výkaznictví (FRC) která je hlídacím psem finančnictví ve Velké Británii.

FRC uvedla, že má přísná pravidla, která se týkají členů nebo bývalých pracovníků auditorských firem, kteří zasedají ve výborech. Zákon ukládá, že žádný účetní nebo auditor nemůže zasedat v dozorčí radě do tří let od ukončení profese.

Plány rady na rozdělení účetnictví Velké čtyřky a poradních složek však zhatil koronavirus. Minulý týden FRC uvedla, že s plánem rozdělení postupuje vpřed a chce ho dotáhnout příští rok. Účetní experti se k tomu však staví skepticky.

Velká čtyřka vznikla v roce 2002 zmenšením takzvané Velké pětky. Z uskupení zmizela společnost Arthur Andersen, která zanikla kvůli podezření z podílu na účetních podvodech v americké energetické firmě Enron. Některé účetní skandály zbylých auditorských firem se stále vyšetřují.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené