Hlavní obsah

100 tisíc měsíčně, nebo 35 tisíc? Češi začali mohutně dohánět německé výdělky

Průměrná hrubá mzda v jednotlivých krajích České republiky.Video: Jan Marek, Seznam Zprávy

 

Reklama

5. 10. 2019 7:24

Čechům rostou mzdy třikrát rychleji než Němcům, ale na výplatnicích přesto zůstává markantní rozdíl.

Článek

Určitě se vám to při výletech na západ od našich hranic nezdá, ale čísla nelžou: Češi začali dohánět sousední Němce, pokud jde o výdělky. V tomto tisíciletí dokonce mzdy v České republice rostou přibližně třikrát rychlejším tempem než v Německu.

Za posledních 18 let se meziročně zvyšuje průměrná mzda v Česku v průměru o 4,67 procenta, při přepočtu na eura by to bylo o 6,62 procenta. V Německu je průměrný růst průměrné mzdy 2,08 procenta, uvádí analýza společnosti Purple Trading.

Stále je ale náskok Němců a Rakušanů na výplatních páskách obrovský – berou totiž v průměru zhruba třikrát víc než Češi.

Anketa

Kolik berete měsíčně hrubého?
do 20 tisíc korun
25,1 %
20-30 tisíc korun
26,4 %
30-40 tisíc korun
19,6 %
40-50 tisíc korun
12 %
nad 50 tisíc korun
16,9 %
Celkem hlasovalo 189475 čtenářů.

Průměrná mzda v Rakousku činí v přepočtu více než 103 tisíc korun, v Německu pak bezmála 97 tisíc.

V Česku v letošním druhém čtvrtletí vzrostla meziročně o 7,2 procenta na 34 105 korun. Poprvé ve čtvrtletním sledování tak překonala 34 000 korun. Dvě třetiny zaměstnanců ale na tento průměr nedosáhnou. Reálně, tedy při zohlednění inflace, stoupla mzda o 4,3 procenta.

Loni byla průměrná mzda v Česku více než dvakrát vyšší než v roce 2000. Pokud by se převedla na eura, měli by Češi každý měsíc k dispozici třikrát více než před 18 lety. Němcům se průměrná mzda proti roku 2000 zvedla o 44 procent, uvádí Purple Trading.

Česká ekonomika podle všeho zažívá pozitivní časy a Čechům se daří čím dál víc. V absolutním srovnání ale stále na německé výdělky nedosáhnou.

„U průměrné mzdy sice za Německem ještě pořád výrazně zaostáváme, ale tempo jejího růstu je poměrně zajímavé o to víc, pokud bychom díky posilující koruně mzdu směňovali a chtěli utrácet v eurech,“ uvedl výkonný ředitel Purple Trading David Varga.

Na zářijovém manifestačním mítinku největší odborové centrály v tuzemsku, ČMKOS, její šéf Josef Středula ohlásil, že odbory budou tlačit na další růst mezd. V příštím roce budou požadovat, aby stouply o sedm procent. A cíl pro další roky formuloval Středula jasně: dohnat ve výdělcích Německo a Rakousko.

„Český zaměstnanec odpracuje v porovnání s německým, pokud bereme v úvahu průměrný věk života, o 11 let více. To je neakceptovatelné,“ prohlásil také Středula.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované