Hlavní obsah

150 tisíc za nástup k policii. Takhle se lákají nováčci

2. 1. 2018

Rozhovor s Václavem Kučerou, ředitelem krajské policie pro Středočeský kraj.

Od včerejška platí zákon, podle kterého může policie lákat do svých řad nováčky na štědrý náborový příspěvek. Ten může dosahovat 30 až 150 tisíc korun. Pro nejvyšší možnou částku se rozhodli středočeští policisté.

Článek

„Je pravda, že pro střední Čechy je ta částka 150 tisíc. Je to proto, že trpíme dlouhodobými podstavy policistů,“ říká Václav Kučera, ředitel krajské policie pro Středočeský kraj.

Ideální stav pro Středočeský kraj by byl 3780 policistů. V tuto chvíli jich do tohoto čísla schází 314. Nejvíce chybí policisté v Mladé Boleslavi, Kladně a v okolí Prahy. Síly nejvíce scházejí dopravním policistům a cizinecké policii. A náborový příspěvek by mohl skutečně pomoci. Jen během dnešního dne totiž nastoupilo 23 nových policistů.

Pravidla pro získání příspěvku jsou jednoduchá a daná zákonem. Policista musí odsloužit zkušební dobu a poté mu je do roka příspěvek vyplacen. Aby ho nemusel vracet, musí u policie zůstat 6 let.

Příslušníkům se také nově zavádí šestiměsíční zkušební doba. Během ní mohou obě strany zrušit služební poměr bez udání důvodu. Řeší to dosavadní problém, kdy bylo poměrně obtížné propustit pracovníka, u něhož se v prvních měsících ukázalo, že pro práci nemá nutné předpoklady.

Doporučujeme

Další zprávy

  • Čeští fotbalisté postoupili na Euro 2020

    Česká fotbalová reprezentace si čtvrteční výhrou 2:1 nad Kosovem v Plzni zajistila přímý postup na mistrovství Evropy 2020. Skóre otevřel v 50. minutě hostující Atdhe Nuhiu, za domácí se v 71. minutě trefil Alex Král a postupovou branku vstřelil v 80. minutě Ondřej Čelůstka. Utkání sledovalo necelých 11 tisíc diváků.

    Šampionát se v příštím roce uskuteční ve 12 městech v různých evropských zemích. Ze skupiny postupuje tým trenéra Jaroslava Šilhavého společně s Anglií. Za účast na Euru by Fotbalová asociace ČR měla od UEFA zinkasovat nejméně 237 milionů korun.

  • Zeman: Zimola by neměl zakládat novou stranu

    Předseda jihočeské sociální demokracie Jiří Zimola je podle prezidenta Miloše Zemana jednou z mála výrazných osobností ČSSD. Před založením nové strany by ho hlava státu varovala. Zeman to řekl ve čtvrtek v televizi Barrandov. Bývalý jihočeský hejtman Zimola ve středu uvedl, že požádal o registraci hnutí Změna 2020.

    Pokud by Zimola založil vlastní politickou stranu, bylo by to podle prezidenta štěpením atomů. „Je to jedna z mála výrazných osobností sociální demokracie, tak ať pro tuto stranu pracuje, ať občas snese nějakou porážku, ale věřím, že nakonec třeba krajské volby pro něj mohou být úspěšné,“ uvedl na Zimolovu adresu.