Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Politikovi hnutí ANO Milanu Petrilákovi pomohli v kariéře policisté. Nechtěně, ale hned dvakrát.
Poprvé, když v roce 2023 zahájili stíhání náměstka primátora Chomutova, usedl Petrilák na jeho židli. Podruhé, když vyšetřovatelé loni obvinili jeho předchůdce Marka Hrabáče (rovněž ANO) z machinací s veřejnými zakázkami.
Sám Petrilák, dnes už jako primátor, musí vysvětlovat mnohamilionové půjčky, které poslal soukromým firmám. Podle Ministerstva spravedlnosti porušil zákon, protože svůj majetek transparentně nepřiznal.
Transakce odhalilo až pátrání reportérů Seznam Zpráv. V majetkových přiznáních, která jako politik musí ze zákona podávat, totiž Petrilák svoje úspory, majetek i úvěry sečetl do jednoho balíku a vykázal jen jeho celkovou hodnotu. Není tak patrné, kdy, kolik a komu chomutovský primátor půjčil. A už vůbec není možné rozklíčovat, zda si na půjčování desítek milionů korun mohl oficiálně vydělat.
„V souvislosti s odpovědí na váš dotaz bych vám rád poděkoval, jelikož díky vašim dotazům jsem zjistil, že po předmětné části (majetkového přiznání - pozn. red.) následuje část poslední, která se vztahuje k závazkům a kterou jsem přehlédl,“ napsal v reakci na dotazy Seznam Zpráv Petrilák, který od roku 2018 podával majetková přiznání celkem patnáctkrát, i kvůli tomu, jak získával nové funkce.
Kontrolní orgán, kterým je Odbor střetu zájmů a boje proti korupci na Ministerstvu spravedlnosti, po dotazech reportérů Seznam Zprávám řekl, že Petrilák porušil zákon. „Oznamovací povinnost pana Petriláka je možno shledat zjevně nepřesnou či neúplnou - jde o přestupek podle zákona o střetu zájmů,“ uvedl mluvčí Ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka.
„Smysl oznamovací povinnosti je mimo jiné umožnit veřejnosti získat přehled o majetku, se kterým veřejný funkcionář vstupuje do funkce a který během funkce nabyl,“ dodal Řepka. Petrilákovi nyní hrozí až padesátitisícová pokuta.
Primátor prchl do kanceláře
Úředníci mohou sice Petriláka pokutovat, ale už nemají pravomoc zkoumat původ peněz. A primátor, který před vstupem do politiky pracoval jako šéf právního oddělení státní firmy Povodí Ohře, to v posledním měsíci opakovaně odmítl objasnit i Seznam Zprávám.
Petriláka se v polovině dubna reportéři pokoušeli zeptat nejprve osobně. Jeho asistentka jim oznámila, že je primátor přijme. Jakmile ale Petrilák reportéry viděl, pokoušel se nejprve rukou odklonit objektiv kamery a před otázkami na jeho podnikání a půjčky v majetkových přiznáních se zavřel v kanceláři. „Pošlete mi to mailem, prosím,“ uvedl, než přibouchl dveře.
Na písemné dotazy zaslané na jeho magistrátní i soukromý e-mail pak další týden a půl nereagoval, což po urgenci omluvil tím, že mu je asistentka předala pozdě. A vyžádal si další týden s tím, že „v dotazech jsou pasáže, které si potřebuje dohledat nebo jinak upřesnit“.
Půjčky v řádech desítek milionů
Písemná vyjádření nakonec Petrilák - na třikrát - poslal. Ani v nich ale přes opakované dotazy dlouholetý úředník a posléze politik ANO neodpověděl na to, co měl vyplnit už ve svém majetkovém přiznání - tedy kolik peněz měl v průběhu let v úsporách, v jakém objemu celkem poskytl půjčky a jakou hodnotu má jeho další majetek.
Vycházet tak lze jen z listin z katastru nemovitostí a obchodního rejstříku. V nich sám Petrilák podpisem v roce 2022 stvrdil, že půjčil 12,5 milionu korun své vlastní firmě Hudsola (podle poslední závěrky mu firma 9,5 milionu stále dluží). Petrilák reportérům tvrdil, že firmu koupil jako ready-made společnost. A podle poslední účetní závěrky jeho firma vlastní stroje za téměř 38 milionů korun. Kde na ně vzala, není jasné.
Dalších osm milionů Petrilák pak v roce 2022 poskytl firmě General Public, za níž stojí muži zproštění soudem kvůli nedostatku důkazů z obžaloby, že jako takzvaný Zádamského gang vydírali podnikatele. Milan Zádamský se se svým společníkem Radkem Handlířem posléze od státu dostali odškodnění a dnes se označují za developery. Zádamský dál platí v regionu za vlivného podnikatele.
Zádamského (ne)gang

Milan Zádamský na snímku z roku 2010, kdy byl trestně stíhán.
- Muži označovaní jako Zádamského gang čelili obvinění z toho, že pod vedením Milana Zádamského nutili podnikatele v západních Čechách platit za poskytování „ochrany“. Pokud neuposlechli, podle obžaloby jim členové gangu ničili provozovny, napadali hosty a hrozili likvidací rodin vydíraných. Údajně také půjčovali peníze a násilím vymáhali jejich splacení i s vysokými úroky. Soudy nicméně vyhodnotily, že pro konstrukci není dostatek důkazů.
Svůj byznys s primátorem Chomutova ale prohlásili za obchodní tajemství. „Poskytnutí peněžních prostředků bylo a je výsledkem obchodní spolupráce. Podrobnosti této spolupráce jsou však předmětem obchodního tajemství, t. j. k tomuto se nebudeme více vyjadřovat,“ napsal Seznam Zprávám Zádamského společník Radek Handlíř, který za firmu jedná a v minulost byl také se Zádamským před soudem.
Loni jim půjčku Petrilák navýšil o další čtyři miliony. Na přímý dotaz Petrilák půčky potvrdil s tím, že dosud nebyly splaceny.

Dům v Chomutově, ve kterém žije Petrilák a zároveň tam má sídlo jeho společnost Hudsola.
Navrch už v roce 2017 obdržela 10 milionů od Petriláka společnost ComerzBuilding, jejím oficiálním vlastníkem je Josef Kollár. Podle jeho mobilního telefonu je možné dohledat, že stejný muž dělá či dělal správce parkoviště, šéfa kempu nebo makléře ve firmách, které přímo ovládá Zádamský.
Kollár ale popřel, že by ho Zádamský zaměstnával. A o půjčce, kterou Petrilák firmě poskytl, odmítl mluvit. „To se obraťte na pana Petriláka. Já si to takhle historicky nemohu pamatovat,“ reagoval na dotazy Kollár. Následně odkázal na své právní oddělení, ale odmítl říct, kde jej mají reportéři SZ hledat. Web společnosti se i přes veškerou snahu nalézt nepodařilo.
„Pana Zádamského znám…“
Petrilák Seznam Zprávám napsal, že tuto půjčku už mu firma splatila. Okolnosti všech úvěrů a to, zda je domlouval se Zádamským, ale i on komentovat odmítl.
„Jedná-li se o podmínky uvedené v dílčích smlouvách, potom s ohledem na korektnost ke svým obchodním partnerům a samozřejmě s ohledem na obchodní tajemství mě omluvte, ale nebudu se k nim dále vyjadřovat,“ reagoval Petrilák.
Neupřesnil ani to, jak poznal Zádamského a od kdy se znají. „Pana Milana Zádamského znám, a to v řádu několika let,“ připustil pouze.
Petrilák zároveň uvedl, že smlouvy k úvěrům připravovala Zádamského firma. Stejný design však má i dohoda o majetkovém vyrovnání, kterou Petrilák učinil už v roce 2012 se svou bývalou ženou. A třeba také dohoda k úvěru mezi Petrilákem a firmou ComerzBuilding, jejíž oficiální majitel Kollár tvrdí, že ho Zádamský nezaměstnává.

Petrilákova dohoda s bývalou manželkou z roku 2012 má stejnou grafickou úpravu jako listiny, kterými si jistil půjčky firmě Zádamského.
Výměnou za úvěry zároveň Petrilák drží v zástavě několik nemovitostí, které jsou v katastru vedené na firmy Zádamského skupiny. Dle příslušných smluv zástava zanikne, jakmile mu firmy dluh splatí. Pokud splácet naopak nebudou, může Petrilák nemovitosti prodat.
„… beru konverzaci za skončenou“
Petrilák, který je dnes zodpovědný za rozpočet Chomutova ve výši více než půldruhé miliardy korun, svoje vlastní majetkové poměry více rozebírat odmítl.
V písemných vyjádřeních reportéry opakovaně odkázal na svá - dle ministerstva nesprávně vyplněná - majetková přiznání. V těch navíc má v jeho případě ze zákona veřejnost odpovídající část úplně skrytou. Plnou verzi oznámení přes opakované žádosti Petrilák Seznam Zprávám neposkytl.

Nemovitosti v Ostrově na Karlovarsku, které má Petrilák v zástavě za půjčky pro Zádamského firmy.
„Pokud pro vás nejsou jednotlivá oznámení přístupná v plném rozsahu, potom tato skutečnost nemůže být brána k mé tíži. Jedná se pravděpodobně o určitou ochranu osobních údajů,“ uvedl primátor Chomutova. „Tímto beru naši konverzaci, k okruhu vámi vznesených dotazů, za skončenou,“ napsal Petrilák v posledním vyjádření.