Článek
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je podle svých slov připraven osobně jednat s Vladimirem Putinem. Odpověděl tak na překvapivou víkendovou výzvu ruského prezidenta k obnovení přímých jednání mezi oběma zeměmi přerušených v roce 2022. Dojde ve čtvrtek v Istanbulu ke schůzce obou prezidentů? A jaké jsou vyhlídky na rusko-ukrajinský mír?
Co v dnešní epizodě 5:59 také uslyšíte
- S jakými výchozími pozicemi přistupují Kyjev a Moskva k možnému obnovení přímých rozhovorů.
- O čem a v jakém složení jednali zástupci Ruska a Ukrajiny v Istanbulu v roce 2022, tedy než naposledy došlo k přerušení přímých rozhovorů mezi zeměmi.
- Že je těžko představitelné, aby oboustranné příměří fungovalo bez monitoringu a mezinárodních záruk.
Vladimir Putin v noci ze soboty na neděli vyzval k obnovení přímých rozhovorů mezi Moskvou a Kyjevem a jako místo setkání navrhl Istanbul, kde spolu zástupci obou stran jednali před třemi lety, než došlo k přerušení rozhovorů. Zdůraznil také, že to nebylo Rusko, kdo kontakty zpřetrhal, a že míč je „na straně ukrajinské vlády a jejích kurátorů“.
Odpověď na sebe nedala dlouho čekat. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil, že bude ve čtvrtek v Istanbulu osobně, je připraven se setkat přímo s Vladimirem Putinem a doufá, že „nebude hledat výmluvy, proč to nejde“.
„Je to na nejvyšší úrovni rozehraná hra mezi prezidenty Zelenským a Putinem,“ říká v rozhovoru pro podcast 5:59 reportérka Deníku N Petra Procházková, jedna z nejzkušenějších českých pozorovatelek dění v Rusku a celém postsovětském prostoru. „Já úplně vidím, jak stojí za stolem, mají v ruce ty pokerové karty, vytahují jednu za druhou a snaží se toho druhého přehrát. Vždycky se to povede jednomu, pak vymyslí něco ten druhý,“ dodává.
Podle novinářky a také bývalé zpravodajky v Moskvě Zelenskyj zareagoval jinak, než Putin očekával. O schůzce na úrovni hlav států podle ní ruský prezident nejspíš neuvažoval a přestože ona sama se prý tradičně zdráhá dělat předpovědi, kloní se spíš k tomu, že šéf Kremlu do Istanbulu ve čtvrtek nepojede.
Myslím si, že v Kremlu teď šrotují mozkovny a vymýšlejí, jak na tu Zelenského výzvu zareagovat, aby to nevypadalo, že Moskva bojkotuje mírový proces, ale zároveň, aby to nevypadalo tak, že Zelenskyj kývne prstem a Putin běží do Istanbulu.
Setkání Zelenského s Putinem tak považuje Procházková za nejméně pravděpodobnou (i když ne předem vyloučenou) variantu. Obě strany prý chtějí ukázat, že převzaly iniciativu a že mají zájem na dosažení míru, i když ten podle ní potřebují víc Ukrajinci než Rusové.
Hlavně nenaštvat Trumpa
„Hraje se tady ve velkém o přízeň prezidenta Trumpa, který má teď v rukou ty nejdůležitější karty,“ usuzuje novinářka. „Já vidím Putina jako (provazochodce) na laně, jak balancuje mezi dvěma výškovými budovami a není příliš jištěn. Snaží na tom laně zůstat, ale zároveň ví, že nikoho lepšího v čele USA než Trumpa už za svého života mít nebude. On potřebuje Trumpa nenaštvat, ale zároveň pro něj je v tuto chvíli uzavření mírové dohody nevýhodné,“ vysvětluje Procházková.

Petra Procházková, reportérka Deníku N.
Proč? Procházková vysvětluje, že Putin ještě chce získat další - byť třeba bezvýznamné - územní posuny na Ukrajině. A nehledí přitom ani na umírající vojáky na obou stranách, ani na ruskou ekonomiku, která ještě nějaký čas i přes západní sankce a nutnost podřídit se válečnému chodu země pravděpodobně vydrží.
„(Putin) si hlavně potřebuje zachovat za každou cenu tvář vítěze. Ať už ten konflikt fakticky dopadne jakkoliv. Potřebuje ten výsledek interpretovat jako vítězný a na to potřebuje ještě nějaký čas,“ myslí si novinářka z Deníku N.
Jen na okraj: Pokud už ale na setkání dojde, Putin bude podle Procházkové jednat „úplně přesně v tradicích sovětské diplomacie ze 70. let, kdy jdete do jednání neústupně, s naprosto nesplnitelnými požadavky a v posledním momentu, kdy už to vypadá, že všechno končí, tak ten ústupek uděláte“.
Jak Rusové vnímají odkaz druhé světové války? I to jsme rozebírali v podcastu 5:59
Ukrajinský prezident pak na druhou stranu podle novinářky rozhodně nestojí o to sednout si s Putinem za jeden stůl. Svým protinávrhem na osobní jednání, o které podle reportérky Putin nestojí, ale mimo jiné tlačí na Donalda Trumpa. „Snaží se, aby se Trump nenaštval na něj, ale na Putina a aby se Amerika jednoznačněji postavila na stranu Ukrajiny a přestala hrát roli jakéhosi neutrálního vyjednavače,“ říká redaktorka.
I když jsme tak nyní podle Petry Procházkové o něco blíž tomu, že se začne jednat o trvalém míru na Ukrajině, samotná cesta k mírové dohodě může být, jak říká, ještě velmi dlouhá.
V podcastu 5:59 se také dozvíte, jak podstatné je podle Petry Procházkové pro Kyjev dosáhnout co nejrychleji příměří a kdo by na jeho dodržování mohl dohlížet, nebo jak vnímá roli Evropy ve snahách dosáhnout ukončení bojů na Ukrajině. Poslechněte si v přehrávači v úvodu článku.
Editor a koeditor: Dominika Kubištová, Pavel Vondra
Sound design: Ursula Sereghy
Hudba: Martin Hůla
Zdroje audioukázek: ČRo Radiožurnál, ČT24, CNN Prima News, youtubový kanál @APT_NEWS, účet @ZelenskyyUa na síti X.com
Podcast 5:59
Zpravodajský podcast Seznam Zpráv. Jedno zásadní téma každý všední den za minutu šest. To nejdůležitější dění v Česku, ve světě, politice, ekonomice, sportu i kultuře optikou Seznam Zpráv.
Poslouchejte na Podcasty.cz, Spotify, Apple Podcasts a dalších podcastových aplikacích. Sledujte nás na X, Instagramu, Threads nebo Bluesky.
Archiv všech dílů najdete na našich stránkách. Své postřehy, připomínky nebo tipy nám pište prostřednictvím sociálních sítí nebo na e-mail: zaminutusest@sz.cz.