Hlavní obsah

Byznys ze státních dotací: Primátor z ANO nakoupil za 13 milionů, prodal za 38

Milan Petrilák (ANO) se před měsícem před reportéry Seznam Zpráv schoval v primátorské kanceláři. Jejich dotazy přesměroval na svůj e-mail.Video: Adéla Jelínková, Christine Havranová, Seznam Zprávy

Primátor Chomutova nakoupil v Číně stroje na respirátory a obratem je prodal za téměř trojnásobek. A to díky tendru, který se svou měsíc starou firmou bez zaměstnanců vyhrál jako jediný účastník. Pro zadavatele pracuje jeho syn.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Nynější primátor Chomutova Milan Petrilák (ANO) v roce 2020 udělal byznys snů se soukromou firmou General Public podnikatele Milana Zádamského.

Když General Public tehdy dostala od Ministerstva průmyslu Karla Havlíčka (ANO) dotaci na nákup linek na respirátory, podmínkou bylo, aby na dodavatele vypsala tendr podle zákona o veřejných zakázkách. Soutěž pro General Public uspořádal muž, který je dnes odsouzen za dotační podvod.

Jako jediný účastník se do tendru přihlásil právě Petrilák. S firmou, která fungovala měsíc a neměla zaměstnance, si bez konkurence nadiktoval, že poptávaná zařízení dodá za téměř 38 milionů korun s daní.

Když Seznam Zprávy transakci rozkryly, odmítal Milan Petrilák celý měsíc prozradit, kde jeho firma výrobní linky vzala - s tím, že jde o jeho know-how. A nechtěl říci ani to, jakou měl na byznysu marži. „Přesně si to opravdu nepamatuji,“ tvrdil ještě minulé úterý.

Nakonec ale detaily svého byznysu přiznal - když ho k tomu vyzval i předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Ukazuje se tak, že Petrilák stroje nevyrobil, ale jen přeprodal za téměř trojnásobek toho, za kolik je v Číně od firmy Longkou Deyi Machinery z provincie Šan-tung krátce předtím nakoupil.

„Stroje jsem nakoupil v roce 2020 za 12 739 868 Kč a prodal za 37 976 000 Kč,“ napsal reportérům Petrilák, který je jako primátor Chomutova mimo jiné zodpovědný za hospodárné nakládání s rozpočtem ve výši půl druhé miliardy korun.

Elektronická stopa

Další nové okolnosti Petrilákova obchodu pak dále reportéři objevili v pětici souborů, v nichž jim Petrilák před „přiznáním“ posílal své vyhýbavé reakce.

V elektronické stopě souborů totiž kolonka autor prozradila, že dokumenty ve skutečnosti vytvořil „JUDr. David Petrilák“, tedy primátorův syn. Proč a jak se to stalo, politik neobjasnil. Seznam Zprávy však od tří na sobě nezávislých zdrojů zjistily, že Petrilák mladší minimálně od roku 2014 pracuje jako advokát právě pro podnikatele Zádamského a jeho společnost General Public.

Foto: Seznam Zprávy

Kdo vytvořil soubor s odpověďmi, který primátor Petrilák poslal reportérům? Jeho syn David, advokát podnikatele Zádamského.

To je důležitá informace, protože tendr na dodávku linky měl proběhnout podle zákona o veřejných zakázkách a jakékoliv zvýhodnění konkrétního uchazeče by mohlo být trestným činem. Petrilák mladší ji však komentovat také odmítl.

„S ohledem na povinnost mlčenlivosti nejsem oprávněn vám potvrzovat/vyvracet, že ta či ona osoba je/není mým klientem,“ reagoval na dotazy reportérů David Petrilák, který provozuje advokátní praxi v Karlových Varech.

Přišlo nám to výhodné

Seznam Zprávy se po odpovědích pídily i u klientů Petriláka mladšího. Na dotazy Seznam Zpráv odpovídal Zádamského dlouholetý společník Radek Handlíř, s nímž General Public řídí. Nakonec na přímý dotaz potvrdil, že pro ně Petrilák mladší skutečně dlouhodobě pracuje.

„JUDr. David Petrilák je jedním z advokátů, kteří poskytují společnosti General Public a dalším našim subjektům právní služby. Naše vzájemná spolupráce sahá až do roku 2014, kdy jsem ho oslovil na základě výborných referencí v našem regionu. Tato spolupráce trvá nepřetržitě dodnes,“ napsal reportérům Zádamského spolupracovník.

Foto: Seznam Zprávy

Petrilákova dohoda s bývalou manželkou z roku 2012 má stejnou grafickou úpravu jako listiny, kterými si jistil půjčky firmě Zádamského. Na dotaz, zda je vypracoval on, jeho syn David Petrilák odmítl odpovědět.

Že Petrilák starší vyhrál tendr na dodání linek za dotace, však podle Handlíře s angažmá jeho syna v General Public nesouvisí. „S panem Petrilákem starším jsem se osobně seznámil až v roce 2020 v souvislosti s dodáním výrobních linek,“ dodal Handlíř.

Stejnou věc - že by vítězství v tendru bylo spojeno se synovou prací pro Zádamského - vyloučil i primátor Chomutova. „Obchody jsem si prostřednictvím syna nedomluvil. Měl jsem v té době správné informace,“ napsal Milan Petrilák bez dalších podrobností.

Tok peněz opačným směrem

Na nákupu linek pro General Public se podle podmínek dotace stát měl podílet z poloviny - poslal 15 milionů, tedy ještě o více než dva miliony více, než za kolik prodal Petrilákovi linky čínský dodavatel.

Zbytek peněz za dodávku převedla Petrilákově firmě Hudsola samotná General Public. Ta považuje nákup za výhodný, přestože i s dotací zaplatila o několik milionů více, než kdyby si je sama objednala v Číně. „Pro naši společnost byl nákup linek ve srovnání s cenami, které musela naše společnost uhradit v počátcích výroby během pandemie covidu-19, výhodný,“ tvrdí Handlíř.

Poté, co miliony z dotací Petrilákovi přitekly, poslal v následujících letech podle dokumentů, které Seznam Zprávy získaly, firmě General Public naopak on celkem 12 milionů korun. Obě strany to v listinách a v odpovědích označují za půjčku. Podle Petriláka ještě nebyla splacena.

Podrobnosti transakcí ale obě strany odmítají komentovat s tím, že jde o obchodní tajemství. Na přímý dotaz také Petrilák uvedl, že další linky na výrobu respirátorů General Public pronajímá.

General Public se v prohlášení pro Seznam Zprávy sama ohradila proti tomu, že by páchala dotační podvod.

„Veřejně publikujete ničím nepodložené informace, ze kterých by bylo možné dovozovat podezření na spáchání dotačního podvodu. Společnost General Public, s. r. o. se vůči obsahu článku důrazně ohrazuje a konstatuje, že veškerá právní jednání, která učinila, byla vždy v souladu s právním řádem České republiky,“ uvedl Handlíř.

Babiš vyzval k vysvětlení

V hnutí ANO, v jehož barvách Milan Petrilák řídí chomutovskou radnici, však informace o transakci s čínskou linkou obavy vzbudily.

Když totiž minulý týden Petrilákův byznys Seznam Zprávy rozkryly, věc s ním začal řešit šéf ANO Andrej Babiš. „Panu Petrilákovi jsem doporučil, aby médiím poskytl transparentní vysvětlení k článkům, které vyšly,“ napsal Seznam Zprávám Babiš.

„Pan Petrilák nám zdlouhavě vysvětloval záležitosti, které již byly uvedeny v médiích,“ uvedl ještě s tím, že si vyžádal písemné vyjádření od krajské organizace ANO.

Tu vede Jan Richter, kterého Babiš nedávno stáhl z funkce hlavního volebního manažera hnutí ANO, jak popsal Deník N. Jak to dopadne s Petrilákem, zatím jasné není.

Jak transakce s firmou Milana Zádamského zakryl primátor ve svém majetkovém přiznání:

„V neděli bylo oblastní předsednictvo, teď se to bude řešit v nejbližší možné době na krajském předsednictvu. Členové se musí nejprve seznámit s vyjádřením (Petriláka - pozn. red.),“ řekl Seznam Zprávám minulý týden krajský šéf Richter.

Protikorupční organizace Transparency International (TI) Petriláka tvrdě kritizuje. „Primátor Chomutova Petrilák podkopává nejen důvěru v pravdivost svých vyjádření, ale i ve své politické kompetence. Je namístě, aby ze své situace vyvodil politické důsledky a dále nesnižoval důvěru v politickou reprezentaci v Česku,“ řekl reportérům vedoucí analytik TI Marek Chromý.

Mezitím případ zkoumá Ministerstvo průmyslu, které v éře Karla Havlíčka (ANO) polovinu peněz (15 milionů) v podobě covidové dotace na nákup linek firmě General Public poslalo. „U těchto projektů v tuto chvíli Ministerstvo průmyslu a obchodu na expertní úrovni vyhodnocuje další možnosti postupu,“ řekl mluvčí resortu Marek Vošahlík.

A osobě chomutovského primátora se věnuje i Ministerstvo spravedlnosti. To už konstatovalo, že Milan Petrilák porušil zákon, když chybně vyplnil majetková přiznání, která musí jako politik podávat. Nyní budou úředníci rozhodovat, zda za to Petrilák dostane pokutu a v jaké případně bude výši. Stop je 50 tisíc.

Zádamského (ne)gang

Foto: Profimedia.cz

Milan Zádamský na snímku z roku 2010, kdy byl trestně stíhán.

  • Muži označovaní jako Zádamského gang čelili obvinění z toho, že pod vedením Milana Zádamského nutili podnikatele v západních Čechách platit za poskytování „ochrany“. Pokud neuposlechli, podle obžaloby jim členové gangu ničili provozovny, napadali hosty a hrozili likvidací rodin vydíraných. Údajně také půjčovali peníze a násilím vymáhali jejich splacení i s vysokými úroky. Soudy nicméně vyhodnotily, že pro konstrukci není dostatek důkazů.

Doporučované