Článek
Britská televize Sky News natočila simulaci vojenského konfliktu mezi Velkou Británií a Putinovým Ruskem a je to z toho trhák. V pětidílné podcastové sérii s názvem The Wargame (Válečná hra) hrají bývalí členové britské vlády a také někdejší vysoce postavení zástupci armády. Základní zápletka je jednoduchá: Rusko zaútočí na Británii a ta má odpovědět s pomocí zbraní a sil, které má země reálně k dispozici.
Co v této epizodě 5:59 také uslyšíte
- S jakým scénářem podcastová série The Wargame (Válečná hra) pracovala a jak moc věci v ní zachycené odpovídají realitě.
- Proč se fiktivní britská vláda velmi rychle dostala do situace, kdy musela rozhodnout, zda použít jadernou zbraň, nebo přiznat porážku.
- A co série ukázala o tom, do jaké míry by se Británie měla v současnosti obávat skutečné ruské hrozby.
Britský premiér dostane vážnou zprávu: Kreml vyslal do Atlantského oceánu bojovou skupinu válečných lodí, stíhaček a ponorek. Londýn se tak ocitl v dosahu nepřátelských raket a musí se rozhodnout, co dál. V nejlepším možném případě jde - alespoň podle náčelníka generálního štábu - o demonstraci síly. V tom nejhorším chce Rusko zaútočit na Velkou Británii. Obě země přitom mají k dispozici jaderné zbraně.
Nic z toho se v tuto chvíli neděje, v současné geopolitické situaci ale nelze zaručit, že je takový scénář zcela nereálný.
I proto se Deborah Haynes, editorka britské televizní stanice Sky News pro bezpečnost a obranu, rozhodla v pětidílné podcastové sérii The Wargame (Válečná hra) otestovat, jak by Velká Británie na takovou teoretickou hrozbu zareagovala a zda by měla se svou skutečnou armádou a vybavením šanci fiktivní útok odrazit.
„Nápad na tento podcast se zrodil ze snahy zpřítomnit lidem v Británii to, čemu už odvykli, na co dlouhou dobu nebyli nuceni myslet - na vojenskou hrozbu a schopnost se jí bránit. A udělat to přístupnou formou,“ vysvětluje v podcastu 5:59 britská novinářka.
Out now, The Wargame, a podcast series that simulates a Russian attack on the UK
— Deborah Haynes (@haynesdeborah) June 10, 2025
We imagine it's October 2025
Russia deploys a task force of ships, jets & submarines to the North Atlantic. The UK is in missile range. The PM calls an emergency Cobra meetinghttps://t.co/7Zvq7Z8jnB
Jaderné zbraně, nebo porážka?
Aby podcast působil co nejreálněji, Deborah Haynes oslovila řadu bývalých členů několika britských vlád, kteří museli o bezpečnosti Velké Británie rozhodovat dříve. Mimo jiné tak v sérii vystupuje exministr zahraničí Jack Straw, někdejší šéf resortu obrany Ben Wallace (v roli premiéra) a také dříve vysoce postavení zástupci armády. Na druhé straně třeba na nabídku zahrát si ruského vůdce Vladimira Putina kývl přední britský expert na ruskou armádu Keir Giles.
Účinkující se rozdělili do dvou skupin - jedna představovala britský krizový štáb a druhá Kreml - a nechali se na šest hodin zavřít do dvou oddělených místnosti v suterénu budovy v centru Londýna. Tam simulace proběhla.

Editorka britské televize Sky News Deborah Haynes.
Britská novinářka vysvětluje, že za těchto kulis se testovala zejména obranyschopnost Velké Británie, ale také to, co by pro zemi znamenalo, kdyby na pomoc nepřišly Spojené státy americké, a selhala tak aktivace Článku 5 Washingtonské smlouvy, která je pilířem kolektivní obrany členských zemí NATO. Amerika by tak hrála pouze roli prostředníka vyzývajícího k příměří podobně, jako je tomu ve válce na Ukrajině.
A Velká Británie z této zkoušky vyšla jako velice zranitelná. Fiktivní britská vláda se poměrně rychle dostala do situace, kdy nebyla schopná vést boj konvenčními prostředky, a stála tak před zásadním rozhodnutím: použít jaderné zbraně, nebo přiznat porážku?
Žalostný stav ozbrojených sil
S neadekvátním vybavením a nedostatečnými kapacitami ozbrojených sil, které by dokázaly svou zemi bránit jen několik dní či maximálně týdnů, by se ale podle Debory Haynes nepotýkala v případě ruského útoku jen Velká Británie. Týkalo by se to všech evropských členů NATO. Během let totiž státy natolik umenšily svůj arzenál, že už nestačí ani k účinné obraně.
Novinářka to ilustruje na příkladu torpédoborců typu 45, kterých má Spojené království šest a které jako jediné v tamní armádě dokážou sestřelit balistické rakety ve vzduchu. V teplých vodách je ale problém je udržovat a navíc není dost lidí v posádkách, které je mají obsluhovat, k dispozici jsou tak často jen dva tyto torpédoborce.
Británie má v tomhle ještě větší odpovědnost než ostatní, protože je jednou ze dvou evropských jaderných mocností. A v naší válečné hře je najednou dobře vidět, jaký problém vznikne, když jste schopni jen slabé konvenční reakce.
„V obranné komunitě je to všeobecně známé, ale když to předvedete veřejně v simulaci válečného konfliktu a ukážete, jaké to může mít důsledky, uvědomíte si, jak nebezpečný takový žalostný stav ozbrojených složek doopravdy je,“ vysvětluje novinářka.
Deborah Haynes zároveň upozorňuje, že ani vlastnictví jaderných zbraní, které má mimo Rusko v Evropě k dispozici pouze Velká Británie a Francie, není samospásné. Rychlý skok od neschopnosti adekvátně reagovat konvenčními zbraněmi k úvahám o jaderném úderu, k němuž během simulace došlo, podle ní ukazuje, jak omezené možnosti britská vláda má.
„V té situaci, v jaké se britská vláda v našem scénáři ocitne, musí tlačit na své evropské spojence, aby se do boje zapojili konvenčními zbraněmi, protože jinak hrozí riziko jaderné války. Války, která se, jak se říká, nedá vyhrát a nemá k ní nikdy dojít,“ říká editorka televizní stanice Sky News.
V podcastu 5:59 uslyšíte řadu ukázek z podcastové série The Wargame a krom jiného se dozvíte i to, proč je v první epizodě v souvislosti s útokem na britské piloty na základně Královského letectva letmo zmíněn i český důstojník. Poslechněte si v přehrávači na začátku článku.
Editor a koeditor: Pavel Vondra, Dominika Kubištová
Sound design a hudba: Martin Hůla
Zdroje audioukázek: podcastová série The Wargame (Sky News a Tortoise Media)
Podcast 5:59
Zpravodajský podcast Seznam Zpráv. Jedno zásadní téma každý všední den za minutu šest. To nejdůležitější dění v Česku, ve světě, politice, ekonomice, sportu i kultuře optikou Seznam Zpráv.
Poslouchejte na Podcasty.cz, Spotify, Apple Podcasts a dalších podcastových aplikacích. Sledujte nás na X, Instagramu, Threads nebo Bluesky.
Archiv všech dílů najdete na našich stránkách. Své postřehy, připomínky nebo tipy nám pište prostřednictvím sociálních sítí nebo na e-mail: zaminutusest@sz.cz.