Hlavní obsah

„Vaše škola byla zaminována.“ Jak stopy zavedly vyšetřovatele až do Dnipra

Foto: účet agentury Eurojust na síti X.com

Na policejní akci se podíleli policisté z několika evropských zemí, mimo jiné i čeští a slovenští vyšetřovatelé.

Článek

Jedno zadržení, jeden výslech a dvě domovní prohlídky - tak vypadala akce mezinárodního policejního týmu ve městě Dnipro. Kriminalisté zatkli muže, který loni v září vyhrožoval bombovými útoky na českých, slovenských a lotyšských školách. Úspěch mezinárodní policejní akce ale minulý týden zastínil následný spor mezi českou a slovenskou policií.

Co v této epizodě 5:59 také uslyšíte

  • Co víme o tom, jak se mezinárodnímu policejnímu týmu podařilo dopadnout muže podezřelého z rozesílání výhružných e-mailů stovkám škol v Evropě.
  • Jaké argumenty a názory zazněly v rozmíšce mezi slovenskou a českou stranou.
  • A jak policejní akci a její dozvuky vnímá národní člen ČR v Eurojustu a bývalý český nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, který složky v případu koordinoval.

Policejní úspěch, který ale zakalila rozmíška mezi českými a slovenskými úřady. V minulém týdnu se slovenští kriminalisté pochlubili tím, že se v Dnipru na východě Ukrajiny podařilo zatknout muže, který loni v září rozesílal na tisíce českých, slovenských a lotyšských škol e-maily s výhrůžkou bombovým útokem.

Slovenské úřady dodaly, že jde o Ukrajince. Více informací neposkytly.

A následovala nečekaně prudká reakce ze strany českých kriminalistů a také Bezpečnostní informační služby (BIS). Mluvčí české kontrarozvědky Ladislav Šticha upozornil, že Slováci neuvedli zásadní kontext - důkazy ukazují na to, že Ukrajinec byl placený z Ruska.

„Čeští policisté - a nevíme, jestli i jejich slovenští kolegové - byli přitom zřejmě v tu chvíli stále na východě Ukrajiny. Slováci je tak dostali do bezprostředního ohrožení, protože Rusové do té doby o akci nevěděli,“ popisuje v podcastu 5:59 redaktor Seznam Zpráv Matěj Nejedlý.

Spor se následně přenesl i do nejvyšších pater politiky i policejních složek obou zemí.

Proč Slováci informovali o zatčení podezřelého dřív než Češi? Jak je to s ruskou stopou v případu, kterou Slováci nezmínili? A co celá akce ukázala o schopnosti obou států ve věci vyšetřování spolupracovat? Přečtěte si v kompletním přepisu úterní epizody podcastu 5:59.

Matěji, v ukrajinském Dnipru byl minulý týden zatčen muž podezřelý z loňských e-mailových výhrůžek českým školám. Jak velká policejní akce tomu předcházela?

Šlo o mezinárodní operaci bezpečnostních složek z Česka, Slovenska, Lotyšska a Ukrajiny. Za Čechy se na akci podílel tým Národní centrály proti terorismu, extremismu a kybernetické kriminalitě české policie a taky Bezpečnostní informační služba. Policisté se případem zabývali už od loňského září, kdy do škol začaly přicházet první výhrůžky. Muže podezřelého z jejich odesílání ale zadrželi až nyní, po více než 10 měsících. Jako první o tom na facebooku informovala slovenská policie, což ale ostatní aktéry zapojené do policejní akce přinejmenším rozladilo.

Matěji, můžeme nejdřív připomenout, co se loni v září na nemalém počtu nejen českých škol dělo? Ty jsi tehdy o tom u nás v podcastu také mluvil. K čemu došlo?

Ty výhrůžné e-maily, jak se později ukázalo, posílal pachatel nebo pachatelé minimálně do tisícovky základních a středních škol po celé Evropě. Mimo Česka a Slovenska mělo jít právě také o některé pobaltské státy, které se potom na vyšetřování podílely. Hrozbu bombovým útokem pokaždé dostaly školy do e-mailové schránky.

Na těch českých školách pak byla psaná takovou zvláštní češtinou. Podle námi osloveného jazykovědného experta šlo s největší pravděpodobností o strojový překlad z ruštiny. V tom e-mailu například tak trochu zbyly i nějaké prvky azbuky. Stejně vypadal i e-mail v ostatních zemích.

Podcast 5:59 k výhrůžkám bombovým útokem na školách

Výhrůžkám, které na začátku minulého září téměř paralyzovaly výuku nejen na řadě českých škol, jsme se věnovali i v podcastu 5:59. Co tehdy řešili ředitelé a ředitelky, jsme rozebírali - stejně jako v dnešní epizodě - s redaktorem Seznam Zpráv Matějem Nejedlým. Další kontext přinesl analytik Asociace pro mezinárodní otázky Pavel Havlíček.

Výhrůžky v podstatě paralyzovaly celé školství po dobu několika dní na začátku školního roku. Na těch několika evakuacích jsem se byl i sám podívat nebo jsem o nich dostal pak zprostředkovaně informace. A ten postup byl všude podobný: Po tom, co škola dostala ten výhrůžný e-mail, tak kontaktoval její ředitel nebo ředitelka policii a dostal nebo dostala jasné instrukce, podle kterých se následně zařídili. Ve většině případů evakuací budovy. Studenti a učitelé pak hodiny postávali před školou, čekali, co bude, až přijedou policejní specialisté a řeknou jim, jestli je všechno v pořádku.

Co se píše v e-mailu

„Přivítají vás dněpropetrovští maniaci. Náš telegram: (Seznam Zprávy se jméno účtu rozhodly nezveřejňovat). Informujeme vás, že vaše budova byla zaminována. Nebudeme vám diktovat podmínky, protože vás to nezajímá. Jen se podíváme na spoustu krve a obětí. Zabiju vás i vaše děti! Aktivace výbušných zařízení ve 12:00. Čas vypršel. Hra začíná!“

„Přestal být na chvilku opatrný“

Co víme tedy o tom, jak celá akce, která vyvrcholila minulý týden tím zatýkáním na jihovýchodě Ukrajiny, probíhala?

Jak jsem již zmiňoval, to vyšetřování probíhalo dlouhou dobu. E-maily pocházely pokaždé z jiných zašifrovaných adres. Policejní specialisté ale pachatele později podle našich zdrojů zhruba kolem Vánoc dokázali lokalizovat, pátrání zúžili na východ Ukrajiny. A ukrajinští policisté, se kterými Češi na případu spolupracovali, pak elektronickou stopu pachatele našli ve východoukrajinském Dnipru (bývalý Dněpropetrovsk) poté, co přestal být na chvilku opatrný.

Ukrajinec, mladík, se podle všeho do svého počítače nebo mobilu přihlásil z méně zabezpečeného zdroje a na to lokalizované místo pak dorazil společný česko-slovenský tým a začal provádět domovní prohlídky. Následně toho muže také zadržel.

Žalobce Pavel Zeman, který případ koordinuje v rámci agentury Evropské unie pro justiční spolupráci v trestních věcech (Eurojust), vydal o akci zprávu. Dozvěděli jsme se z toho dokumentu, který byl zveřejněn v pondělí odpoledne, něco nového? Něco, co minulý týden do médií třeba neprosáklo?

Kromě toho, že si Pavel Zeman velmi pochvaluje tu mezinárodní spolupráci, a to od samého začátku, …

Já bych dokonce řekl, že to je přímo ukázka toho, jak by spolupráce mezi státy měla vypadat, a to jak na policejní, tak na justiční úrovni.
národní člen ČR v Eurojustu Pavel Zeman pro Seznam Zprávy

...je to, že se podařilo toho údajného pachatele lokalizovat a zadržet, podle něj velmi výjimečné.

Když se podíváte na mapu v současné době, tak Dnipro je na Ukrajině kousek od frontové linie. Takže si asi dokážete představit, jaké byly podmínky provádění domovních prohlídek. A zde patří obzvláštní dík z mé strany minimálně ukrajinským kolegům, kterým se podařilo za těchto složitých válečných podmínek provést nadstandardní policejní práci.
národní člen ČR v Eurojustu Pavel Zeman pro Seznam Zprávy

Z toho reportu jsme se ale dozvěděli v jedné takové schované větě také zásadní informaci, a to, že pachatel je po tom zadržení momentálně vyšetřován na svobodě, že byl propuštěn policisty a nyní na Ukrajině probíhají běžné úkony trestního řízení.

Už jsou veřejnosti známé nějaké informace o zadrženém, který je teď vyšetřován na svobodě? Třeba, kdo to má být, jaká by mohla být jeho motivace posílat českým a slovenským školám výhrůžky bombovým útokem?

Mnoho toho nevíme. Má jít o mladíka původem z Ukrajiny. Z několika dostupných fotografií, které zveřejnila ať už slovenská policie nebo ukrajinská policie, pouze víme, že mimo jiné na místě byli slovenští a čeští policisté. Neviděli jsme nikdy ani fotografii toho mladíka. Ale podle vyjádření české tajné služby byl s největší pravděpodobností placen z Ruska.

Aktivity zadrženého s největší pravděpodobností financoval aktér z Ruské federace.
mluvčí BIS Ladislav Šticha pro ČT24

Nahrává tomu podle BIS mimo jiné také dezinformační kampaň, která se loni po těch výhrůžkách objevila. BIS zmiňuje jedno konkrétní ruské médium. Podle našich zdrojů existuje i důvodné podezření, že toho muže financovala přímo ruská vojenská zpravodajská služba GRU, která stála v minulosti za mnoha dalšími takovými útoky po celé Evropě.

Nevíme toho moc ani o motivaci pachatele, ale v obecné rovině se určitě dá říct, že tyto proruské kybernetické kampaně nebo útoky mají za cíl vyvolat chaos, zmatek v jakékoliv zemi západního světa. Ten narativ útoku proti Západu tady je vždycky zřejmý. A musíme říct, že i tady se to určitě podle těch prvních reakcí povedlo.

Takže mohl být ten muž součástí nějaké třeba větší skupiny?

Nemůžeme opět nic říct s jistotou, ale lidé vyšetřující tento případ určitě takovou věc nevylučují, protože operace takového rozsahu - jak jsem říkal, bylo to opravdu minimálně tisíc škol, spíš i víc - se těžko zvládá v jednom člověku.

Foto: Michal Šula, Seznam Zprávy

Redaktor Seznam Zpráv Matěj Nejedlý.

Roztržka českých a slovenských policistů

Oznámení o tom, že byl podezřelý z výhrůžek školám zatčen, provázela minulý týden poměrně ostrá kritika ze strany české policie vůči slovenským kolegům. Důvodem mělo být to, že Slováci oznámili zatčení dřív, než bylo původně dohodnuto. Jak k té situaci, Matěji, došlo?

Vypadá to, že Slováci udělali přesně to, před čím je pár hodin před tím (zástupce za ČR v Eurojustu) Pavel Zeman, koordinátor celého případu, elektronickým dopisem varoval. „Vypálili“ tu zprávu o mimořádné akci na Facebook. Čeští policisté - a nevíme, jestli i jejich slovenští kolegové - byli přitom zřejmě v tu chvíli stále na východě Ukrajiny. Slováci je tak dostali do bezprostředního ohrožení, protože Rusové do té doby o akci nevěděli, mohli se jim chtít pak například pomstít a zaměřit je třeba raketovým nebo dronovým útokem. Dobře to popisuje například týdeník Respekt.

Právě proto přišla k postupu slovenských kolegů ze strany české policie, ale také ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) tak silná kritika. Třeba můžu zmínit mluvčího českého Policejního prezidia, který to v rozhovoru pro CNN Prima News označil za „kudlu do zad“ a zmínil, že Slováci se takto nechovají poprvé.

To není, že jsme spolupracovali. My jsme byli klíčoví a oni se k nám jenom přifařili. Slováci si vydali tiskovku bez našeho vědomí. Je to kudla do zad, to dělají pravidelně. Oni možná v celé té kauze vařili kafe. Takže to je hlavně naše kauza, oni nám pomáhali.
vedoucí oddělení tisku Policejního prezidia ČR Ondřej Moravčík pro CNN Prima News

Ale Slováci si to nenechali líbit. Důrazně se proti tomu ohradil třeba slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas), který mimo jiné odmítl dehonestaci slovenské policie.

Vyšetřování na Slovensku probíhá nestranně, profesionálně a v zájmu občanů Slovenské republiky, to chci jako ministr vnitra garantovat. Rovněž apeluju na všechny, aby přestali útočit na policisty, kteří narozdíl od minulosti nepracují na politickou objednávku. Dělají poctivou a vysoce profesionální práci. A v tomto případě chci pochválit vyšetřovatele, kteří jsou součástí tohoto mezinárodního týmu za Slovenskou republiku. Chci je pochválit i takto na dálku. Mají moji maximální podporu a to i vyšetřovatel, který se zúčastnil zátahu na Ukrajině.
slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok na tiskové konferenci

A několikrát zmíněný Pavel Zeman nějak komentoval spor mezi českou a slovenskou policií jako národní člen Eurojustu?

Ze své pozice odmítl sdělit nějaké konkrétní podrobnosti. Řekl mi ale, že celou záležitost samozřejmě řešili a řešili ji za zavřenými dveřmi.

My jsme si tuto situaci vyjasnili v rámci společného vyšetřovacího týmu a asi pochopíte, že nebudu způsob, jakým jsme si to vyjasnili, sdělovat veřejnosti. Mohu jenom říci, že je to věc, která se občas stane. Že se něco třeba zveřejní dříve, než by mělo. Uděláme ale do budoucna maximum pro to, aby i v této oblasti spolupráce proběhla bez ztráty kytičky.
národní člen ČR v Eurojustu Pavel Zeman pro Seznam Zprávy

Mluvili o tom, takže z toho vyplývá, že to opravdu bylo důležité a že to nechtěli nechat být. Víc ale nevíme.

Češi ale slovenskému informování kromě načasování vyčítali ještě to, že zamlčeli možnou ruskou stopu v případu, kterou už jsi zmínil. Jaká tedy podle českých vyšetřovatelů, respektive podle české Bezpečnostní informační služby, měla být?

Ano, to byla další výrazná věc, která nadzvedla českou policii ze židle. Slováci totiž doteď neinformovali o pravděpodobné ruské stopě celého případu. Zveřejnili pouze národnost zadrženého a následně doplnili, že jim nejde o to, odkud pachatel je, ale že byl dopaden.

Jak jsem zmiňoval, o té ruské lince informovala česká kontrarozvědka, která je slovenským politikům již delší dobu trnem v oku kvůli tomu, že dlouhodobě a dokonce jako jedna z prvních informovala a informuje o ruských hrozbách. A dělá to pravidelně.

Národní člen za ČR v Eurojustu Pavel Zeman.

Pachatel nebo pachatelé byli podle BIS pravděpodobně placeni aktéry napojenými na Kreml, kterému vyhovuje momentální rétorika slovenských vládních politiků, kteří mimo jiné kritizují pomoc Ukrajině, anebo bagatelizují ruskou agresi.

Ale k tomu se tedy opět vyjádřil slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok.

Ten to dokonce spojil i s politickou hrou a s tím, že máme v Česku před volbami.

Věřím, že toto přátelství a toto bratrství se obnoví a že dáme pryč politiku, protože mně je jedno, kdo je v čele české vlády. Máme zájem s nimi spolupracovat a odmítám to, aby slovenská policie nebo slovenské ministerstvo vnitra byly zatahovány do těchto politických her, které se s přibývajícím časem a s krácením termínu k parlamentním volbám v České republice začaly vynořovat.
slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok na tiskové konferenci

K případu se vyjádřil mimo jiné taky bývalý policejní prezident na Slovensku Tibor Gašpar (Smer). Podle něj třeba chtějí Češi zastřít, že se jednalo o Ukrajince tím, že naše tajná služba mluví o pravděpodobném napojení na ruské peníze.

Jsem znechucený z toho, jak to komunikují zejména partneři z Čech. To je nehorázné, to je styl à la Zdechovský, styl à la Fiala. (…) Toto je opravdu věc, která, doufám, po volbách skončí. A chci věřit, že i Češi mají zdravý rozum, alespoň zdravé jádro toho národa.
bývalý policejní prezident na Slovensku Tibor Gašpar pro youtubový kanál Infovojna Express

Ze Slovenska jdou tyto hlasy dlouhodobě a celé to zapadá i do kontextu, ve kterém se česko-slovenské vztahy nyní nacházejí. Protože tyto výroky zazněly v době, kdy český premiér Petr Fiala (ODS) zaslal dopis svému protějšku na Slovensku Robertu Ficovi (Smer), ve kterém ho vyzývá, aby neblokoval sankce Evropské unie proti Rusku.

Ten mu na to odpověděl, že Slovensko je suverénní stát a že se rozhodne sám. Vyjádřil se k tomu taky třeba Erik Kaliňák (Smer), šéf poradců premiéra Roberta Fica, který označil šéfa BIS Michala Koudelku za klauna.

Jak na slova Matúše Šutaje Eštoka reagovala, nebo nereagovala, česká Bezpečnostní informační služba? Protože to je poměrně silné obvinění, které slovenský ministr vnitra vznesl…

Oficiálně nijak. Mluvčí tajné služby Ladislav Šticha pouze uvedl, že silná prohlášení tajná služba nechá politikům. Doplnil taky, že akce byla mimořádně úspěšná a hlavní je, že uklidnila tisíce vystrašených rodin.

A jak tedy Bezpečnostní informační služba komentuje tu možnou ruskou stopu? Opírají to tvrzení o nějaké důkazy?

Nekomentovala ji pouze nyní, v rámci tohoto případu, ale také se o této věci vyjadřovala ve výroční zprávě, kterou nedávno zveřejnila. Zmiňuje v ní právě vazbu výhrůžek na ruskojazyčné prostředí. Tomu pak nahrávají také indicie policie. I Seznam Zprávám ostatně v minulosti rusista Tomáš Glanc potvrdil, že zprávu s velkou pravděpodobností psal někdo z Ruska, případně z nějakého anektovaného území na Ukrajině, kde se dlouhodobě mluví rusky. To jsou podle bezpečnostních složek ty indicie, které vedou k těm napojením na Rusko.

Jaký je teď další pravděpodobný scénář? Bude například Česko žádat vydání toho muže, bude ho chtít soudit česká justice?

V kriminální rovině případ dál pokračuje, dozoruje ho Vrchní státní zastupitelství v Praze. Zadržený muž, který - jak víme z nového reportu - byl prozatím propuštěn, je prověřovaný pro trestný čin vyhrožování terorismem. U nás mu za to hrozí 15 let ve vězení, na Slovensku pak v krajních případech dokonce doživotí. A je pravděpodobné, že Praha bude Ukrajinu žádat o jeho vydání.

Jak dopadlo „krizové cvičení“?

Co celá akce ukázala o schopnosti Česka i dalších států zasahovat proti podobným výhrůžkám?

Ukázalo nám to několik rovin. Ta první podle mě je, že pátrání po pachatelích takových kyberútoků, které jsou velmi často ze zahraničí, je velmi obtížné. Je to dlouhé, a to, že se vůbec podařilo někoho vystopovat, zadržet, zní skoro až jako zázrak. Na druhou stranu jsme si, trošku v nadsázce řečeno, vyzkoušeli takové krizové cvičení.

Nejtěžší úlohu měli zřejmě ředitelé a ředitelky těch škol, na kterých nechali policisté, ať se rozhodnou, jak přesně budou postupovat. Ti mají svých starostí víc než dost v dnešní době, nevěděli donedávna ještě, z čeho budou platit školníky, uklízečky, kuchaře a kuchařky v jídelnách, a k tomu jim přibylo toto. V naprosté většině případů, jak jsme mohli vidět, to ale zvládli. Takže za mě to byla zajímavá sonda do něčeho, co pravděpodobně budeme vídat i dál v Evropě.

A dá se to samé říct i o státech, které se na vyšetřování podílely? Zvládli jsme to „cvičení“ v komunikaci výsledků toho vyšetřování?

To jsme určitě nezvládli. Zaprvé komunikace ze strany slovenské policie za mě byla nekomunikovaná s ostatními a za druhé nebezpečná. Protože v době, kdy na sociální síti zveřejnili informaci o zadržení, tak se vyšetřovatelé, kteří fyzicky byli v domě údajného pachatele, stále nacházeli na východě Ukrajiny. Byli v bezprecedentním ohrožení. Takže z této strany komunikace rozhodně nebyla připravená.

A z druhé strany, tedy ze strany české policie, která se pak vyjadřovala ve smyslu, že „slovenští kolegové vařili kávu“?

To už zřejmě někomu trošku ruply nervy. Ostatně v tom rozhovoru také zaznělo, že to nebylo poprvé ze strany slovenské policie. A je vidět, že ty česko-slovenské bratrské vztahy jsou na více úrovních asi trošku potrhané.

Editor a koeditor: Pavel Vondra, Dominika Kubištová

Sound design: David Kaiser

Hudba: Martin Hůla

Zdroje audioukázek: Seznam Zprávy, ČRo Radiožurnál, CNN Prima News, TA3, youtubový kanál Infovojna Express

Podcast 5:59

Zpravodajský podcast Seznam Zpráv. Jedno zásadní téma každý všední den za minutu šest. To nejdůležitější dění v Česku, ve světě, politice, ekonomice, sportu i kultuře optikou Seznam Zpráv.

Poslouchejte na Podcasty.cz, Spotify, Apple Podcasts a dalších podcastových aplikacích. Sledujte nás na X, Instagramu, Threads nebo Bluesky.

Archiv všech dílů najdete na našich stránkách. Své postřehy, připomínky nebo tipy nám pište prostřednictvím sociálních sítí nebo na e-mail: zaminutusest@sz.cz.

Doporučované