Hlavní obsah

„Tolik lásky jsem dlouho nedostal.“ Babiš se pokouší o Fialovo Brno

Foto: Radek Vebr, Seznam Zprávy

Andrej Babiš dorazil na pomoc v kampani Aleně Schillerové do Jihomoravského kraje.

aktualizováno •

V Brně bojují o voliče hlavní rivalové. Andrej Babiš sem v úterý přijel podpořit jedničku v kraji Alenu Schillerovou a stalo se tak jen pár ulic od mítinku Petra Fialy. Hraje se o jeden z nejdůležitějších krajů.

Článek

Reportáž si také můžete poslechnout v audioverzi.

Už pohled z dálky ukazuje, že na Zelném trhu v centru Brna to v úterý ožilo. Výrazný skákací hrad s hlavou dinosaura i barevné stánky s občerstvením spíš připomínají neformální zábavnou akci pro děti nebo farmářské trhy, bližší pohled ale odhaluje, že jde o politickou kampaň. A to hned ze strany hegemona průzkumů před sněmovními volbami.

„Tolik lásky jsem už dávno nedostal, jsem totálně nabitý. Jsme tu s vámi, Alenka, naše celebrita Jihomoravského kraje i Brna a náš reprezentant v médiích Karel Havlíček, stínový premiér,“ zahajuje v půl páté svůj proslov na pódiu šéf ANO Andrej Babiš po boku svého „hvězdného týmu“. Do Brna tak dorazili právě i Karel Havlíček, Adam Vojtěch a jednička na kandidátce na jižní Moravě Alena Schillerová.

Foto: Radek Vebr, Seznam Zprávy

Alena Schillerová v Brně.

Projevům lídrů na mikrofon předcházela méně formální část. Předseda ANO spolu s dalšími špičkami na náměstí dorazili už dříve odpoledne, aby čas využili k osobnějším promluvám s lidmi i podpisům a focení.

Babiš potom hned zkraje projevu ale přechází k apelu.„Chceme, abyste nám dali hlasy, aby se nestalo to, co v roce 2021, kdy se spojili v pětikoalici proti Babišovi. Nezatáhneme Česko na Východ, my s Putinem nikdy nejednali,” uklidňuje zčásti zaplněné náměstí.

Podobně jako už několikrát v poslední době posluchače vyzývá, aby nepodlehli pocitu, že má jeho hnutí volby vyhrané.„Hlavně nevěřte, že jsme vyhráli, my vládu neskládáme,”popisuje.

„Můj ksicht každý zná, nepodvedl bych vás“

„Nikdy bych si nedovolil, že bychom vás podvedli, bohužel můj ksicht každý zná a ví, kde bydlím. Je proto vyloučeno, že bych nesplnil sliby,“ dodává rázně. Přichází potlesk a smích. Pak už slovo dostává stínová ministryně financí Alena Schillerová, která má za úkol pokusit se Jihomoravský kraj letos naklonit ve prospěch ANO.

„Ahoj Brno, já su vaša, vy to dobře víte, tady jsem chodila do školy, tady je můj domov. Štve vás inflace, drahé bydlení?“ burcuje voliče Schillerová. A z davu se ozývají souhlasná zvolání.

Foto: Radek Vebr, Seznam Zprávy

Karlu Havlíčkovi se na kampani v Brně dostalo i projevů obdivu od fanynek.

Když lídři hnutí mluví už desítky minut z pódia, menší roztržka se v davu strhne kolem mladíka s cedulkou „Ukrajina zaslouží více pomoci“. Redaktorce záhy přiznává, že je Ukrajinec a žije od začátku války v Česku. Několik důchodců k němu přichází a konfrontuje ho, někdy i vulgárně.

„Co vy sám pro tu Ukrajinu děláte? Jak je možné, že nejste v boji?“ ptá se starší žena. Když jí muž v klidu vysvětlí, že je Ukrajinec, a jelikož je mu 22 let, nevztahuje se na něj branná povinnost na Ukrajině, žena mu nevěří. „Blbost,“ reaguje. Nechá si ale od chlapce dát leták s možností humanitární pomoci Ukrajině. „Já ti nafackuju,“ reaguje už ostřeji důchodce v pozadí. Po několika minutách se do sporu zapojí i Babiš. „Muž má nějaký názor, to je v pořádku,“ promlouvá k lidem.

Byť to z náměstí – kde reportérka nenarazila na více odpůrců a vypadá to, že se tu ANO spíše fandí – může vypadat pro Babiše dobře, Brno je pro hnutí dlouhodobě problematické. Ve volbách v roce 2017 zde sice s 27 procenty zvítězilo nad ODS, v minulých parlamentních volbách konaných po korupční aféře Stoka ale už strana opět pod vedením Schillerové kraj získat nedovedla. Krizi kolem kauzy v Brně řešil sám Babiš, což vyústilo i ve zrušení brněnské buňky o více než 200 stranících.

Loni v krajských volbách pak ANO na jižní Moravě utrpělo další debakl, když drtivě zaostalo za koalicí Spolu. Ta se v čele s obhajujícím hejtmanem, lidovcem Janem Grolichem přiblížila 40 procentům.

A v úterý se v sídle kraje hlavní rivalové letošních voleb během kampaně téměř potkávají. V odpoledních hodinách se špičky hnutí ANO v čele s Babišem těsně míjejí s premiérem Petrem Fialou, který o chvíli dřív oslovuje voliče na Malinovského náměstí. Právě s premiérem se Schillerová jako s jedničkou za Spolu v kraji utká ve volbách. Voliče obě strany lákají v centru Brna symbolicky jen pár minut od sebe.

Foto: Radek Vebr, Seznam Zprávy

Andrej Babiš se svým týmem v Brně.

Ještě není hotovo, apeluje Fiala

Fiala, kterého na brněnské setkání doprovází i ministr životního prostředí Petr Hladík z KDU-ČSL a šéf zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09), k lidem směřuje hlavně svůj typický apel. „K moci se derou politické síly, které říkají, že není třeba se starat o bezpečnost a od Ruska nám nic nehrozí. Nebo i takové, které chtějí vyvolat referendum o členství v EU a NATO. Populisté a extremisté nesmí uspět,“ vyzývá Fiala návštěvníky své akce.

Současně jim klade na srdce, ať nedají na komentátory, kteří tvrdí, že „už je hotovo a demokratické strany už jsou ze hry“.

Na rozdíl od skromnějšího setkání vládní koalice působí akce ANO až megalomansky. Hnutí totiž spojilo pragmaticky politický mítink s delší akcí propletenou zábavou, už od odpoledne lákalo na program pro rodiny s dětmi. Rozdávají se tu buchty, pití i popcorn.

Foto: Radek Vebr, Seznam Zprávy

Mítink ANO v Brně.

Osmdesátiletá důchodkyně Marie si nad koláčem a kávou, které si od stánku po vystání fronty zadarmo odnesla, stěžuje na kroky Fialovy vlády. A nezdráhá se ostrých výrazů.„Já kdybych Fialu potkala, dám mu facku z každé strany, ať se probere, je pomatený, podpora Ukrajiny? Já vím, co oni jsou zač, ti Ukrajinci. Mafiáni,“ tvrdí rozhořčeně. Na Babišovi oceňuje, že si prý do politiky „nepřišel nakrást“, a hlavně jeho schopnost dobře mluvit. Premiér to podle ní vůbec neumí.

Foto: Radek Vebr, Seznam Zprávy

Premiér Petr Fiala v kampani v domovském Brně.

Byť u ANO je mítink tvořen převážně z důchodců, lidí je zde i vzhledem k velikosti náměstí znatelně více, občas se objeví i mladší návštěvník. Když se ale například mladý chlapec, který prý ještě volit nemůže, po Schillerové během focení s fanoušky domáhá odpovědi na dotaz, s kým by šlo ANO do vlády, konkrétní reakci nedostane. „To teď říkat nebudeme, my chceme drtivě vyhrát,“ přiznává Schillerová.

Konkrétněji pak odpovídá místopředseda hnutí Karel Havlíček. „Nechceme se tvářit pyšně, ale dnes tu není silnější subjekt než my, ANO bude určovat bezpečnostní politiku země,“ říká Havlíček redakci Seznam Zpráv v reakci na slova šéfa SPD Tomia Okamury o tom, že by si přál ideálně dvojkoalici s ANO a referendum o členství v NATO a EU má jako podmínku. „Jsme pojistkou, že se neudělá žádný ukvapený krok. A že budeme součást NATO a EU,“ dodává.

Přízeň voličů v regionu je přitom v souboji o Sněmovnu důležitá pro všechny. Uvědomuje si to i Karel Havlíček při svém strohém projevu na mítinku ANO. „Děkuju za to, že jste přišli, a o to víc mě mrzí, že odsud pochází kampelička, tady se začala rozplétat kauza bitcoinů,“ naráží politik na své soupeře.

Babišova brněnská fanynka, která hovoří o tom, že premiér „neumí mluvit“, se shoduje i s podporovatelem Fialy. Dvaadvacetiletý Denis, který vyhlížel příjezd premiéra asi o hodinu dříve na kousek vzdáleném menším náměstí, právě neschopnost komunikovat a prezentovat své výsledky Fialovi a jeho vládě vytýká. „Jsem podporovatelem Fialy, chci je volit,“ říká, ale dodává, že bydliště má v Praze, a bude tak volit v hlavním městě. „Udělali spoustu dobrého, i třeba Válek, ale neumí to prodat,“ míní.

Foto: Radek Vebr, Seznam Zprávy

Petr Fiala ve svém domovském městě.

Osazenstvo je na Fialově akci na rozdíl od ANO více různorodé, odhadem možná až polovinu u Spolu tvoří mladí lidé. Mezi návštěvníky se jich několik hemží i v zelených kloboucích s logem Spolu na hlavě.

Klíčové kraje

Jihomoravský kraj je klíčový, patří mezi čtyři nejlidnatější kraje.

Ve všech žije přes milion obyvatel a vygenerují tak nejvíce poslaneckých mandátů. Na jižní Moravě se stejně jako v Praze hraje o 23 mandátů. Zásadní je největší Středočeský kraj, kde se rozděluje 26 poslaneckých křesel. V Moravskoslezském kraji jde o 22 míst.

Brno samotné pak v povolební matematice hraje také významnou roli, protože je domovem pro třetinu obyvatel kraje.

A dá se označit v podstatě za baštu Petra Fialy nebo Spolu. Rodné město si pří mítincích před volbami často premiér chválí. Také pondělní mítink proběhl spíš v podpůrné atmosféře a poklidu. Je s ním spojen mimo jiné tím, že tady zakládal Katedru politologie na Masarykově univerzitě, kde se později stal děkanem. O poznání jinak to vypadalo o den dříve v Ostravě, kde se na Fialu seběhli kritici.

Foto: Radek Vebr, Seznam Zprávy

Mítink Spolu v Brně.

Fiala na jihu Moravy vede kandidátku Spolu a předtím samostatné ODS do každých sněmovních voleb už od roku 2013. Tehdy ho ODS nasadila ještě jako nestraníka, který jí měl pomoci vylepšit pošramocenou pověst. Tenkrát ještě slibný výsledek zajistit nedokázal, protože ODS v kraji utržila jen sedm procent hlasů, o moc lépe si nevedla ani celostátně a volby pro ni dokonce znamenaly nejhorší výsledek v historii strany.

Stranu v té době po pádu vlády Petra Nečase vedl Martin Kuba, ale v roce 2014 se do čela dostal právě Fiala. V příštích volbách už pod jeho vedením skončila ODS celkově druhá se ziskem 11,32 procenta hlasů. Také v kraji ODS utržila necelých 12 procent, ale předehnalo ji hnutí ANO s více než 27 procenty.

V roce 2021 však triumfovala opět ODS, nyní už v koalici Spolu, a to se 30 procenty, zatímco ANO utržilo o pět procent méně. Koalice Spolu si na jihu Moravy tehdy připsala druhý nejvyšší zisk po Praze. Podpora Spolu v regionu souvisí i s historicky výraznou silou jihomoravských lidovců.

Do článku jsme doplnili vyjádření Karla Havlíčka k možným koaličním partnerům a citaci Petra Fialy z mítinku.

Doporučované