Hlavní obsah

„Chceme do vlády a táhnout ji doprava,“ říkají sebevědomí Motoristé

Foto: Radek Vebr, Seznam Zprávy

Motoristé Petr Macinka a Filip Turek (vlevo).

Úsměvy. Spokojenost. Úleva. Motoristé slaví. Filip Turek se už víceméně vzdal postu europoslance, stane se českým poslancem. Lídři popisují, jak se vidí v budoucí vládě.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Z oken Martinického paláce na Hradčanském náměstí zní pískot a mocný potlesk. Členové Motoristů si na dvoře a ve foyer gratulují, poklepávají se po ramenou, přiťukávají si skleničkami a živě debatují o možnostech budoucího uspořádání české vlády.

Předseda Motoristů Petr Macinka to bere vylučovací metodou. Se STAN, Piráty a komunisty spolupracovat nechce. Jiné je to u vítězného hnutí ANO a páté SPD. „Rozhodně chceme být součástí vlády,“ říká sebevědomě. O případných postech hovořit zatím ještě nechce. Europoslanec Filip Turek souhlasí.

„Jednoznačně chceme být součástí vlády. Nebude to sice vláda mých snů, ale chceme Českou republiku směřovat co nejvíce doprava. Pokud chceme prosadit naše programové body, musíme být součástí vlády,“ uvedl s tím, že hovoří i za ostatní členy vedení Motoristů.

Rýsují se námluvy s hnutím ANO, které má podle Macinky takzvaně „právo první noci“, tedy by mělo iniciovat jednání o budoucím uspořádání republiky.

„My jsme o možnosti vstupu Motoristů do vlády s ANO mluvili, jsme ve společném evropském projektu Patrioti, potkáváme se na summitech a pojí nás jistý pohled na svět,“ popisuje vztahy s vítěznou stranou Petr Macinka.

Problém vidí spíše s SPD.

„Nesouhlasíme s jejich referendy o vystupování z Evropské unie, natož z NATO. Nesouhlasíme s jejich přístupem k demokracii. To jsou pro nás fundamentální věci,“ vymezuje se vůči SPD.

„Politika je ale také o tisíci dalších rozhodování, jako je zdravotnictví, daně, školství a podobně a tam bychom shodu najít mohli,“ dodává předseda Motoristů Macinka.

Europoslanec Filip Turek si už prý víceméně balí kufry. „Já svoji misi v Evropském parlamentu považuji za ukončenou. Rozhodl jsem se působit na národní úrovni a v České republice se bránit věcem, jako je například migrační pakt.“ Příští cesta do Bruselu bude prý s nadsázkou řečeno turistická. Nahradit by ho mohl někdejší ministr kultury Antonín Staněk, který usiloval o post europoslance na společné kandidátce za hnutí Přísaha.

„Naším úkolem bude táhnout vládu co nejvíce doprava. Postavit vládu, aby měla pokud možno vyrovnanější rozpočet, aby bojovala proti Green Dealu, aby zachraňovala český průmysl,“ představuje si budoucí český poslanec.

„S ANO spolupracujeme na evropské bázi, tam to funguje. Ale pro nás je každopádně nepřijatelné nějaké vystupování z NATO, tam bude s SPD asi těžká diskuze. Vše je ale o nějakých kompromisech a vyjednávání,“ uvádí Turek.

A oslavy? Slavit hodlá prý jen vyjednáváním a přemýšlením o tom, jak budoucí vláda bude vypadat.

Parlamentní volby 2025

Výsledky parlamentních voleb s více než 34 % hlasů ovládlo hnutí ANO. Za nimi skončila koalice SPOLU a jako třetí STAN. Volební účast se přiblížila 70 %. Dění jsme sledovali online, sčítání komentoval i volební štáb. Zkuste si sestavit vládu a zjistěte, co bude po volbách.

Doporučované