Článek
Nákup rehabilitační společnosti ARC-MED Nemocnicí Kadaň za 16 milionů byl předražený. Vyplývá to z posudku, který si nechal zpracovat současný jednatel nemocnice Martin Krušina. Podal proto na bývalého ředitele a jednatele nemocnice Petra Hossnera trestní oznámení.
Jak už investigativní pořad Ve stínu v epizodě věnované dění v kadaňské nemocnici popsal, jednatel Hossner měl dle místních zvyklostí uzavřenou smlouvu sám se sebou na post ředitele. Postupně si navyšoval plat až na 270 tisíc měsíčně.
V roce 2023 mu také dozorčí rada schválila odměnu ve výši dvojnásobku ročního platu. Skoro šest milionů korun. Petr Hossner si tak každý měsíc přišel až na 750 tisíc a ač byl ředitelem oblastní nemocnice, jeho plat převyšoval ředitele fakultních nemocnic v Praze, Brně nebo Ostravě.
Epizodu podcastu si můžete pustit zde.

Přibližné srovnání odměn šéfů nemocnic s výdělkem, který měl ke konci svého působení ředitel a jednatel Petr Hossner.
O 10 milionů vyšší
Společnost ARC-MED provozovala rehabilitace v kadaňské nemocnici a v nedalekém Klášterci nad Ohří.
Na obou místech ale byla v nájmu, nevlastnila žádné prostory.
Ve společnosti pracovali dva ortopedi, jeden rehabilitační lékař a k tomu dalších zhruba 15 fyzioterapeutů, masérů a sester.
Nemocnice převzala i vybavení společnosti, podle jejího současného jednatele Martina Krušiny ale byly přístroje i nábytek zastaralé.
„Co se týče ostatního majetku, ve smlouvě o převodu obchodního podílu, a nám dostupných dokumentech, jsme nedohledali žádný soupis movitého ani nemovitého majetku, který by byl součástí prodeje,“ uvedl Krušina.
Už zmíněných 16 milionů korun tak byla podle něj i starosty Kadaně Jana Losenického (ODS) nadsazená cena.
„Chtěli jsme kontrolní odhad, který nebyl učiněn. Bylo to koupeno, aniž bychom byli seznámeni s odborným posudkem na cenu. Mohl jsem do něj pouze nahlédnout s tím, že jednatel to chce koupit, je k tomu oprávněný a my jako valná hromada do toho nemůžeme zasáhnout,“ dodal.
Bývalý jednatel Petr Hossner s takovým hodnocením nesouhlasí. „Můžu k tomu jenom konstatovat, že vše proběhlo v pořádku. Celou transakci schválila valná hromada, tedy rada města,“ řekl.
Řádný hospodář?
Současný jednatel nemocnice Martin Krušina opírá své tvrzení o předražené transakci o posudek, který zpětně zkoumal tržní hodnotu společnosti ARC-MED.
„Z hlediska objektivity a zásady opatrnosti tedy lze konstatovat, že z výše uvedených informací a údajů je možné vyhodnotit částku 10 400 000 korun jako rozdíl, který vytváří otázku odůvodněnosti vhodné či správně sjednané ceny za odkup stoprocentního obchodního podílu společnosti ARC-MED s. r. o. z pohledu budoucí efektivity nakupované investice a z hlediska zásady řádného hospodáře,“ stojí v posouzení.
Podle tohoto odhadu měla společnost cenu v rozmezí 800 tisíc a 5,6 milionu korun.
Oproti tomu Petr Hossner (zastupitel za ODS) valné hromadě (radním města) uvedl, že společnost je ceněná na dva miliony až 18 milionů. V čem je rozdíl?
Petr Hossner si nechal zpracovat zprávu o tzv. investiční hodnotě, tedy o hodnotě, jakou by společnost mohla mít v budoucnu. Jenže skutečná tržní cena byla daleko nižší.
„Nebyla vyžádána pro ocenění před sjednáním ceny tržní hodnota (znalcem), ale byla objednána Zpráva pro stanovení investiční hodnoty, což není dostatečný podklad pro správnou cenu v těchto konkrétních podmínkách,“ uvádí znalec v dokumentu.
„Zpráva byla pouze investičním posudkem, který stanovil ziskovost společnosti do budoucna. Na základě budoucího investičního odhadu, respektive spekulace, se však v žádném případě nemůže stavět strategie pro odkup a nakládat takto s veřejným majetkem,“ doplnil jednatel kadaňské nemocnice Martin Krušina.
A vzhledem k tomu, že nákup byl za veřejné finance a nebyl uskutečněn s péčí řádného hospodáře, podal Krušina na svého předchůdce trestní oznámení.

Jednatel nemocnice v Kadani Martin Krušina.
Kadaň a ODS
Jak už pořad Ve stínu popsal, rehabilitační společnost patřila dlouholetému členovi ODS, exposlanci a lékaři Miroslavu Ouzkému.
Dle jeho interpretace byla firma cenná tím, že měla nasmlouvanou péči od zdravotních pojišťoven a zároveň měla k dispozici už zmíněné fyzioterapeuty, kterých je obecně nedostatek.
Bývalý jednatel Hossner chtěl v nemocnici otevřít samostatné lůžkové rehabilitační oddělení, které by pro nemocnici bylo výhodnější než akutní péče. Plánované nové oddělení by vedl Miroslav Ouzký.
Podle něj nebyla cena neoprávněně vysoká. Naopak. Odhad před rokem 2020 stanovil cenu společnosti na 23 milionů, řekl už dříve v podcastu. A s postupem stávajícího vedení kadaňské nemocnice nesouhlasí.
„Nevím nic o tom, co si nechala zpracovat nemocnice. Jestli si udělají 10 posudků a vyjde jim, že takové pracoviště stojí 10 tisíc, nebo 100 tisíc, tak to je irelevantní. Obchod proběhl,“ reagoval Ouzký.
Investigativní pořad Ve stínu

Členy týmu Jiřího Kubíka (uprostřed) jsou Vojtěch Janků, Iva Pacnerová, Jana Mičová a Jaroslav Hroch (zleva).
Případy a příběhy od vás. Z míst, kam média většinou nevidí, je na světlo vynáší investigativní a reportážní tým Jiřího Kubíka. Nová epizoda vždy v neděli na Seznam Zprávách. Archiv dílů najdete na našich stránkách.
Střih, sound design: David Kaiser
Režie: Jiří Marek
Své náměty či připomínky nám pište na e-mail: vestinu@sz.cz.















