Hlavní obsah

Abstinence může vést k demenci, naznačuje studie. Ideální je pít střídmě, zejména víno

(Video: Jolana Humpálová, Shutterstock.com, Seznam.cz)

Největšímu riziku jsou vystaveni dlouhodobí abstinenti, demence jim hrozí z 67 procent.

Článek

Lidé, kteří vůbec nepijí alkohol, jsou více ohroženi demencí v mladém věku. S tímto zjištěním přišla studie týmu z University College London a francouzského institutu Inserm. Výzkumníci sledovali po dobu zhruba 23 let více než 9 tisíc lidí, kteří se studie zúčastnili. O výzkumu napsal britský server Independent.

Největšímu riziku jsou vystaveni dlouhodobí abstinenti, demence jim hrozí z 67 procent. Lidé, kteří během života abstinovali, jsou ohroženi z 45 procent. U osob, které alkohol konzumují střídmě, je podle studie menší riziko, že je demence postihne. Zejména pokud jde o milovníky vína, ideální je podle výzkumu maximum láhev vína a půl týdně.

Riziko demence hrozí ale i alkoholikům a lidem, kteří pijí nad míru. Abstinence také může zvýšit riziko cukrovky a kardiovaskulárních onemocnění. I ta mohou vést k demenci, což je souhrnné označení pro ztrátu paměti, myšlení a následně i dalších kognitivních funkcí, a smrti.

Doporučujeme

Další zprávy

  • Čeští fotbalisté postoupili na Euro 2020

    Česká fotbalová reprezentace si čtvrteční výhrou 2:1 nad Kosovem v Plzni zajistila přímý postup na mistrovství Evropy 2020. Skóre otevřel v 50. minutě hostující Atdhe Nuhiu, za domácí se v 71. minutě trefil Alex Král a postupovou branku vstřelil v 80. minutě Ondřej Čelůstka. Utkání sledovalo necelých 11 tisíc diváků.

    Šampionát se v příštím roce uskuteční ve 12 městech v různých evropských zemích. Ze skupiny postupuje tým trenéra Jaroslava Šilhavého společně s Anglií. Za účast na Euru by Fotbalová asociace ČR měla od UEFA zinkasovat nejméně 237 milionů korun.

  • Zeman: Zimola by neměl zakládat novou stranu

    Předseda jihočeské sociální demokracie Jiří Zimola je podle prezidenta Miloše Zemana jednou z mála výrazných osobností ČSSD. Před založením nové strany by ho hlava státu varovala. Zeman to řekl ve čtvrtek v televizi Barrandov. Bývalý jihočeský hejtman Zimola ve středu uvedl, že požádal o registraci hnutí Změna 2020.

    Pokud by Zimola založil vlastní politickou stranu, bylo by to podle prezidenta štěpením atomů. „Je to jedna z mála výrazných osobností sociální demokracie, tak ať pro tuto stranu pracuje, ať občas snese nějakou porážku, ale věřím, že nakonec třeba krajské volby pro něj mohou být úspěšné,“ uvedl na Zimolovu adresu.