Hlavní obsah

Agrofert žádal o dotaci pro malé podniky přes rodinné zámečnictví. Jeho majitelé o tom netušili

Ilustrační fotografie. (Video: Lukáš Marek, Seznam Zprávy)

 

Reklama

4. 6. 2019 14:05

Auditní zpráva Evropské komise o střetu zájmů premiéra Andreje Babiše upozornila i na pochybné způsoby, jakými se Agrofert ucházel o evropské dotace pro malé firmy. Příkladem je případ, kdy chemička Synthesia, spadající pod holding, žádala o téměř dva miliony a jako spolužadatele uvedla malé zámečnictví, jehož majitelé o ničem neměli ani ponětí. Informovaly o tom Hospodářské noviny.

Článek

Dotaci v hodnotě 1,9 milionu korun, která měla být využita na školení zaměstnanců, Synthesia nakonec nevyužila. Prý kvůli „nejrůznějším dohadům“, které kolem toho vznikaly, Hospodářským novinám to řekl generální ředitel Synthesie Josef Liška.

Proč ale Synthesia žádala o dotaci na školení zaměstnanců společně s malým podnikem, jehož majitelé o ničem nevěděli a navíc kromě samotných manželů nemá žádné zaměstnance, už ale Liška odpověď neměl. Řekl jen, že to pro Synthesii zařizovala soukromá agentura a že její název nebude zveřejňovat.

Majitel malého podniku v obci na Pardubicku byl zprávou, že jeho zámečnictví bylo uvedeno jako spolužadatel o dotaci z Operačního programu Zaměstnanost, zaskočen. „Vůbec netuším, jak jsme se dostali do nějaké zprávy o dotaci. V našem účetnictví rozhodně nic takového nemáme,“ řekl Jan Šejvl Hospodářským novinám.

Kromě toho, že není jasné, proč bylo zámečnictví uvedeno jako spolužadatel ani koho by měli manželé Šejvlovi za evropské peníze školit, když žádné zaměstnance nemají. Zpráva zmiňuje další pochybnost – podle auditu měl být projekt školení dotován z poloviny z evropských fondů, přičemž Zámečnictví Šejvl mělo dostat jen 10 tisíc korun. Zbytek téměř dvoumilionové částky by připadl chemičce.

Dotaci firma zrušila na poslední chvíli

Synthesia k převzetí částky neměla daleko. Projekt s oficiálním názvem „Synthesia – firemní vzdělávání“ totiž prošel schválením a peníze už byly podle informací stránek DotaceEU.cz připravené k odeslání. Poté Synthesia projekt sama zastavila.

Spojit se při žádání o dotaci s malou firmou Agrofertu prý doporučila agentura, řekl mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka. „Ta by se do programu nemohla zapojit kvůli podmínce minimální výše celkových výdajů, naopak velký podnik díky malému partnerovi získá bodový bonus. Takový postup doporučuje i řídicí orgán Operačního programu Zaměstnanost,“ řekl Hanzelka.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované