Hlavní obsah

Akce, za niž Zeman děkoval policii, byla nezákonná. Soud to potvrdil

Foto: Hrad.cz

Zásah policie při mítinku prezidenta Miloše Zemana byl nezákonný, řekl soud.

Reklama

25. 5. 2020 8:59

Soud po dvou měsících sepsal a doručil rozsudek zvukaři Jaroslavu Henslovi, kterého policie zatkla při předvolebním mítinku prezidenta Miloše Zemana v Lipníku nad Bečvou.

Článek

Zvukař Jaroslav Hensl se po dvou a půl letech dočkal zadostiučinění. Minulý týden mu přišel rozsudek pražského městského soudu.

A tak má i na papíře potvrzeno, že policisté, kteří proti němu zasáhli při mítinku prezidenta Miloše Zemana, postupovali nezákonně.

Incident, který rozsudek popisuje a který Seznam Zprávy získaly, se odehrál v Lipníku v listopadu 2017, v době kampaně k lednové přímé volbě prezidenta.

Skupinka lidí, mezi kterými byl i Jaroslav Hensl, chtěla tehdy podpořit mluvčího Charty 77 a polistopadového ministra vnitra Tomáše Hradílka. Ten se rozhodl držet hladovku na protest proti tomu, že Miloš Zeman se rozhodl znovu kandidovat na prezidenta.

Podporovatelé Hradílka zvolili poklidný protest. Drželi na náměstí v Lipníku nad Bečvou při mítinku prezidenta červené karty. Další měli v rukou transparent s nápisem Pravda vítězí a Jaroslav Hensl pustil z oken kanceláře restaurace U Marka skladbu Modlitba pro Martu.

O všem byla předem informována policie, avšak po zhruba dvou třetinách skladby vtrhlo do kanceláře asi devět policistů a chtěli, aby hudba byla okamžitě vypnuta.

Jaroslav Hensl to po tomto zásahu pro Seznam Zprávy komentoval slovy, že na něj „naklusalo celé komando“. „Já jsem chtěl podpořit boj za demokracii, ne se tam s někým prát,“ řekl.

Přestože zasahující policisty uposlechl, nakonec skončil na policejní služebně.

Z písemného znění rozsudku plyne, že podle soudkyně Ivanky Havlíkové policie nepostupovala správně. K zatčení ani provedení osobní prohlídky Hensla – jak uvedla – nebyl žádný zákonný důvod.

„Z videozáznamu je pak jednoznačně patrné, že policie oznámila žalobci zajištění důraznými slovy ‚pojďte s námi, jste zajištěn‘, aniž mu však důvody zajištění vysvětlila,“ napsala soudkyně do rozsudku.

„Policie nedodržela ani zákonem stanovenou povinnost poučit osobu dotčenou úkonem o právních důvodech provedení úkonu a o jejích právech a povinnostech, přestože tomu nebránily žádné okolnosti,“ doplnila Havlíková.

Uvedla rovněž, že Jaroslav Hensl nekladl žádný odpor. S policisty spolupracoval a reagoval na jejich výzvy a pokyny. „Neexistovalo ani žádné podezření, že by u sebe mohl mít zbraň,“ napsala soudkyně pražského městského soudu.

Ministerstvo vnitra, které zvukař a chartista zažaloval, se policistů zastalo. K zásahu a zadržení zvukaře došlo podle jeho vyjádření poté, co neuposlechl upozornění policie a hlasitost pouštěné hudby překročila určitou mez.

Prezident Zeman policistům po zásahu poděkoval a označil jej za adekvátní s tím, že řádně povolené shromáždění nemá nikdo právo rušit. Dříve také řekl, že Modlitbu pro Martu má velmi rád, ale v Lipníku zněla jako řev.

Henslovi po zatčení navíc hrozila také pokuta až do výše 15 tisíc korun. Podle policie byl podezřelý z přestupku proti zákonu o právu shromažďovacím. Městský úřad v Lipníku nad Bečvou ale případ odložil, takže věc skončila nakonec bez trestu.

Reklama

Doporučované