Hlavní obsah

Američané v Sýrii sestřelili vládní stíhačku, prý bombardovala rebely. Podle Syřanů ale bojovala proti IS

19. 6. 2017

Američané sestřelili syrské letadlo (video: Reuters, AP).

Syrská armáda v prohlášení nařkla USA z podpory teroristů. Vládní jednotky se také poprvé v provincii Rakka střetly s arabsko-kurdskými milicemi podporovanými Američany.

Článek

Mezinárodní koalice, která pod velením USA bojuje v Sýrii proti radikálům, dnes sestřelila syrské armádní letadlo. Oznámila to s odvoláním na armádu syrská televize. Podle jejích informací letadlo spadlo a pilot je nezvěstný. Incident se stal na jihu provincie Rakka. Americká armáda oznámila, že americká stíhačka sestřelila syrské letadlo, které shazovalo bomby na syrské povstalce podporované Spojenými státy, upozornila agentura Reuters.

V prohlášení syrské armády se uvádí, že takzvaná mezinárodní koalice zaměřila na jihu Rakky jedno ze syrských vojenských letadel, které se účastnilo operace proti IS. Generální štáb v prohlášení uvedl, že jde o zjevný útok, který dokazuje skutečnou pozici USA, totiž, že stojí na straně terorismu a snaží se ovlivnit schopnosti syrské armády. Ta je se svými spojenci podle prohlášení jedinou aktivní silou, která legitimně bojuje v Sýrii proti terorismu.

„Tento útok svědčí o spolupráci mezi USA a IS a odhaluje ďábelské úmysly USA v šíření terorismu s cílem prosadit americko-sionistické plány v této oblasti," stojí v prohlášení. Armáda v něm dále ujišťuje, že útok na letadlo neovlivní odhodlání armády pokračovat v boji proti IS a dalším teroristickým organizacím.

Agentura AFP připomíná, že vypukly vůbec poprvé pozemní boje mezi syrskou armádou a arabsko-kurdskými bojovými jednotkami podporovanými USA v provincii Rakka, kde koalice povstaleckých sil dobývá stejnojmennou baštu teroristické organizace Islámský stát.

yvarpzumanzesanyknalc

Názory k článku

Reklama