Hlavní obsah

Americká armáda ze Sýrie odejde až po úplném zničení IS a záruce bezpečí pro Kurdy

Odchod amerických vojsk ze Sýrie zatím neproběhne.Video: Zuzana Lachnitová, Reuters

 

Reklama

6. 1. 2019 15:05

Poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa pro národní bezpečnost John Bolton veřejně potvrdil, že stažení amerických vojsk ze Sýrie se zpomalilo.

Článek

Odchod amerických vojáků ze Sýrie USA podmiňují poražením zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS) a také tím, že Turecko poskytne záruky zajištění bezpečnosti tamním kurdským spojencům USA.

Při návštěvě Izraele to prohlásil poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa pro národní bezpečnost John Bolton. Agentura AP Boltonova slova považuje za první veřejné potvrzení toho, že proces stahování vojáků byl zpomalen.

Trump na konci prosince oznámil, že američtí vojáci působící v Sýrii budou staženi, neboť byl Islámský stát poražen. I tak ale USA uznávají, že v zemi dále působí ozbrojenci hlásící se ke zmíněné teroristické organizaci, o nichž hovoří jako o zbytcích IS. Bolton k tomu novinářům řekl, že Trump chce chalífát Islámského státu zcela zničit.

Žádný časový plán

K odchodu amerických vojáků Trump neposkytl žádný harmonogram. Bolton sdělil, že rozvrh bude výsledkem politických rozhodnutí, která je třeba zrealizovat.

V Sýrii působí asi 2000 amerických vojáků, kteří v boji proti IS podporují arabsko-kurdskou koalici SDF, jejíž hlavní součástí jsou kurdské milice YPG.

Turecko ovšem YPG považuje za teroristickou organizaci napojenou na separatistickou Stranu kurdských pracujících (PKK), která působí na jeho území. Ankara pohrozila, že po stažení amerických vojáků ze severu Sýrie zahájí proti YPG ofenzivu.

Trumpovo oznámení stáhnout se ze Sýrie překvapilo řadu vysokých činitelů ve Washingtonu i americké spojence a přispělo k rozhodnutí Jamese Mattise rezignovat na post amerického ministra obrany. Politici i analytici v této souvislosti vyjádřili obavy z možného oživení IS po americkém odchodu.

Reklama

Doporučované