Hlavní obsah

Americké rozvědky dál hledají původ pandemie, ve hře je únik z laboratoře

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Na každý nový článek vám budeme posílat upozornění do emailu.

Foto: Shutterstock.com

Ilustrační foto.

Reklama

Americké rozvědné agentury stále nemají jasno o původu pandemie.

Článek

Na základě posledních zpravodajských zpráv vysocí představitelé americké administrativy považují domněnku, že koronavirus unikl z laboratoře v čínském Wu-chanu, za stejně pravděpodobnou, jako hypotézu přenosu nákazy ze zvířete na člověka, uvedla stanice CNN. Americký prezident Joe Biden si vyžádal od rozvědek na konci května doplňující zprávu o začátku pandemie. Dostat by ji měl do 90 dnů..

Podle CNN je mezi demokraty patrná změna postoje. Ještě před rokem domněnky, že koronavirus unikl nedopatřením z laboratoře ve Wuchanu, veřejně bagatelizovali.

Od konce května, kdy Biden zažádal zpravodajské služby o doplňující zprávu, se ale změnilo velice málo. Komunita rozvědek je stále rozdělena mezi zastánci teze o úniku z laboratoře a podporovatele domněnky, že pandemie začala mezidruhovým přenosem ze zvířete na člověka. Rozvědky dosud získaly příliš málo poznatků pro to, aby mohlo převážit jedno z tvrzení.

Většina vědců se domnívá, že koronavirus se vyvinul u netopýrů, ale jak se přenesl na člověka, zda to bylo prostřednictvím nějakého dalšího zvířete, nebo nějakým jiným způsobem, zatím není jasné.

Americká administrativa skrze diplomatické kanály tlačí na Čínu, aby umožnila mezinárodní vyšetřovací komisi přístup ke všem údajům, kterými disponuje. Bezpečnostní poradce Bílého domu Jake Sullivan uvedl, že Číně hrozí mezinárodní izolace, pokud neposkytne nezbytné důkazy. Podle zdrojů CNN Sullivan a další vysocí představitelé administrativy považují tezi o laboratorním původu koronaviru za stejně věrohodnou jako tu o přírodním původu.

Čína ale odmítá, že by s mezinárodním společenstvím nespolupracovala. Poukazuje přitom na misi pod záštitou Světové mezinárodní organizace (WHO), která zemi navštívila na začátku roku. Mise však uvedla, že původ epidemie se jí nepodařilo nalézt mimo jiné kvůli tomu, že neměla přístup ke všem potřebným datům. Peking také tvrdí, že Washington se snaží otázku původu epidemie politizovat.

K transparentnosti vyzval Čínu tento týden i šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. Podle něj bylo předčasné vyloučit možnou spojitost mezi pandemií covidu-19 a únikem viru z laboratoře.

Reklama

Doporučované