Hlavní obsah

Ruska, kterou USA obvinily z pokusů ovlivňovat politiku a organizace zabývající se držením zbraní, dříve navštívila střelnici v Praze

Fotografie z Facebooku Butinové svědčí o jejím pobytu v Praze v roce 2013. (Video: Veronika Krátká)

 

Reklama

16. 7. 2018 23:16
aktualizováno • 17. 7. 2018 8:48

Ruská agentka, která měla podle obvinění USA na příkaz kremelského úředníka ovlivňovat americké politiky i vlivné organizace zabývající se držením zbraní, před pěti lety pobývala v Praze. V roce 2013 nahrála na svůj facebookový profil fotky z pražské střelnice.

Článek

Spojené státy zadržely 29letou Rusku, kterou viní z toho, že se jako agentka ruské vlády snažila ovlivnit americkou politiku. V prohlášení to v pondělí podle agentury Reuters oznámilo americké ministerstvo spravedlnosti s tím, že zadržená Marija Butinová čelí obvinění, že její práci řídil náměstek guvernérky ruské centrální banky Alexander Toršin, který je na americkém sankčním seznamu. K obvinění došlo jen pár hodin poté, co prezidenti Trump a Putin popřeli ruské vměšování do americké domácí politiky.

Butinová, jež byla zadržena v neděli, žila ve Washingtonu jako studentka a založila ruskou organizaci obhajující právo nosit zbraň. Sám Toršin je horlivý stoupenec liberalizace obchodu se zbraněmi a aktivní příznivec americké Národní asociace držitelů zbraní (NRA). Spekuluje se, že tento údajný blízký spojenec ruského prezidenta Vladimira Putina má kontakty na špičky ruské mafie.

Podle dokumentů pro soud pracovala Ruska se dvěma nejmenovanými občany USA a jedním ruským činitelem, s nimiž se snažila ovlivnit americkou politiku a infiltrovat organizace hájící právo na střelné zbraně. Z fotek na jejím Facebooku je patrné, že se účastnila akcí, které NRA pořádala a sponzorovala.

Butinová podle amerických úřadů organizovala ve Washingtonu a New Yorku večeře, na kterých se snažila rozvinout vztahy a kontakty s americkými politiky s cílem vytvořit skrytý komunikační kanál pro ovlivnění amerického rozhodovacího systému ve prospěch Ruské federace.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované