Hlavní obsah

Američtí vojáci v Japonsku nesmějí pít alkohol a opouštět základnu

Američtí vojáci na Okinawě nesmějí pít alkohol (Video: AP)

 

Reklama

20. 11. 2017 13:45

Americká armáda zakázala do odvolání konzumaci alkoholu všem svým vojákům sloužícím v Japonsku. Jde o reakci na nedělní smrtelnou silniční nehodu na Okinawě, jejímž účastníkem byl silně opilý americký voják. Podle dnešního armádního prohlášení mají američtí vojáci na Okinawě také zákaz vycházet z kasáren.

Článek

V neděli odpoledne zabil jednadvacetiletý voják 61letého Japonce, když silně opilý řídil kamion. Japonec jel v lehké dodávce. Podle policejního testu měl Američan v krvi trojnásobek množství alkoholu, které je v Japonsku řidičům povoleno.

Šéf vládního úřadu Jošihide Suga dnes na tiskové konferenci řekl, že japonská ministerstva obrany a zahraničí důrazně požádala velení amerických sil v Japonsku i americké velvyslanectví o zvýšení disciplíny v amerických jednotkách. Americký velvyslanec William Hagerty vyjádřil soustrast a za incident se omluvil.

Loni vznesl protest premiér Šinzó Abe u tehdejšího amerického prezidenta Baracka Obamy, když zaměstnanec americké základny zabil na Okinawě mladou japonskou ženu. Soud s tímto mužem ještě neskončil.

Přítomnost americké armády na Okinawě je dlouhodobě příčinou kritiky ze strany obyvatel ostrova v okolí kasáren. Stěžují si na hluk, znečištění a také zvýšenou kriminalitu. Americké jednotky jsou v Japonsku na základě smlouvy, která USA zavazuje k zajištění bezpečnosti souostroví. Na Okinawě, která leží asi 1600 kilometrů jihozápadně od Tokia, je rozmístěno zhruba 30 000 amerických vojáků.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:
Okinawa

Doporučované