Hlavní obsah

Amsterdamem se prohnalo malé tornádo, stejný úkaz ničil i v Lucembursku

Záběry tromby v Amsterdamu a tornáda v Lucembursku. (Video: James Whittred/ YVES REIFF, Reuters)

 

Reklama

10. 8. 2019 13:17

Západ Evropy zasáhly bouře a deště, Amsterdamem prosvištěla tromba, v Lucembursku tornádo zranilo 14 lidí. Počasí by mělo zůstat nezměněné celou sobotu, deště by ale měly být mírnější.

Článek

Centrem Amsterdamu se v pátek v podvečer prohnalo menší tornádo. Nezpůsobilo žádná zranění, vyvrátilo ale spoustu stromů a poničilo některé budovy v okrese Oosterdok, kterým podle nizozemského serveru Het Paroole odfouklo střechu.

Podle meteorologů má další vlna bouřek přijít v sobotu, neměla by však způsobit další tornáda.

V pátek večer zasáhlo tornádo i Lucembursko, kde způsobilo vážné škody. Podle sdělení úřadů se 14 lidí zranilo, z toho dva vážně. Nad velkou částí jižního Německa se pak v pátek večer přehnaly silné bouře a lijáky. Na mnoha místech museli zasahovat hasiči, bouře vyhnala také účastníky hudebního festivalu na hranici mezi spolkovými zeměmi Bavorsko a Bádensko-Württembersko, uvedla agentura DPA.

Podle mluvčí lucemburské policie způsobilo tornádo vážné škody a zanechalo za sebou zkázu v délce pět až sedm kilometrů. Nejvážněji zasáhlo města Petingen a Käerjeng, kde bylo zcela zničeno nebo poškozeno zhruba 160 domů. Mnoho budov je neobyvatelných a úřady musely zřídit nouzové přístřešky. V jednu chvíli policie a hasiči za několik minut přijali více než 1000 tísňových volání. Tornádo vyvracelo sloupy elektrického vedení a v některých částech byly přerušeny dodávky elektřiny. Vláda vytvořila krizový tým.

Na mnoha místech v jižním Německu silné lijáky zaplavily ulice a sklepy, vítr vyvracel stromy a poškodil auta. Policie musela požádat účastníky festivalu Taubertal, aby se ukryli ve svých vozech nebo ve městě. Asi 400 z 15 000 účastníků se ukrylo ve víceúčelové hale. Některé účastníky lehce zranily poletující předměty. V Bádensku-Württembersku se zřítil cirkusový stan a v jednom z měst regionu byla poškozena sportovní hala, u níž hrozí, že se zhroutí. Budova musela být zajištěna.

Po zásahu blesku nedaleko sportovního hřiště pak muselo být ošetřeno 15 fotbalistů ve věku 19 až 48 let, kteří na hřišti trénovali. Zranění jsou většinou jen drobná, jeden člověk byl krátce v bezvědomí.

Německá meteorologická služba varovala, že bouře mohou některé oblasti zasáhnout i v sobotu, například jihovýchodní Bavorsko. Neměly by už ale být tak silné.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované