Hlavní obsah

Ani Severní, ani žádná jiná. Desetitisíce Řeků v ulicích drsně protestovaly proti přejmenování Makedonie

V Řecku protestoval desetitisícový dav.Video: Renáta Matoušková, Reuters

 

Reklama

20. 1. 2019 22:05

Proti dohodě s Makedonií protestovaly v Řecku desetitisíce lidí. Nelíbí se jim, že v novém názvu země zůstane slovo Makedonie. Poměrně poklidnou akci narušili radikálové. Při střetu s policií házeli kameny a zápalné lahve.

Článek

Pokud řecký parlament ratifikuje zákon, aby se Makedonie nově jmenovala Republika Severní Makedonie, přestanou Atény blokovat Skopji euroatlantickou integraci. Jenže ani tento kompromis se mnoha Řekům nelíbí.

Desetitisíce se jich v neděli sešly v hlavním městě Aténách na velké demonstraci proti dohodě o změně názvu sousední země. Zatímco policie jejich počet odhadla na 60 tisíc, organizátoři hovoří o více než sto tisících účastníků.

Protestujícím se nelíbí, že v názvu sousední země zůstane slovo Makedonie. „Makedonie je Řecko a tečka,” shrnula do jedné věty názor značné části svých spoluobčanů 67letá důchodkyně Amalia Savramiová.

Poměrně klidný průběh protestu podle médií narušila skupina radikálů, kteří se pokusili proniknout do budovy parlamentu. Propukly přitom tvrdé střety s příslušníky zásahových sil policie, na něž létalo kamení, zápalné lahve i světlice. Policisté odpověděli pendreky a slzným plynem, kvůli němuž se nakonec rozprchli i ostatní demonstranti. Podle médií nejméně deset policistů bylo zraněno.

Dokument, který by měl Skopji otevřít cestu do EU a NATO, ale který má řadu odpůrců i v Makedonii, byl podepsán loni v červnu v řeckém městě Prespa. Dohodu, kterou dojednali premiéři obou zemí Alexis Tsipras a Zoran Zaev, makedonský parlament už loni na podzim ratifikoval a nyní v lednu schválil i nezbytné změny ústavy. Na řadě je nyní Řecko, jehož zákonodárný sbor by měl o ratifikačním zákonu začít debatovat v pondělí a snad do konce týdne o něm i hlasovat.

Situace premiéra je podle pozorovatelů nesnadná. Dnes už bývalý ministr obrany Panos Kammenos, který prespanskou dohodu striktně odmítá, před týdnem oznámil rezignaci a odchod své strany Nezávislí Řekové (ANEL) z vládní koalice s Tsiprasovou stranou SYRIZA. Nicméně předseda vlády přesto tvrdí, že v parlamentu už pro dohodu získal dostatečnou podporu.

Spor obou zemí trvá 27 let. Řekové považují název Makedonie, používaný sousední zemí po odtržení od bývalé Jugoslávie v roce 1991, za zásah do svého dědictví a za skrytý územní nárok na stejnojmennou řeckou provincii.

Klíčovým prvkem kompromisního řešení mělo být právě přijetí názvu Republika Severní Makedonie, zkráceně Severní Makedonie.

Reklama

Doporučované