Hlavní obsah

Anketa: Kdo z 200 poslanců se nechá testovat a očkovat proti covidu-19?

Foto: Seznam Zprávy

Necháte se očkovat, nebo ne? Na to jsme se zeptali všech 200 poslankyň a poslanců.

Reklama

14. 12. 2020 6:00

Seznam Zprávy se zeptaly všech 200 poslankyň a poslanců, zda se nechají před svátky otestovat na covid-19 a později i očkovat. Tedy nakolik jdou sami příkladem v tom, k čemu vláda občany nabádá.

Článek

Podle nejnovějšího průzkumu, který si nechalo zpracovat Ministerstvo zdravotnictví, se 40 procent lidí chce nechat očkovat, 20 procent není rozhodnuto a 40 procent očkování proti onemocnění covid-19 zatím odmítá. Podobný poměr platí i v otázce ochoty podrobit se plošnému testování antigenními testy, které startuje tento týden v pátek.

V zahraničí chtějí lidi k očkování přesvědčit národní osobnosti. Ve Velké Británii je to například samotná královna Alžběta II., v USA se chtějí před kamerami nechat naočkovat tři bývalí prezidenti - Barack Obama, George Bush a Bill Clinton.

Seznam Zprávy proto zjišťovaly, jestli i čeští politici chtějí jít národu příkladem a absolvují plošné testování a také dobrovolné očkování proti koronaviru. Přes SMS či e-mail jsme oslovili všech 200 poslankyň a poslanců se dvěma otázkami:

1- Necháte se otestovat v celostátním testování? Proč ano/ne?

2- Až to bude možné, necháte se proti onemocnění covid-19 očkovat? Proč ano/ne?

Reagovalo 114 zákonodárců. Odpovědi všech poslankyň a poslanců naleznete v grafikách ve článku. Seřadili jsme je podle jednotlivých poslaneckých klubů od největšího po nejmenší. Při najetí na křížek či fajfku se vám zobrazí detailní odpověď, pokud zákonodárce své rozhodnutí odůvodnil.

Většina z těch, kdo odpověděl, se dříve či později plánuje jak otestovat, tak naočkovat. A to z různých důvodů. „Pokud je to dobré pro anglickou královnu, tak bych byl blázen, kdybych to nechtěl také,“ reagoval v lehké nadsázce poslanec TOP 09 Vlastimil Válek, který je jako lékař brněnské fakultní nemocnice už v pořadníku na očkování zapsaný.

Jeden z poslanců, pardubický Martin Kolovratník (ANO), je dokonce jako trojice amerických prezidentů ochoten jít před kamery. „Chci být jakýmsi ‚ambasadorem‘ očkování. Děsí mě nálady a nesmyslné konspirace, které se šíří po sítích a které živí někteří nezodpovědní politici. Kromě toho chci chránit sebe i rodinu - měli jsme doma hodně vážný případ u seniora. A nikomu tuhle hrůzu nepřeju,“ vysvětlil Kolovratník.

Poslanec ODS Karel Krejza napsal, že očkovat se nechá, avšak ne ruskou vakcínou. Očkovat se nechá i sociální demokrat Roman Sklenák. „Prozatím úspěšně odolávám manipulátorům a internetovým trollům,“ napsal.

Samozřejmě i mezi poslanci napříč politickým spektrem jsou ti, kteří očkování z různých důvodů odmítají. „Nehodlám být pokusným králíkem,“ napsal nezařazený poslanec Lubomír Volný, který proti vakcíně silně brojí i při svých vystoupeních v Poslanecké sněmovně.

Očkování zatím neplánuje třeba ani lidovecká poslankyně Pavla Golasowská. „Nemám důvěru ve vakcínu, která není řádně testovaná a u níž nejsou známé další účinky,“ vysvětlila. Podobný názor na „rychle spíchnutou“ vakcínu má i šéf SPD Tomio Okamura. „Riziko z vakcíny může být horší než samotný covid, který drtivou většinu populace nijak neohrožuje,“ uvedl Okamura a veřejnosti doporučil spíš pohyb a vitamíny.

Očkovat proti covidu se nebude ani předseda komunistů Vojtěch Filip, který to odůvodňuje vlastní dobrou imunitou a dodržováním všech opatření.

Několik poslankyň a poslanců zatím o očkování neuvažuje z důvodu již prodělané nemoci a dostatku protilátek. Někteří, jako třeba poslankyně Pirátů Olga Richterová, se sice očkovat chtějí, ale chápou, že jako mladí a zdraví přijdou na řadu až mezi posledními.

Drtivá většina poslanců se chystá i na plošné testování proti koronaviru, které začne 18. prosince. Někteří však uvedli, že jsou pravidelně testováni kvůli rodině či pracovním aktivitám. „Celostátní testování se na mne nevztahuje, jsem testován v rámci svého povolání lékaře,“ vysvětlil poslanec a lékař Bohuslav Svoboda, který je jinak velkým propagátorem testování a zejména očkování.

U řady zákonodárců má ochota podrobit se testu i morální důvod. „Neodpustila bych si, kdybych někoho ohrozila,“ přiznala poslankyně ČSSD Alena Gajdůšková.

Pirátský poslanec Tomáš Vymazal má pro podrobení se testu zcela prozaický důvod. „Čistě ze zvědavosti, jestli už jsem covid-19 prodělal, ale kdo ví,“ uvedl.

Proti celostátnímu testování je třeba poslankyně SPD Karla Maříková. „Nevidím důvod testovat zdravé lidi. Výsledek, který budu mít dnes, už zítra nemusí být pravda. Vnímám to jako vyhazování peněz ze zdravotního pojištění, které by mohly jít na léčbu skutečně nemocných lidí,“ uvedla ve své odpovědi.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované