Hlavní obsah

Antisexistická reklama od Gillette pod palbou kritiky. Rozhořčení muži vyhazují žiletky do koše

Reklama Gillette upozorňuje na toxickou maskulinitu. (Video: Valérie Dvořáková )

Značka Gillette zveřejnila reklamní spot, ve kterém ukazuje příklady sexismu a toxické maskulinity. Někteří uživatelé ale záměr firmy bojkotují a tvrdí, že reklama uráží muže. Příznivci naopak chválí poselství kampaně, jejímž cílem je nabádat muže k lepšímu chování k ženám.

Článek

Na sociálních sítích se šíří vlna kritických reakcí nového reklamního spotu firmy Gillette. Naštvaní muži sdílejí na Twitteru videa, jak produkt vyhazují do koše nebo si kupují žiletky od jiné značky.

Gillette před několika dny zveřejnila reklamní spot, který se netýká mužských vousů, ale odkazuje zejména na globální hnutí #MeToo, sexuální obtěžování na pracovišti nebo násilí. Podle zprávy The Independent kampaň Gillette kritizuje chování mužů k ženám a upozorňuje na toxickou maskulinitu v dnešní době. Podle ní nastal čas, kdy by muži měli změnit svůj přístup a začali se chovat k ženám lépe.

Reakce na záměr společnosti jsou různé. Někteří lidé jsou rozhořčeni a tvrdí, že reklama muže uráží a jedná se jen o feministickou propagandu.

Příznivci naopak dvouminutové video s názvem „Věříme” chválí za jeho poselství. To je založené na 30 let starém sloganu Gillette „To nejlepší pro muže”, který aktuálně značka pozměnila ve znění „To nejlepší z muže”.

„Nepotřebujeme řešit politiku i u holicí pěny,” tweetoval jeden z uživatelů na sociální síti, jak uvádí The Independent.

Mezi příznivce reklamy patří například dcera jednoho z nejvýznamnějších bojovníků za lidská práva Martina Luthera Kinga Bernice Kingová. „Tato reklama není protimužská, ale prolidská. Demonstruje to, že charakter člověka se může změnit pro lepší podmínky,” napsala Kingová.

Reklama se na internetu stala rychle populární a za čtyři dny ji na YouTube vidělo přes 11 milionů lidí.

Doporučujeme

Další zprávy

 • Dva policisté byli potrestáni za chybu v kauze únosu Babiše mladšího

  Dva policisté byli kázeňsky potrestáni za to, jak postupovali v kauze údajného únosu syna premiéra Andreje Babiše. Státní zástupce Ondřej Šťastný dříve uvedl, že policisté pochybili, když odložili oznámení Andreje Babiše mladšího, že je nedobrovolně držen na Krymu. Případ únosu policie později znovu otevřela a zabývá se jím. Mluvčí pražské policie Jan Daněk v úterý uvedl, že chybný postup policistů neměl vliv na vyšetřování případu. Policisté dál zůstávají ve službě. Jak byli potrestáni, nelze podle Daňka kvůli zákonu o služebním poměru upřesnit.

  Státní zástupce neshledal v jednání policistů podezření z trestného činu, ale bylo s nimi zahájeno kázeňské řízení. „Nadřízený policistů s kázeňskou pravomocí toto řízení ukončil a konstatoval pochybení dvou policistů,“ sdělil mluvčí policie. Jeden z nich podle něj udělal administrativní chybu. „Druhým potrestaným byl nadřízený tohoto kriminalisty, který toto pochybení při kontrole práce svého podřízeného nezjistil,“ doplnil Daněk.

 • Náměstkyně Kalistová: O křesle ministryně se mnou nikdo nejednal

  Kateřina Kalistová, náměstkyně ministra kultury pro živé umění, odmítla, že by s ní kdokoli vyjednával o možnosti usednout na volné místo v čele resortu. „Nikdo se mnou nejednal,“ napsala Kalistová Seznamu.

  Podle informací, které redakce nashromáždila, patří tato dlouholetá náměstkyně k favoritům Jana Hamáčka poté, co Michal Šmarda nominaci pod tlakem složil. Členka sociální demokracie má hned dvě výhody. Rozhodně jí nelze upřít erudici, jejíž absenci Zeman kritizoval u Šmardy. A zároveň se proti ní nestaví ani premiér Babiš, který ji dokonce několikrát zmínil, když se mluvilo o tom, kdo dočasně povede ministerstvo po odvolání Antonína Staňka k poslednímu červencovému dni.

 • Dokument: Text usnesení ústecké ČSSD, chce Hamáčkovu rezignaci

  Usnesení jednomyslně přijatá na jednání Krajského předsednictva ČSSD Ústeckého kraje dne 19. srpna 2019:

  Krajské předsednictvo ČSSD Ústeckého kraje:

  1. Odmítá snahy o vyloučení poslance Jaroslava Foldyny z ČSSD pro jeho politické názory.

  2. Považuje za prokázané, že projekt účasti ČSSD v menšinové vládě je neúspěšný a za stejně neúspěšné považuje i vyjednávání předsedy ČSSD Jana Hamáčka o osobě ministra kultury.

  3. S ohledem na tyto závažné skutečnosti vyzývá předsedu ČSSD Jana Hamáčka k rezignaci na funkci předsedy strany.