Hlavní obsah

Armáda poslala na pomoc jižní Moravě zdravotníky

Foto: Shutterstock.com

Ilustrační foto.

Reklama

9. 7. 2021 13:14

Armáda poslala na pomoc obcím zasaženým nedávným tornádem na jihu Moravy zdravotníky. V Moravské Nové Vsi na Břeclavsku vojáci zřídili ošetřovnu, ve které se starají o drobná poranění dobrovolníků nebo hasičů.

Článek

Armáda také poskytla kontejnery, ve kterých od víkendu bude moct působit místní praktický lékař a pediatr.

O zřízení polní ošetřovny armádu požádala jihomoravská záchranná služba, která dosud tuto službu poskytovala. „Fungovat začala od čtvrtka, za první den praktický lékař, sestra a zdravotnický záchranář pomohli v 17 případech. Většinou ošetřují drobná poranění, jako jsou odřeniny nebo popáleniny. Zasahovali ale také u zraněného, který spadl ze střechy,“ uvedla mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková. Ošetřovna je složena ze dvou kontejnerů, sanity nebo elektrocentrály. V Moravské Nové Vsi budou zdravotníci působit do 25. července.

Armáda zároveň na jižní Moravu poslala dva kontejnery. V nich se budou moct o své pacienty postarat místní praktický lékař a pediatr, kteří přišli o své ordinace. Fungovat by to mělo od soboty.

Hodonínskem a Břeclavskem se 24. června prohnalo tornádo druhé nejsilnější kategorie s rychlostí větru až přes 300 kilometrů v hodině. Způsobilo smrt šesti lidí, poničilo asi 1200 domů. Organizace Člověk v tísni odhaduje, že bouře v oblasti silně zasáhla zhruba 1600 domácností. Ke zbourání je v lokalitě určeno 185 domů. Vznikly mnohamiliardové škody. Vojáci na jižní Moravě pomáhají od počátku, kdy bouře s tornádem místní obce poničily. Nasazeno je aktuálně 155 vojáků, kteří mají k dispozici 102 kusy techniky.

Reklama

Doporučované