Hlavní obsah

Arménie hlásí 2317 padlých vojáků v bojích o Náhorní Karabach

Foto: Profimedia.cz

Dohoda, která válku ukončila, znamená pro Ázerbájdžán důležité územní zisky.

Reklama

14. 11. 2020 13:35

Ázerbájdžán své vojenské ztráty nezveřejnil. Oznámil 93 mrtvých civilistů.

Článek

Arménie v sobotu počet svých mrtvých vojáků z poslední arménsko-ázerbájdžánské války o Náhorní Karabach vyčíslila na 2317. Tento údaj ale není konečný. Informovala o tom dnes agentura AFP s odvoláním na arménské ministerstvo zdravotnictví. Konflikt, trvající od 27. září, ukončila smlouva, kterou země podepsaly v noci z pondělí na úterý.

„Forenzní služba dosud převzala 2317 těl vojáků, mezi nimiž jsou i ti neidentifikovaní,“ uvedla mluvčí arménského ministerstva zdravotnictví Alina Nikoghosianová. Výměna těl obětí s Ázerbájdžánem podle ní teprve začala, a počty tedy nejsou konečné.

Arménské úřady před nynější aktualizací údajů uváděly 1339 mrtvých příslušníků ozbrojených sil a pět desítek civilních obětí. Ázerbájdžán své vojenské ztráty nezveřejnil. Oznámil 93 mrtvých civilistů.

Dohoda znamená pro Ázerbájdžán důležité územní zisky. Na jejím základě Moskva vyslala do Náhorního Karabachu vojenský kontingent, který má dohlížet na klid zbraní. Po oznámení dohody vypukly v Arménii protesty. Demonstranti vtrhli do sídla parlamentu a do úřadu vlády, které zpustošili, a 17 politických stran vyzvalo premiéra Nikolu Pašinjana k odstoupení.

Pašinjan své rozhodnutí uzavřít dohodu s představiteli Ruska a Ázerbájdžánu o ukončení bojů vysvětlil snahou vyhnout se zhroucení fronty a zabránit obětování životů tisíců arménských vojáků.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované