Hlavní obsah

Atentátníka z Christchurch poslal soud na zbytek života do vězení

Foto: Profimedia.cz

Brenton Tarrant loni na jaře zavraždil 51 lidí a další zranil. Byl motivován nenávistí.

Reklama

27. 8. 2020 5:58

Soud na Novém Zélandu dnes podle agentur poslal atentátníka z Christchurch na doživotí do vězení bez možnosti podmínečného propuštění. Stal se prvním člověkem v této zemi odsouzeným k takovému trestu.

Článek

Australský pravicový extremista Brenton Tarrant loni na jaře při útocích na dvě mešity zastřelil 51 lidí, dalších 50 utrpělo zranění. Šlo o nejhorší násilný čin, jaký Nový Zéland kdy zažil.

Soudce Cameron Mander řekl, že zločiny, jakých se nyní 29letý Tarrant dopustil, jsou tak příšerné, že ani život strávený ve vězení je nemůže odčinit. Uvedl také, že útoky způsobily mimořádné ztráty a vycházely ze zvrácené a zhoubné ideologie.

Tarrant na mešity v Christchurch na novozélandském Jižním ostrově zaútočil při pátečních modlitbách loni 15. března, na lidi střílel z poloautomatických zbraní. Útoky zemi, která měla pověst jedné z nejbezpečnějších na světě, šokovaly a vedly k zákazu některých typů poloautomatických zbraní.

Dnešním vynesením rozsudku skončilo čtyřdenní slyšení, během kterého přeživší a příbuzní obětí u soudu oživili vzpomínky na horor, který loni na jaře zažili.

Tarrant už dříve propustil své advokáty a dal soudci najevo, že před vynesením rozsudku nepronese závěrečnou řeč. Právník jmenovaný soudem uvedl, že Tarrant neoponuje trestu doživotního vězení bez možnosti podmínečného propuštění. Letos v březnu se tento muž ke svým činům přiznal.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované