Hlavní obsah
Velký znak České republiky

Volby do Senátu

Výsledky 2. kola voleb
Sečteno 100 %
Výsledky voleb

Déšť čínských raket v Tchajwanské úžině: hrozí světu další válka?

Foto: ČTK

Čínská balistická raketa vypálená během vojenského cvičení.

Reklama

5. 8. 5:59
Článek

Čína po návštěvě vrcholné americké političky na Tchaj-wanu stupňuje demonstraci svých vojenských svalů. Kolem ostrova dopadly čínské balistické rakety, součástí rozsáhlého cvičení jsou i letecké manévry. O co hraje čínský prezident Si Ťin-pching? A jak toto napětí zapadá do houstnoucí atmosféry mezi Spojenými státy a Čínou?

Co v dnešní epizodě 5:59 také uslyšíte

  • Bezprecedentní cvičení, které je spíše demonstrací síly než důvodem k obavám z vypuknutí konfliktu, říká o velké aktivitě čínské armády kolem Tchaj-wanu sinolog Martin Hála.
  • Ještě v 90. letech Peking příliš neprotestoval, když na Tchaj-wan zamířil americký politik ve stejně vysoké funkci jako nyní Nancy Pelosiová. Citlivost věci se ale změnila - a roli teď podle experta hraje i snaha čínského prezidenta udržet se u moci.
  • Na čínský přístup k Tchaj-wanu ale dopadá i ruská válka na Ukrajině. „Je tady (v obou případech) pokus o mocenskou změnu dosavadního stavu,“ myslí si sinolog.

Šéfka americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová v týdnu uskutečnila návštěvu tchajwanského hlavního města Tchaj-peje i přes výhrůžky z Pekingu. Čína považuje Tchaj-wan za vzbouřenecké území a mluví o potřebě jeho „znovusjednocení“ s pevninou. Cesta americké političky proto čínské vedení rozezlila.

Sinolog a vedoucí projektu Sinopis Martin Hála upozorňuje, že Pelosiová přicestovala na Tchaj-wan v době, která je pro čínského prezidenta obzvlášť citlivá. Na podzim totiž na čínské komunisty čeká stranický sjezd. Si Ťin-pching se na něm zřejmě pokusí prolomit limit na dobu vlády, a vykročit tak možná až k doživotnímu panování.

„To je samozřejmě velká bezprecedentní změna. Si Ťin-pching potřebuje nějakým způsobem obhájit, proč by mu komunistická strana měla svěřit takřka neomezenou moc,“ vysvětluje Hála s tím, že čínský lídr na minulém sjezdu v roce 2017 přislíbil mj. právě získání Tchaj-wanu pod čínskou nadvládu.

Políček do tváře čínského prezidenta?

Při snaze dešifrovat záměry Nancy Pelosiové mluví sinolog o tom, že z její strany mohlo jít dokonce o snahu zasadit „políček“ čínskému lídrovi. „Nepochybně si je vědoma jeho křehké pozice před sjezdem.“

Svým způsobem se ale podle experta vedení čínských komunistů samo vmanévrovalo do kouta. Strana v minulých letech zdůrazňovala důležitost otázky Tchaj-wanu a rozehrávala nacionalistickou kartu. Teď došlo na lámání chleba.

„A ukázalo se, že když se nějaký vysoký představitel Spojených států rozhodne Tchaj-wan navštívit, tak i přes všechna velmi bojovná prohlášení vlastně není nic, co by proti tomu mohli (představitelé Číny) udělat,“ podotýká Hála. Prezident Si a jeho okolí tak hrají o zachování vlastní tváře.

Foto: Roman Vondrouš, ČTK

Sinolog a vedoucí projektu Sinopsis Martin Hála.

Třaskavá cesta Pelosiové na Tchaj-wan je ale příznakem - nikoliv důvodem - zhoršujících se vztahů mezi Pekingem a Washingtonem, říká sinolog. Jak dodává, důležitým předělem byla změna amerického přístupu k Číně z let 2015–2016.

Američané si tehdy podle všeho uvědomili, že vstřícná politika nefunguje. Naopak - vždyť Čína po nástupu prezidenta Siho třeba přistoupila k militarizaci Jihočínského moře. „Od té doby dochází ke stále se zvyšující konfrontaci. A jedním ze symptomů byla návštěva Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu,“ zdůrazňuje Hála.

Může americký „políček“ fungovat na stále asertivnější Čínu? Má Peking v ostrém postoji vůči Tchaj-wanu podporu čínské společnosti? A jak na čínské uvažování dopadá ruská invaze na Ukrajinu?

Editor a koeditor: Pavel Vondra, Matěj Válek

Sound design: David Kaiser

Hudba: Martin Hůla

Zdroje audioukázek: ČT24, TV Nova, C-SPAN, YouTube - CNN, YT - DW News, YT - AP Archive, YT - Bloomberg Quicktake: Now, YT - NewsNation, YT - CNA, YT - WION, YT - presidentialoffice, YT - United Nations

Podcast 5:59

Zpravodajský podcast týmu Lenky Kabrhelové. Jedno zásadní téma každý všední den za minutu šest. To nejdůležitější dění v Česku, ve světě, politice, ekonomice, sportu i kultuře optikou Seznam Zpráv.

Poslouchejte na Podcasty.cz, Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts a dalších podcastových aplikacích. Každý všední den v 5:59 vysílá podcast také rádio Expres FM. Sledujte nás na Twitteru nebo Instagramu.

Archiv všech dílů najdete na našich stránkách. Své postřehy, připomínky nebo tipy nám pište prostřednictvím sociálních sítí nebo na e-mail: zaminutusest@sz.cz.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované