Článek
Prezident Miloš Zeman bude ještě před odchodem z Hradu řešit jednu spornou žádost o milost. Týká se společnosti Metrostav, která se kvůli úplatkářství nesmí tři roky účastnit veřejných zakázek. Autorem nápadu měl být kandidát na hlavu státu Josef Středula. Jak svou iniciativu vysvětluje?
Co v dnešní epizodě 5:59 také uslyšíte
- Proč odboráři z Metrostavu žádají prezidenta Miloše Zemana o milost pro firmu, ve které pracují?
- Jakou roli v případu hraje prezidentský kandidát Josef Středula?
- A co je na podání žádosti i na dokumentu samotném nestandardní?
Odboráři z největší české stavební společnosti Metrostav poslali v prosinci do prezidentské kanceláře netradiční žádost. Po prezidentu Miloši Zemanovi chtějí, aby omilostnil firmu, ve které pracují.
Soud v polovině minulého roku Metrostav potrestal za úplatky pro exposlance za ČSSD a bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha. Tři roky se nesmí účastnit veřejných zakázek a k tomu musí zaplatit deset milionů korun.
Metrostav: Přijdeme o 33 miliard
Metrostav, který v roce 2021 dosáhl zisku 1,7 miliardy, má hlavní příjmy právě z veřejných zakázek. Právě proto se jeho právníci snažili loni soud přesvědčit, ať udělí radši firmě za korupci klidně i mnohasetmilionovou pokutu – ale ne zákaz veřejných soutěží. Kvůli trestu Metrostav podle advokátů přijde na tržbách o 33 miliard.
„Bylo to průlomové. Dosud soudy neomezily žádnou tak velkou firmu v jejím byznysu kvůli trestněprávnímu problému,“ říká investigativní reportér Vojtěch Blažek.
Firemní odboráři ale tvrdí, že by kvůli něčemu, co jako zaměstnanci neudělali, mohli přijít o práci. Navíc požádali Zemana, aby firmu omilostnil i v dalších třech soudních sporech. Bojí se, že by se trest mohl opakovat. Navrhují, že „výměnou“ za to - tedy v rámci zmírnění trestu - by prezident mohl zvýšit pokutu, kterou Metrostav dostal od soudu.
Notičky od Středuly
Taktiku odborářům z Metrostavu poradil odborový předák a kandidát na prezidenta Josef Středula. Přímluvu u Zemana ale prý neslíbil. „Dává nám to jistý vhled do jeho uvažování,“ říká Blažek.
„Navíc doporučuje cestu ve chvíli, kdy - jak se ukázalo - o té kauze nic neví. Ani nevěděl - alespoň to tak říkal v tom rozhovoru, že by mělo jít o kauzu Davida Ratha,“ vysvětluje.
Mimo to je v případu ještě jedna zvláštní okolnost. Žádost nestandardně přišla přímo do kanceláře prezidenta. Podle nařízení má přitom nejdříve takové dokumenty zhodnotit Ministerstvo spravedlnosti a pak rozhodnout, jestli je postoupí prezidentovi.
Odboráři krok vysvětlují tím, že „nesnese odkladu“. A dále píší: „…jsou bezprostředně ohroženy tisíce pracovních míst zaměstnanců, jejichž zájmy máme povinnost jako odborová organizace chránit především…“
Teď je tedy jen na prezidentovi Zemanovi, jak a kdy se s prosbou firemních odborářů vypořádá. Zákon mu lhůtu neukládá.
V podcastu 5:59 se také dozvíte, jak proces v takzvané druhé větvi kauzy Davida Ratha probíhal nebo jak na žádost o vyjádření ke zjištění serveru Seznam Zprávy reagoval prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.
Editor a koeditor: Robert Candra, Matěj Válek, Dominika Kubištová
Sound design: David Kaiser
Hudba: Martin Hůla
Zdroje audioukázek: Seznam Zprávy, ČRo Radiožurnál, TV Nova, ČT24
Podcast 5:59
Zpravodajský podcast Seznam Zpráv. Jedno zásadní téma každý všední den za minutu šest. To nejdůležitější dění v Česku, ve světě, politice, ekonomice, sportu i kultuře optikou Seznam Zpráv.
Poslouchejte na Podcasty.cz, Spotify, Apple Podcasts a dalších podcastových aplikacích. Sledujte nás na X, Instagramu, Threads nebo Bluesky.
Archiv všech dílů najdete na našich stránkách. Své postřehy, připomínky nebo tipy nám pište prostřednictvím sociálních sítí nebo na e-mail: zaminutusest@sz.cz.