Hlavní obsah

Rusko spáchalo tři typy mezinárodních zločinů. Genocida je s otazníkem

Foto: Seznam Zprávy, Profimedia.cz

Ukrajinští policisté během nálezu mrtvých u Buči. Archivní foto.

Reklama

7. 11. 2022 5:59
Článek

Osmiměsíční válka rozpoutaná Ruskem na Ukrajině vyhnala podle Organizace spojených národů z domovů už 14 milionů lidí. A pokračující útoky ruských sil vzbuzují další obavy, že během zimy se počet lidí, kteří utíkají ze svých domovů, ještě zvýší. Ve světle podobných zpráv ožívá debata o tom, kdo a kdy bude za válečné škody, nebo dokonce válečné zločiny pohnán k zodpovědnosti. Jak daleko snaha o dopadení pachatelů zatím došla? O tom mluvíme s odbornicí na mezinárodní právo Veronikou Bílkovou.

Co v dnešní epizodě 5:59 také uslyšíte

  • K jakým mezinárodním zločinům podle pozorovatelů dochází ve válce na Ukrajině?
  • Měl by se zřídit mezinárodní tribunál, který by se zabýval událostmi na Ukrajině, jak navrhuje i český ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti)?
  • Je reálná představa, že k zodpovědnosti za zločiny na Ukrajině budou pohnáni i nejvyšší ruští představitelé?

Současně s válkou na Ukrajině probíhá i vyšetřování zločinů, kterých se během konfliktu dopouští zejména ruská vojska a v menší míře i ukrajinští vojáci. Na konci září třeba šéf týmu Organizace spojených národů Erik Møse řekl, že docházelo k mučení, znásilňování a protizákonnému zadržování mužů, žen i dětí.

Situaci v zemi kontrolují ale i další organizace a občanské skupiny. Pod záštitou OBSE (Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě) se na Ukrajinu například vydala i profesorka mezinárodního práva na právnické fakultě Univerzity Karlovy a vedoucí centra mezinárodního práva na Ústavu mezinárodních vztahů Veronika Bílková.

„Vyšetřování je zatím ve velmi počáteční fázi,“ říká s tím, že k zajištění spravedlnosti dojde, až konflikt skončí.

Genocida? „Je to v diskuzi“

Zprávy zmíněných organizací podle Bílkové nicméně neidentifikují konkrétní pachatele nebo oběti. Jde o konstatování toho, že během konfliktu ke zločinům dochází. Potrestání lidí bude na národních soudech a orgánech nebo Mezinárodním trestním soudě.

Pozorovatelé prozatím došli k závěru, že na Ukrajině dochází nejméně ke třem ze čtyř zločinů, které mezinárodní právo zná. Jde o zločin agrese, tedy vyvolání války, dále zločiny proti lidskosti a válečné zločiny. „U toho čtvrtého – to je genocida – je to v diskusi. Jsou určité indicie, že i o ni by se mohlo jednat,“ říká expertka.

Foto: Lenka Kabrhelová, Seznam Zprávy

Expertka na mezinárodní právo Veronika Bílková.

Zástupci Ukrajiny i proto stále hlasitěji volají po zřízení speciálního mezinárodního tribunálu, který by zločiny vyšetřoval. A přidávají se k nim i některé české politické špičky jako ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti).

Podobné v 90. letech vznikaly kvůli zločinům ve Rwandě a Jugoslávii, dnes je ale podle Bílkové situace jiná. „Tyto zločiny i ve vztahu k Ukrajině stíhá stálý Mezinárodní trestní soud, není potřeba zřizovat novou instituci,“ říká.

V podcastu 5:59 se také dozvíte, jaké jsou klady a zápory toho, že na Ukrajině s mapováním zločinů pomáhají i občanské skupiny, nebo jestli je podle expertky reálné, aby soudy potrestaly i ruské představitele zodpovědné za mezinárodní zločiny. Poslechněte si v audiu na začátku článku.

Editor a koeditor: Barbora Sochorová, Dominika Kubištová

Sound design: David Kaiser

Hudba: Martin Hůla

Zdroje audioukázek: ČT24, ČRo Radiožurnál

Podcast 5:59

Zpravodajský podcast týmu Lenky Kabrhelové. Jedno zásadní téma každý všední den za minutu šest. To nejdůležitější dění v Česku, ve světě, politice, ekonomice, sportu i kultuře optikou Seznam Zpráv.

Poslouchejte na Podcasty.cz, Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts a dalších podcastových aplikacích. Každý všední den v 5:59 vysílá podcast také rádio Expres FM. Sledujte nás na twitteru nebo instagramu.

Archiv všech dílů najdete na našich stránkách. Své postřehy, připomínky nebo tipy nám pište prostřednictvím sociálních sítí nebo na e-mail: zaminutusest@sz.cz.

Reklama

Doporučované