Článek
Kdo si myslel, že divoké příběhy o Jaroslavu Starkovi zůstanou už jen součástí fotbalového dějepisu, mýlil se. Do Příbrami se zatoulala licence z Vyškova, týmu, který není daleko postupu do I. ligy.
„A byly to peníze Jardy, nebo Ivana?“ Odpověď na tuhle otázku odvozenou z horníkovských odposlechů a divadelního představení Ivánku, kamaráde, můžeš mluvit, už by snad český fotbal ani znát nechtěl.
Jaroslav Starka, zosobňující po dlouhá léta dění v příbramském klubu, patří mezi symboly divokého období 90. let, jehož odlesky v českém fotbale mj. i jeho prostřednictvím ještě dlouho přetrvávaly. Jeho jméno bylo v médiích i policejních svodkách mnohokrát napřímo spojováno s organizovaným zločinem. Odsouzen byl ale před mnoha lety jedinkrát, a to za rozkrádání majetku v socialistickém vlastnictví.
Balkonek opět obživne
Z balkonku sousedícího s jeho kanceláří sledoval fotbal na příbramském stadionu v průběhu let leckdy až bizarní soubor osobností. Namátkou Roman Berbr, Dagmar Damková, ale i Radovan Krejčíř, Tomáš Pitr, Ivo Rittig či třeba Karlos Vémola.
Na jaře 2021 sestoupila Příbram z I. ligy, časem následoval pád i ze druhé nejvyšší soutěže. Ve aktuální sezoně je Příbram ve své skupině 3. ligy (ČFL) nyní až třetí, za Domažlicemi a rezervou Viktorie Plzeň. Na postup Příbrami to tedy nevypadá.
Přesto by se do Příbrami, na stadion U Litavky, mohla už v příští sezoně vrátit II. liga. A při určitém souběhu věcí dokonce i soutěž nejvyšší.
Pokud chystanou operaci schválí generalita českého fotbalu, přestěhuje se totiž od příští sezony právě do Příbrami klub s názvem MFK Vyškov, který sice ztratí dosavadní domácí půdu v Drnovicích i svého hlavního investora a dodavatele nejlepších hráčů, kterým byla americká firma Blue Crow. Ale kromě zbývajícího kádru disponuje i druholigovou licencí. A právě ta hraje v celém případu hlavní roli.
V rámci licenčního řízení totiž Vyškov nahlásil pro příští sezonu jako své hlavní sídlo 300 kilometrů vzdálenou Příbram. I takovou ekvilibristiku totiž české fotbalové řády umožňují. Vše už podléhá jen schválení licenčního manažera, potažmo výkonného výboru fotbalové asociace.
Celý příběh nabízí řadu bizarních aspektů. Mimo jiné ten, že příbramský klub coby právnická osoba a Jan Starka, současný výkonný šéf klubu a syn už zmiňované legendy, jsou obžalováni v kauze Dezinfekce, v níž měla být podle státního zástupce ještě v berbrovské éře tunelována kasa Fotbalové asociace ČR, která v celém příběhu vystupuje jako poškozená strana. A teď bude stát stejná FAČR, byť už pod vedením jiných lidí, před otazníkem, zda do Příbrami vrátit ligu.
Druhou určitě a možná i první, protože Vyškov aktuálně figuruje na třetí příčce druholigové soutěže. A pokud ji udrží, nastoupí v závěru sezony pravděpodobně proti Dukle Praha v dvouzápasové baráži, jejíž vítěz získá prvoligovou příslušnost.
Je to už pár let, co ve Vyškově našel zázemí zahraniční investor, který si zde vybudoval základnu pro středoevropskou aklimatizaci afrických fotbalistů anebo hráčů z nižších francouzských soutěží, kteří tu hledali novou šanci ke kariéře.
Z Vyškova, potažmo z nedalekých Drnovic, kde klub začal hrát po postupu do II. ligy, se na soupisky špičkových českých celků posunuli například Sampson Dweh či Cheick Souaré (oba v Plzni), v Jablonci občas září Alexis Alégué, v obraně Olomouce nastupuje Abdoulaye Sylla… A tak bychom mohli pokračovat.
Devět posil z Drnovic
Jenže americká firma Blue Crow, která tenhle projekt zastřešovala, nenašla v Česku jiné odpovídající zázemí, nedohodla se v Hradci Králové, v Olomouci, ve Znojmě ani v Jihlavě. A poté, co drnovický stadion kvůli absenci světel přestal zpřísněným parametrům II. ligy vyhovovat, vyhlásili Američané ústup z českých pozic.
Zdálo se, že se vyškovský klub stáhne do nižších soutěží a ve II.lize ho nahradí Třinec, druhý tým tabulky MFSL, moravské větve třetí ligy. Jenže MFK Vyškov překvapil, když se přihlásil o profesionální licenci s novým domovským přístavem, tedy se vzdálenou Příbramí.
Nebude to poprvé, co nastane velké stěhování mezi Drnovicemi a Příbramí. Na pozadí aktuálních událostí si pamětníci vybavují příběh z roku 2002, kdy drnovický klub krachoval. Přes nastrčenou firmu ho tehdy vlastnil mafián Radovan Krejčíř. A dřív než se do klubu dostala konkurzní správkyně, pomohl tehdy Starka Krejčířovi vyvést z klubu to, co v něm bylo nejcennější, tedy hráče. Do Příbrami přestoupilo devět drnovických fotbalistů najednou - a na Strahově, tedy v sídle fotbalové asociace, to bez mrknutí oka schválili.
Český profesionální fotbal se s příchodem mnoha silných investorů z řad českých miliardářů nadechuje k velmi progresivnímu období. Ale rezidua divoké minulosti stále zůstávají na scéně. Jablonecký šéf Miroslav Pelta si na provoz klubu půjčuje od FAČR, Starkova Příbram se vrací na vyškovské vlně. Zbývá už jen návrat Ivana Horníka…
Nosiči vody, které tentokrát coby host posílil Jindřich Šídlo, politický publicista Seznam Zpráv, se ale věnovali i jiným tématům. Prohloubenou krizí Sparty i hledání odpovědi na otázku, co k úspěchu stále schází Arsenalu. Nescházely ani ovace Josefu Jindřiškovi, který se ve 44 letech rozloučil s ligou i Bohemians gólem, který z něj učinil nejstaršího ligového střelce v tuzemské historii.
Nosiči vody
Fotbalový podcast Seznam Zpráv. Trio Jaromír Bosák, Luděk Mádl a Karel Tvaroh každý týden o českém a světovém fotbalu. Příběhy, aféry, důležité postavy na hřišti i v zákulisí.
Odebírejte na Podcasty.cz, Apple Podcasts nebo Spotify. Sledujte nás na síti X, jsme tam jako @NosiciVody.
Máte návrh, jak podcast vylepšit? Nebo nás chcete pochválit? Pište na audio@sz.cz.