Hlavní obsah

Naočkujte nás do svetru, slyší sestry u očkování. „A nadávky,“ říká jejich šéfka

Foto: Jan Mihaliček, Seznam Zprávy

Hostem Ptám se já byla prezidentka České asociace sester Martina Šochmanová (ilustrační foto).

Reklama

29. 11. 2021 12:50
Článek

Je to pár měsíců, kdy byli zdravotníci po celém světe hrdiny veřejnosti. Byli to oni, kdo v prvních vlnách pandemie zachraňoval životy a kdo na úkor osobního života zůstával dnem i nocí v nemocnicích. Teď je to ale jiné. Jak současný nápor epidemie zvládají zdravotní sestry?

Hostem Ptám se já byla prezidentka České asociace sester, náměstkyně ředitele pro ošetřovatelskou péči a kvalitu a hlavní sestra IKEM Martina Šochmanová.

Epidemie opět nabrala na síle, nemocnice jsou plné a zdravotníci jsou opět v jejím epicentru, nikdo už jim ale z oken netleská. Naopak – na zdravotníky se hrnou urážky a útoky, a to zejména od lidí, kteří odmítají očkování. Sami zdravotníci pak jsou často otráveni z toho, že nemocnice zahlcují lidé, kteří zbytečně končí na jednotkách intenzivní péče proto, že se nenechali naočkovat.

„Je těžké zachovat si pak profesionalitu, když sestry vědí, že tomu stavu se dalo předejít tím, že se člověk nechá očkovat jako my téměř všichni. Je to demotivující. Vy se snažíte, přistupujete k tomu zodpovědně a děláte vše pro to, abychom se té situace zbavili, a pak se tu staráte o pár jednotlivců, kteří šíří neuvěřitelné nesmysly,“ komentovala Šochmanová. „Je tam i ta demotivace z toho, že zdravotníci byli na jaře hrdinové doby. Dnes se ale často potýkají s agresivitou pacientů,“ dodala.

Podle šéfky sester se s tím nejčastěji setkávají ti zdravotníci, kteří obsluhují očkovací centra. Právě tam dávají sestrám nejčastěji najevo svůj odpor a nevoli. „Lidé se nechají naočkovat, ale po celou dobu procesu sestrám nadávají nebo řeknou, ať je naočkují jen do svetru,“ popsala Šochmanová, podle které neočkovaní pacienti na akutních lůžkách naopak často docházejí k uvědomění, že v intenzivní péči lékařů díky vakcíně vůbec nemuseli skončit.

Podle prezidentky České asociace sester je velký problém i s neočkovanými zdravotníky. Třeba sester je naočkováno jen asi 82 %, a i proto by v současné zhoršující se situaci byla pro zavedení povinného očkování pro zdravotnické profese: „Je to obrovská nekolegialita. Když jste neočkovaný a přijdete do kontaktu s nakaženým, jdete do karantény, a oslabíte tak tým svých kolegů,“ kritizovala.

Výhled na další týdny přitom podle Šochmanové není vůbec optimistický. Obává se dalšího omezování elektivní péče a největší nápor očekává kolem Vánoc. V krizové situaci se přitom už ocitli na Slovensku, podle slovenských médií některé nemocnice narazily na strop svých kapacit a lékaři musí rozhodovat, kterého pacienta hospitalizují na oddělení intenzivní péče.

„Máme větší lůžkovou kapacitu než Slovensko, ale bylo by naivní si myslet, že ten scénář k nám nepřijde. Obava, že se to stane, je namístě a je třeba se na to připravit,“ dodala Šochmanová.

V jaké krizové situaci je české zdravotnictví a jeho zaměstnanci? A je připraveno i na scénář, že se všechna lůžka pro pacienty v kritickém stavu zaplní?

Poslechněte si rozhovor v úvodním audiu nebo ve své oblíbené podcastové aplikaci.

Ptám se já, Marie Bastlová

Podcast Marie Bastlové. Hard talk rozhovory s lidmi, kteří mají vliv, odpovědnost, informace.

Sledujte na Seznam Zprávách, poslouchejte na Podcasty.cz a ve všech podcastových aplikacích.

Archiv všech dílů najdete tady. Své postřehy, připomínky nebo tipy nám pište prostřednictvím sociálních sítí pod hashtagem #ptamseja nebo na e-mail: audio@sz.cz.

Reklama

Doporučované