Článek
Favorit voleb, Babišovo hnutí ANO, zvolil překvapivou strategii ohledně svého utajovaného programu pro letošní volby, které se konají už za pět měsíců.
Na jednu stranu o něm lídři hnutí mluví po trumpovsku docela vychloubačně: Máme připravený senzační program, propracované odborné plány, jaké tu ještě nikdo neměl. Na stranu druhou zázrak copperfieldovsky tají a ukrývají jako svůj nejcennější poklad.
Šéfové ANO se snaží vyvolat co největší očekávání. „Ten program bude geniální. Až si to přečtete, nebudete chtít volit nikoho jiného. Je to fakt promakané, pomáhali nám s tím superodborníci,“ chlubil se Andrej Babiš v únoru na debatě s lidmi v Ostravě. „A náš program pro mladou generaci je fakt masivní.“
Místopředsedkyně ANO a kandidátka na příští ministryni financí Alena Schillerová také nic z „masivního“ obsahu neprozradila, zato natočila video na TikTok. V něm naznačuje, že „kdo si poprvé přečte program ANO“, bude mít stejně blažený pocit, jako když mu někdo dobře uvaří.
Co voličům uvařili, jestli tradiční guláš, nebo snad něco lepšího, nechce prozradit ani Karel Havlíček, další z hlavního triumvirátu hnutí. „Už rok na tom pracujeme. Máme jasnou představu. A vedle programu chystám ještě zvlášť hospodářskou strategii. Ještě jsme se nerozhodli, kdy to zveřejníme,“ ukazuje ve své pracovně na tlustý fascikl na stole.
Slyšeli jste tento týden Vlevo dole?
Česká televize je bez ředitele. Jak a proč se stalo, že Jan Souček nevydržel ve funkci ani dva roky? A co bude dál? Téma pro podcast Vlevo dole.
Netřeba se znepokojovat, ale přece jen - položme si otázku, proč ANO dělá se svými plány takové cavyky. Politici uvádějí dva důvody. Prý se bojí, aby jim jejich zázrak neokopírovala konkurence. „Víc vám ještě říct nemohu, oni by nám to ukradli, protože sami nic nemají,“ vysvětluje Babiš lidem na mítincích.
Druhým důvodem je snaha zabránit tomu, aby média nebo nezávislí experti z různých oblastí měli před volbami dostatek času na šťourání se v detailech. Natož, aby některé nápady kdokoliv zpochybňoval. „Proč bychom ho zveřejňovali? Vy budete první, kdo nám bude rozporovat každou věc, naši oponenti. Abyste nás hned mohli kritizovat?“ přiznává na rovinu Havlíček.
Jenže šéfové ANO zvolili tak pečlivé utajování vládních plánů, že program neznají ani významnější tváře hnutí, natož pak řadoví členové. Třeba poslankyně zaměřující se na sociální témata Jana Pastuchová, která je členkou předsednictva ANO, dotazy na program ve své oblasti odbývá slovy: „Já nevím, co tam je. To se musíte zeptat Juchelky.“
Ovšem ani Aleš Juchelka, místopředseda Poslanecké sněmovny a kandidát ANO na ministra sociálních věcí, není o moc moudřejší. V nedávném rozhovoru na Seznam Zprávách ho zaskočila otázka, jak vlastně chce hnutí financovat všechny své předvolební sliby. „Kde na to vezmeme, na to já se taky ptám,“ odpověděl bezelstně.
Nutno říct, že takové skrývání záměrů není v hnutí ANO ničím novým. Naopak, jde o tradiční metodu, párkrát úspěšně vyzkoušenou v minulosti. Třeba loni na jaře se lídři Babišova hnutí odmítli zúčastnit dalších schůzek na Pražském hradě, kde se prezident Petr Pavel snažil přimět vládu a opozici k elementární shodě na důchodové reformě.
„Hnutí ANO odmítá předávat své know-how současné vládě,“ tvářil se Andrej Babiš, jako kdyby měl v rukou nějakou dokonalou vlastní verzi penzijního systému, nad nímž si všichni ostatní neúspěšně lámou hlavu.
Když byl premiérem, postupoval Babiš stejně. V dubnu 2019 se chlubil velkorysým investičním plánem - obsahoval více než 20 tisíc projektů v celkové výši asi osm bilionů korun. Ale i tehdy to celé zatvrzele odmítal zveřejnit. Vzniklo podezření, že jde jen o tabulku se soupisem všemožných přání, ale bez řešení financování.
„Je škoda, že takový investiční plán nikdo nevymyslel už dříve. Je to můj nápad, já jsem to vymyslel. Je to moje know-how. Moje odpověď je, že já vám ho nedám,“ křičel Babiš na tehdy opoziční poslance z ODS, kteří se marně domáhali zveřejnění. „Já jsem to vymyslel, my jsme to odmakali a děláme na tom, abychom sehnali ty peníze. Proč bych vám to dával?“
Teď vás možná napadá, že žádný zázračný program ANO pro volby 2025 vůbec neexistuje. Určitě existuje, jen nevíme, jestli nám z něj spadnou brady, jak slibují jeho autoři. Zatím známe pár klíčových a nepřekvapivých priorit - třeba snížení penzijního věku ze 67 zpět na 65 let, znovuzavedení EET, zrušení televizních a rozhlasových poplatků nebo zestátnění energetické společnosti ČEZ.
Minimálně v jedné věci lze očekávat, že program Babišova hnutí bude výjimečný ve srovnání s konkurencí. ANO s tradičně silným marketingem své sliby na rozdíl od ostatních vždy umělo hezky zabalit a prodat.
Před sněmovními volbami v roce 2017 - to byl Babiš ještě „jakože liberální a progresivní“ - byla hitem jeho kniha O čem sním, když náhodou spím. V ní vizionář vykreslil budoucnost, kterou o čtyři roky už jako zapřisáhlý konzervativec striktně odmítl. Před volbami v roce 2021 přišel s knihou Sdílejte, než to zakážou!, v níž varoval hlavně před Piráty.
Jeho letošní volební kniha by mohla být ve smyslu hesla „Já se vrátím - a zase bude líp“.
Třetí čtení Vlevo dole
Máte rádi podcast Vlevo dole? Seznam Zprávy vám v neděli přinášejí jeho část v textové podobě. Může jít o zprávu, která vám v podcastu unikla, ale stojí za přečtení, širší komentář, nebo detail, který si zaslouží větší prostor. Nebo také něco úplně jiného.
Vlevo dole je podcast Václava Dolejšího a Lucie Stuchlíkové, politických reportérů Seznam Zpráv.
Politické kauzy, problémy tradičních i nových stran, historky ze zákulisí volebních sjezdů i Sněmovny. Nový díl každou středu na Podcasty.cz, na Seznam Zprávách a ve všech podcastových aplikacích.
Jaká epizoda vás bavila nejvíc? Co máme zlepšit? Své podněty, připomínky nebo tipy posílejte na e-mail audio@sz.cz.