Hlavní obsah

Třetí čtení: Schillerová vydala knihu po vzoru Babiše. Jen nepochopila žánr

Foto: René Volfík, Seznam Zprávy

Alena Schillerová vzhlíží k práci předsedy Andreje Babiše.

Článek

Přečetli jsme novou knihu Aleny Schillerové, abyste vy nemuseli.

Místopředsedkyně hnutí ANO Alena Schillerová vydala předvolební knihu. Dílo, pokřtěné o víkendu v Brně za přítomnosti „šéfa“ Andreje Babiše, nese název Na tahu jsou srdce.

Schillerová v poněkud zmatené karetní analogii vysvětluje, že hnutí ANO jsou srdcové karty, kdežto současná vláda jen „kule a žaludy“.

Publikace čítající desítky stran je zvláštní směsicí patosu a nadávek. Jako by se Schillerová nedokázala rozhodnout, zda chce být před voliči za hodnou tetu, nebo ostrou sekernici.

V jednu chvíli tak dojemně píše o láskyplných vzpomínkách, kterak dětem v pyžámku vařila kakao - což prý dnes musí lidé vnoučatům upírat kvůli Fialově drahotě. V druhé pak nadává politickému protivníkovi Zbyňku Stanjurovi do „jelit“.

Píše o „světélku naděje na klidný podzim života“ či „miminkovské roztomilosti“, aby vzápětí častovala ostatní politiky tituly jako bezcenný kývač nebo profesionální lhář.

Už jste slyšeli nové Vlevo dole?

Zatímco kolegové z hnutí ANO jsou oslovováni jménem a příjmením, nezřídka i funkcí, protivníky Schillerová familiárně označuje jako Honzu (Jan Jakob, TOP 09), Vítka (Vít Rakušan, STAN) nebo Petra (Petr Fiala, ODS).

Schillerové je potřeba přiznat, že si poctivě udělala domácí úkol - voličům svědomitě připomíná všechny mediální přešlapy vlády. Je tu premiérův trapas s Nutellou, dva svetry Markéty Pekarové Adamové nebo sliby o německých platech.

Nechybí ale ani poctivý třídní boj („Obyčejní lidé v Česku pracují každý den, aby mohly vyrůst další vily kolem Curyšského jezera.“) nebo lidové zesměšňování intelektuálů („Když ale pracovní skupinu zakládá Prof. PhDr. Petr Fiala, Ph.D., LL.M. víte, že tuhle partu u sebe na dvoře nemůžete čekat.“)

Foto: ANO, Seznam Zprávy

Obálka knihy Na tahu jsou srdce.

Za zmínku jistě stojí i zpochybňování soudních rozhodnutí, která hnutí ANO nevoní - jako například zamítnutí jejich stížnosti na důchodovou reformu u Ústavního soudu. („Spoustě lidí se ve středu 24. ledna 2024 otevřely oči. Pochopili, že oficiální verdikt a skutečná spravedlnost jsou dvě rozdílné věci.“)

I stylisticky si čtenář pošmákne - Schillerová hojně cituje a není vybíravá, vezme zavděk Machiavellim, mistrem Beanem i texty skupiny Kabát.

Na každé druhé straně přijde s filmovým či pohádkovým přirovnáním, i když se příliš neohlíží na to, jestli dávají smysl - premiér je například v jednu chvíli Šípkovou Růženkou, aby se vzápětí proměnil ve stařičkého vladaře z Půlnočního království.

Babiš říká i B

Schillerová se knihou opičí po vzoru „šéfa“ Andreje Babiše. Ten předvolebních publikací vydal hned několik, nejslavnější je hned ta první O čem sním, když náhodou spím.

Právě na srovnání s ní je však vidět, jak moc Alena Schillerová nepochopila žánr. (Věřme teď na chvíli jejímu prohlášení, že knihu opravdu z větší části psala sama, na rozdíl od Babiše, který se netají tím, že autory jsou jeho poradci.)

Rozdíl bije do očí. Když Andrej Babiš napíše A, dodá také to B - zatímco ti ostatní jsou špatní, já pro vás udělám tohle a ještě tohle. Všechny jeho předvolební knihy jsou přehlídkou slibů a plánů a pozitivních vizí o budoucnosti.

Schillerová žádnou vizi nemá. Celých 120 stran od začátku až do konce - a přečetla jsem je opravdu poctivě - jsou jenom nadáváním na současnou vládu. A jistě, volič ANO si určitě rád zanadává, ale i on se nejpozději na třicáté straně musí začít nudit.

Místo představení skvělé budoucnosti pod příští vládou hnutí ANO Schillerová bojuje staré války, připomíná dávno zapomenuté televizní debaty a vzdálené sněmovní přestřelky, vyřizuje si statistickou bitvu se Zbyňkem Stanjurou o to, kdo byl lepší ministr financí.

Pozornost se nedaří udržet ani přes snahu budovat napětí. „Čtyři dny a čtyři noci jsme de facto kempovali ve Sněmovně a nakonec museli použít i hradbu vlastních těl, když nás chtěla pětikoalice dostat násilně od mikrofonu,“ popisuje dramaticky politička.

Foto: Poslanecká sněmovna

Hradba vlastních těl poslanců hnutí ANO.

Znaveni dolistujete na konec s tím, že tam se snad konečně dočtete o zářivém Babišově Česku, které nahradí Fialovu spálenou zemi.

„Podle numerologie je tento rok 2025 nesmírně zajímavý. Jeho součet, tedy číslo devět, značí dovršení. … Numerologové totiž říkají, že devítka, nikoli desítka, je číslem úplnosti. Co bylo rozděláno, tento rok bude dokonáno,“ slibuje zasvěceně bývalá šéfka Ministerstva financí.

A uzavírá optimisticky, byť i na poměry hnutí ANO poněkud sebestředně: „Je pravda, že Fialova vláda zrušila EET, zničila stavební zákon a způsobila ekonomický propad o sedm let nazpátek. Ale to nejdůležitější se jí zničit nepodařilo. Hnutí ANO je nejsilnější od svého založení.“

Třetí čtení Vlevo dole

Máte rádi podcast Vlevo dole? Seznam Zprávy vám v neděli přinášejí jeho část v textové podobě. Může jít o zprávu, která vám v podcastu unikla, ale stojí za přečtení, širší komentář, nebo detail, který si zaslouží větší prostor. Nebo také něco úplně jiného.

Vlevo dole je podcast Václava Dolejšího a Lucie Stuchlíkové, politických reportérů Seznam Zpráv.

Politické kauzy, problémy tradičních i nových stran, historky ze zákulisí volebních sjezdů i Sněmovny. Nový díl každou středu na Podcasty.cz, na Seznam Zprávách a ve všech podcastových aplikacích.

Jaká epizoda vás bavila nejvíc? Co máme zlepšit? Své podněty, připomínky nebo tipy posílejte na e-mail audio@sz.cz.

Doporučované