Hlavní obsah

Vlevo dole: Nechtěné volby. Kandiduje méně lidí a stydí se za vlastní strany

Foto: Profimedia.cz, Seznam Zprávy

Jak by možná řekl bývalý premiér, ani komunální kandidáti nerostou na stromech.

Reklama

22. 9. 2022 17:00
Článek

Stranám se do nadcházejících komunálních voleb podařilo sehnat na kandidátky mnohem méně lidí než před čtyřmi lety. Téma pro rychlý předvolební Reaktor Václava Dolejšího a Lucie Stuchlíkové.

Hnutí ANO má o dva tisíce kandidátů méně než v roce 2018, komunisté dokonce o 6 700. Drtivý propad zaznamenala ČSSD  z 11 500 kandidátů před čtyřmi lety na letošních 4 300.

Část politiků, kteří přece jen kandidují, se navíc do boje o radnice pouští raději pod jinou značkou. Zvlášť ČSSD je ve skrývání oranžové růže velmi kreativní  v různých městech kandiduje pod názvy jako Solidarita, Žijeme Pardubice, Olomoučané, Zlín sobě, Plzeň v srdci nebo Za zdravý Pelhřimov.

Dlouholetý starosta a exposlanec Jan Birke se rovnou rozhodl kandidovat za „Jan Birke pro Náchod“. A dokonce i samotný šéf ČSSD Michal Šmarda se skrývá za značkou Lepší Nové Město.

Nejde ale jen o doménu levice. V Kolíně projekt Víta Rakušana, který se mezitím stal předsedou Starostů a nezávislých, kandiduje i po třech volebních obdobích u moci pod značkou Změna pro Kolín.

V kterém obvodu bude největší souboj dinosaurů? Proč (ne)má cenu křížkovat? A jak to bude o volebním víkendu s počasím? Aktuální Reaktor podcastu Vlevo dole si poslechněte v úvodu.

Vlevo dole

Podcast Václava Dolejšího a Lucie Stuchlíkové, politických reportérů Seznam Zpráv.

Politické kauzy, problémy tradičních i nových stran, historky ze zákulisí volebních sjezdů i Sněmovny. Nový díl každou středu na Podcasty.cz, na Seznam Zprávách a ve všech podcastových aplikacích.

Jaká epizoda vás bavila nejvíc? Co máme zlepšit? Své podněty, připomínky nebo tipy posílejte na e-mail audio@sz.cz.

Reklama

Doporučované