Hlavní obsah

Vlevo dole: Zeman, očkování a důchody. Deziluze z vlády přišla dřív než vláda

Foto: Profimedia.cz, Seznam Zprávy

Jaké další progresivní nápady Mariana Jurečky mohou voliči koalice Spolu čekat?

Reklama

8. 12. 2021 12:00
Článek

Průtahy se jmenováním vznikající vládě Petra Fialy nesvědčí. Ministři ještě ani nevkročili na úřady a už stihli naštvat část svých vlastních voličů. Téma pro aktuální podcast Vlevo dole.

Některé fandy vznikající vlády rozladilo, že když už se konečně vláda Andreje Babiše na odchodu rozhoupala k nepříjemnému rozhodnutí zavést alespoň částečně povinné očkování, Fialova vláda předem oznámila, že ho zase zruší.

Jiným voličům zase vadí, že Petr Fiala posílá své nominanty „líbat prsten“ do Lán, navíc v nedůstojných kulisách, kdy prezident sedí za sklem v teráriu a zkouší budoucí ministry jako žáky ve škole.

„Chápu, že to lidem připomíná éru Andreje Babiše, který se vždycky před Zemanem ohnul. Tu éru, kterou chtějí voliči pětikoalice ukončit. Takže Fiala měl říct: ano, během tří dnů si s nimi, pane prezidente, zaskypujte – a hotovo,“ míní Václav Dolejší.

Lucie Stuchlíková ale oponuje, že co jiného v tuhle chvíli Petru Fialovi zbývá než doufat, že mírným přístupem prezidenta trochu uchlácholí. „Vyhlásit válku prezidentovi je možné. A dost možná na to i dojde. Ale nedivím se, že chtějí počkat, až Zeman jmenuje alespoň část ministrů, a tím odstaví Babiše od vlády,“ říká spoluautorka podcastu.

A celé to zpovzdálí jistí budoucí ministr práce a sociálních věcí, lidovec Marian Jurečka, který oznámil, že kdo chce důchod, musí hodně rodit. „Tenhle pěkný konzervativní přístup se rozhodně nebude líbit voličům Pirátů a Starostů, kteří čekali změnu prorodinné politiky,“ prorokuje Lucie Stuchlíková.

Jak vypadal covid u Dolejších? Rozdává víc banů Jana Černochová, nebo Tomio Okamura? A inspiruje Vlevo dole víc kněze, nebo lyžařky? Poslechněte si nový díl podcastu v přehrávači nad textem!

Vlevo dole

Podcast Václava Dolejšího a Lucie Stuchlíkové, politických reportérů Seznam Zpráv.

Politické kauzy, problémy tradičních i nových stran, historky ze zákulisí volebních sjezdů i Sněmovny. Nový díl každou středu na Podcasty.cz, na Seznam Zprávách a ve všech podcastových aplikacích.

Jaká epizoda vás bavila nejvíc? Co máme zlepšit? Své podněty, připomínky nebo tipy posílejte na e-mail audio@sz.cz.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované