Hlavní obsah

Nemocnice z pronájmu profitovala víc než já, tvrdí Arenberger

Foto: vlada.cz

Petr Arenberger a Andrej Babiš.

Reklama

14. 5. 9:58
aktualizováno • 14. 5. 15:47

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) musí podle premiéra Andreje Babiše (ANO) do detailu vysvětlit záležitost týkající se toho, že pronajímal svoji nemovitost vinohradské nemocnici, kterou řídil.

Článek

Upozornily na to ve čtvrtek Televize Seznam a Seznam Zprávy. Babiš o tom s Arenbergerem ráno hovořil. Zároveň dnes řekl, že chce dokončit kontrolu hospodaření nemocnice.

„Ráno jsem seděl s panem ministrem a požádal jsem ho, aby do detailu ty věci vysvětlil,“ uvedl Babiš. „Je to pochybení, je to špatně a musí to vysvětlit. Já určitě dokončím nějakou kontrolu hospodaření nemocnice, kde byl ředitelem, abychom se přesvědčili, že je všechno v pořádku,“ doplnil.

V pátek odpoledne zasedla také vláda, ta podle vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO) kauzy ministra zdravotnictví neřešila. Petr Arenberger novinářům na následné tiskové konferenci zopakoval, že se necítí být ve střetu zájmů ani si nemyslí, že by porušoval etický kodex zaměstnanců Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

„Pro nemocnici je tato nabídka objektivně přínosná, tak si myslím, že se nejedná o nějaký etický problém, protože nemocnice z toho profituje určitě víc než pronajímatel,“ uvedl ministr, podle nějž by pro nemocnici bylo neekonomické hledat jiný, dražší pronájem. Náklady by jí prý vzrostly i stěhováním archivu.

Dále uvedl, že nemocnice i v dřívějších dobách využívala externí sklady, které však byly na špatné úrovni. „I kvůli akreditaci nemocnice nebylo možné je provozovat z hlediska hygienického i technického. To je vysvětlení, proč jsme šli tímto směrem, je to standardní postup,“ dodal Arenberger, podle nějž jeho objekty navíc vyžadovaly některé úpravy, které on nesl finančně na svých bedrech.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) při dnešní návštěvě celního úřadu v Jihlavě řekla, že pověřila své podřízené, aby hospodaření vinohradské nemocnice prověřili zatím z veřejných registrů a z mediálních výstupů. „A pokud dospějí k závěru, že je to nutné provést, tak já podepíši mimořádnou kontrolu hospodaření vinohradské nemocnice,“ řekla Schillerová. Je to podle ní v kompetenci Ministerstva financí.

Babiš v Jihlavě na dotazy novinářů, zda by měl Arenberger z čela ministerstva odejít, pokud přesvědčivě své záležitosti nevysvětlí, jasně neodpověděl. „Zeptejte se mě, až se mu to nepodaří. Teď je na řadě a musí to udělat,“ řekl Babiš.

Televize Seznam a Seznam Zprávy uvedly, že Arenbergerovi patří areál bývalého státního statku v obci Netřeba na Mělnicku a v jedné z jeho budov sídlí archiv Fakultní nemocnice Královské Vinohrady (FNKV). Arenberger objekt nemocnici pronajal v roce 2013. Nemocnici vedl od října 2019, předtím v ní byl náměstkem ředitele pro vědu a výzkum.

Arenberger pro server pronájem budovy potvrdil. Prostřednictvím tiskového oddělení Ministerstva zdravotnictví uvedl, že v předchozích pěti letech účtoval nemocnici měsíčně za pronájem 79,16 koruny za metr čtvereční. Celkovou sumu nájemného na přímý dotaz nesdělil. Na dotaz, zda nepovažuje za neetické pronajímání své nemovitosti nemocnici, kterou řídil, Arenberger řekl, že smlouva je z právního hlediska v pořádku.

Ministr podle Babiše tvrdí, že nemocnice v roce 2013 hledala archiv a on dal nejlepší nabídku, na základě které vyhrál. Arenberger také dnes premiérovi zopakoval, že od 7. dubna, kdy se stal ministrem zdravotnictví, nájemné činí symbolickou korunu měsíčně.

„Musí všechno zveřejnit, vysvětlit. Nechápu, že se na to nepřipravil,“ řekl Babiš. Arenberger podle něj věděl, že když je ministrem, musí věci dokladovat jasně a transparentně.

Pochybnosti vzbudila už Arenbergerova majetková oznámení. Média upozornila na to, že po nástupu do funkce ministra přiznal ke konci roku 2020 mnohonásobně větší majetek a vyšší příjmy, než udával v předchozích letech. Arenberger k tomu uvedl, že na rozdíl mezi daňovým a majetkovým přiznáním ho upozornila média a už je dal do souladu. Podle Babiše se Arenberger dopustil přestupku, svou chybu ale napravil a informace o svém majetku musí do detailu vysvětlit.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované