Hlavní obsah

Babiš: Novičok se v ČR nevyráběl, nevyvíjel ani neskladoval

Foto: DAN MATERNA / MAFRA / Profimedia, Profimedia.cz

Premiér v demisi Andrej Babiš.

Reklama

7. 5. 2018 12:34

Podle premiéra v demisi Andreje Babiše se nervově paralytická látka Novičok na území České republiky nevyráběla. Uvedl to po schůzce s šéfem BIS a Vojenského zpravodajství.

Článek

V Česku se nevyráběla, nevyvíjela ani neskladovala látka typu Novičok. V tiskové zprávě to po pondělním setkání s ředitelem Bezpečnostní informační služby (BIS) Michalem Koudelkou a šéfem Vojenského zpravodajství Janem Berounem uvedl premiér v demisi Andrej Babiš.

Zpravodajské služby se na konstatování podle Babiše shodly. V rámci programu zaměřeného na ochranu vojsk byla v Česku pouze testována látka typu Novičok A230.

Ministr zahraničí Martin Stropnický o kauze Novičok:

(Video: Renata Kalenská, Seznam Zprávy)

Babiš se s oběma šéfy tajných služeb sešel kvůli vyjádření prezidenta Miloše Zemana z minulého týdne. Ten uvedl, že rozvědky poskytly ve své zprávě pro hlavu státu rozdílné informace.

S odkazem na vojenské zpravodajce Zeman uvedl, že se v Česku v malém množství vyráběla a testovala nervově paralytická látka A230, kterou označil za Novičok.

Úřad vlády v pondělí uvedl, že vyjádření prezidenta zřejmě vyplynulo z rozdílného vnímání slov výroba a testování. „Prezident má pravdu v tom, že zákon označuje za výrobu každou chemickou reakci, přičemž ve vyjádření Vojenského výzkumného ústavu mikrosyntéza za výrobu označená není,“ uvedl.

Při mikrosyntéze nebyla v ČR látka izolována a tento postup není dle metodiky Státního úřadu pro jadernou bezpečnost považován za výrobu ani vývoj. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček v pondělí uvedl, že vyjádření Babiše a Zemana nejsou v rozporu.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované