Hlavní obsah

Babiš: Stížnosti obcí jsou kampaň, velká města mají peněz dost

Foto: vlada.cz

Premiér Andrej Babiš.

Reklama

2. 6. 2020 12:45
aktualizováno • 2. 6. 2020 12:52

Akce samospráv kvůli ztrátám příjmů považuje premiér Andrej Babiš (ANO) za kampaň. Lidovci kvůli postupu vlády zvažují ústavní stížnost.

Článek

Obce a kraje protestují proti plánovanému propadu příjmů kvůli kompenzačnímu bonusu pro živnostníky a malá s.r.o. Vláda podporu nastavila tak, že zhruba třetina peněz půjde z rozpočtů samospráv.

„Tady jede kampaň hnutí STAN, které se tváří, že zastupuje všechny starosty, a KDU-ČSL a samozřejmě Senátu. Je to krajská kampaň,“ komentoval to premiér.

Velká města podle něj mají peněz dost. „Nevidím důvod, proč bychom měli dávat velkým městům takové nehorázné peníze, když je mají. Velká města by měla být solidární, protože ty daně platí daňoví poplatníci,“ uvedl. Obce a kraje kvůli vyplácení koronavirové pomoci ze sdílených daní přijdou o 20 miliard korun, odhaduje Sdružení místních samospráv.

Situaci malých obcí podle něj vláda řeší. Koaliční partner hnutí ANO, sociální demokraté, jim chtějí příspěvek kompenzovat. Mechanismus kompenzací by měl být do konce června a podle ČSSD by nemělo jít jen o dotace. „My nechceme nechat padnout žádnou obec. Dejte nám čas,“ uvedla poslankyně za ČSSD Kateřina Valachová.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš Babišovu rétoriku označil za nedůstojnou. „Musím se ohradit proti postupu pana premiéra, který rozeštvává velké a malé obce,“ uvedl Bartoš.

Vláda už dříve řekla, že obce mohou dostat peníze zpět pomocí státních dotací. „My připravujeme program v rozsahu až desítek miliard,“ uvedl Babiš. Zmínil například podporu oprav chodníků či kanalizací.

Ústavní stížnost

To ale obce nechtějí - bojí se, že se nedostane na všechny, nebo že nebudou programy vypsány na ten typ investic, který mají v plánu. Lidovci také uvedli, že kompenzace formou dotací není vhodná, protože přináší pro malé obce nadměrnou byrokracii.

„Každý starosta nejlíp ví, jak má peníze utratit, ne aby mu ministerstva diktovala, co je pro něj nejlepší,“ řekl Bartošek. Podle něj Senát ve středu připraví vlastní návrh kompenzací pro obce, a pokud ho Sněmovna nepodpoří, šéf lidoveckých poslanců podá na postup vlády ústavní stížnost.

Podle ministryně financí Aleny Schillerové (ANO) je tento způsob vyplácení podpory pro živnostníky jediný možný. Senát navrhoval, aby celou částku platil stát, Schillerová ale hrozila, že v takovém případě bude muset bonus ukončit.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované