Hlavní obsah

Babiš tvrdil, že se o nouzovém stavu radil s legislativci. Ti to popírají

Foto: vláda.cz

Vláda Andreje Babiše v neděli vyhlásila nový nouzový stav. S kým se o něm premiér ze strany vládních legislativců radil, není jasné.

Reklama

15. 2. 15:12

Premiér Andrej Babiš tvrdil, že vyhlášení nového nouzového stavu na popud hejtmanů řešila Legislativní rada vlády. Její členové to však popírají, nevěděla o tom ani samotná ministryně spravedlnosti.

Článek

Když koncem minulého týdne Poslanecká sněmovna odmítla prodloužit nouzový stav a vláda začala s hejtmany vyjednávat o vyhlášení nového nouzového stavu, premiér Andrej Babiš (ANO) tvrdil, že pro takový postup má doporučení od vládních právnických kapacit – Legislativní rady vlády.

„Pokud nás k tomu vyzvou hejtmani, tak jsme okamžitě připraveni vyhlásit nouzový stav. Ne že by si to vláda vymyslela, že chce obejít sněmovnu. Naši právníci a Legislativní rada vlády to analyzovali celý den a jsme přesvědčeni, že pokud hejtmani požádají, tak je to jediná možnost prodloužení nouzového stavu,“ uvedl v pátek šéf ANO.

Seznam Zprávy však nyní zjistily, že vládní legislativci okolnosti vyhlášení nového nouzového stavu a otázku, zda takový krok nebude odporovat ústavním pravidlům, neřešili. Dokonce ministryně spravedlnosti a předsedkyně Legislativní rady vlády Marie Benešová (za ANO) uvedla, že právnické záležitosti ohledně vyhlášení nového nouzového stavu si teprve opatří.

„Pan premiér měl nějaké analýzy, o kterých v neděli mluvil na mimořádném jednání vlády. Já si dneska zjišťuji od místopředsedy Kněžínka, co a jak,“ řekla ministryně Benešová Seznam Zprávám.

Na dotaz, proč tedy předseda vlády v pátek hovořil o tom, že vládní legislativci nouzový stav „analyzovali celý den“, odpověděla: „Já u toho nebyla, takže nevím, s kým to pan premiér řešil. Vláda zasedala až včera, zjišťuji teprve, co a jak, já nic nepodepisovala,“ dodala šéfka ministerstva spravedlnosti.

Že by se vládní právníci tématem nouzového stavu zabývali, jak tvrdil premiér, popřel i místopředseda Legislativní rady vlády Aleš Gerloch.

„Legislativní rada vlády se tím určitě nezabývala. Dnes ráno se mluvilo o tom, že věcí se zabývali legislativci na ministerstvech vnitra, zdravotnictví a spravedlnosti. Ti řešili, zda a jak lze vyvolat nouzový stav. Alespoň podle toho, co říkal pan premiér, tak tito legislativci na daných rezortech řekli, že to jde,“ řekl Seznam Zprávám Gerloch.

Další místopředseda a bývalý ministr spravedlnosti Jan Kněžínek zase nechtěl nic komentovat. „Nebudu se k ničemu vyjadřovat. Nelze říct nic, nezlobte se,“ uvedl pouze.

S námi se nikdo nebavil

Babišova slova překvapila experta na ústavní právo Jana Wintra, který je členem Legislativní rady vlády.

„Premiér opakovaně říká, že to konzultuje s Legislativní radou vlády. To tedy není pravda, protože Legislativní rada vlády jedná ve svém 30členném plénu, když je svolána, a posuzuje vládní návrhy zákonu. Ve čtvrtek jsme takto jednali a tímto tématem jsme se nezabývali. Když to premiér říká, patrně myslí legislativní odbor na Úřadu vlády, tedy úředníky,“ sdělil Wintr redakci.

Premiér na dotaz, zda a s kým se na úrovni vlády či Úřadu vlády vlastně radil, do vydání článku nereagoval.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované