Hlavní obsah

Babišova řeč podle opozice neodpovídá činům vlády

Foto: Profimedia.cz

Premiér Andrej Babiš.

Reklama

9. 4. 2020 21:38

Opozice druhý projev premiéra Andreje Babiše (ANO) k veřejnosti v době koronavirové epidemie hodnotí jako smířlivý a citlivý, nicméně v rozporu s činy předsedy vlády.

Článek

Kabinetu se podle opozice nepodařilo zcela ochránit seniory či dostatečně pokrýt rizika pro podnikající. Babiš dnes vyzval, aby lidé o velikonočních svátcích dodržovali pravidla a zůstali doma. Velikonoce se podle premiéra mohou stát svátkem naděje v zápase s koronavirem, pokud lidé udrží disciplínu. Stejně jako v prvním projevu před více než dvěma týdny poděkoval premiér zdravotníkům, dalším profesím i dobrovolníkům.

„Méně hezkých slov a více činů, pane premiére!“ reagoval na projev předseda občanských demokratů Petr Fiala. Upozornil například na problémy s ochranou domů seniorů či podle něho malou podporu ohrožených podniků a živnostníků.

Předseda opozičních lidovců Marian Jurečka ocenil, že Babiš se v projevu snažil vysvětlit a objasnit přijatá omezení, dát naději. „Poděkoval, poprosil o další disciplínu, soudržnost a solidaritu. Vložil do svých slov i poselství Velikonoc, v mnoha věcech s nim nemusím souhlasit, ale dnešní projev byl dobrý,“ uvedl Jurečka na Twitteru.

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová vidí rozpor mezi Babišovými slovy a výkonem. „Smířlivé a láskyplné projevy Andreje Babiše lze jistě ocenit, mají ovšem jeden zásadní problém - narážejí na realitu jeho činů,“ uvedla šéfka strany. Přístup vlády k řešení ekonomických dopadů epidemie pokládá za nekoordinovaný. Jako hezký i s „většinou pravdivými prvky“ označil projev expředseda hnutí STAN, poslanec Petr Gazdík. „Jen škoda, že je strašně vidět, jak to dělá jen sám pro sebe,“ odkázal na pověst Babiše jako schopného politického obchodníka.

Další opoziční politici, například šéf Pirátů Ivan Bartoš či předseda SPD Tomio Okamura, po projevu premiéra na sociálních sítích zveřejnili vlastní komentáře současné situace. Jiní dali najevo, že dali přednost jinému programu.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované